poniedziałek, 30 maja 2016

Od Mysiej Wieży do Solanek ciuchcią......

W 2010 roku Urząd Marszałkowski województwa kujawsko- pomorskiego zakupił retro tabor kolejowy składający się z parowozu Ol 49-3 wraz z tenderem, czyli specjalnym wagonem do przewozu węgla i wody dla parowozu, lokomotywy spalinowej SM 41-111 oraz czterech wagonów pasażerskich.
Tabor stoi niewykorzystany na stacji Toruń Kluczyki.
Minęło już 6 lat i nie udało się uruchomić żadnej z planowanych tras turystycznych: ani Toruń - Ciechocinek, ani Brodnica - Kowalewo Pomorskie głównie z powodu niedostatków prawno- infrastrukturalnych.
Ponawiam więc mój dawny pomysł uruchomienia stałego retro połączenia na trasie Inowrocław- Kruszwica- Inowrocław.
Mnogość zabytków, piękno przyrody, bogata oferta kulturalno- sportowa w tych miastach, ich bliskość, istniejąca linia na tej trasie, przemawiają zdecydowanie za realizacją tego projektu.
Kolegiata, Mysia Wieża z piwnicami zamkowymi, Gopło, plaża, kąpielisko, piękno przyrody, rejsy "Rusałką" po jeziorze w Kruszwicy, Tężnia, Park Solankowy, basen geotermalny, romańska bazylika pw. Imienia NMP "Ruina", kościół św. Mikołaja, muzeum i wystawy, koncerty, tarasy widokowe w Inowrocławiu, połączone kolejką retro to wspaniała atrakcja dla turystów, kuracjuszy i mieszkańców regionu i warto to wprowadzić w życie nie czekając na zniszczenie i degradację zakupionego historycznego taboru kolejowego.

 
Warto odwiedzać Inowrocław i Kruszwicę, z kolejką retro będzie łatwiej, piękniej i ciekawiej, apelujemy więc do urzędników : zróbmy to, niech poczciwa ciuchcia pociągnie wagoniki spod Mysiej Wieży do inowrocławskich Solanek.
Dymi ciuchcia od Mysiej Wieży do Solanek
Pufa wioząc turystów podziwiających kujawskie pejzaże
Gopło, Noteć, łąki, lasy, pola malowane
kościoły, muzea, parki, kujawskie klimaty kochane
wszystko podziwiamy przez okno wagonu
pośród sapania, dymu, wesołego gwizdania parowozu.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za opinie! Zachęcam do zapoznania się z pozostałą zawartością strony oraz dyskusji na poruszane tematy. Zapraszam ponownie!