piątek, 12 września 2014

Wszystkie Światła na Indie

Zbliża się jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń w kulturalnym kalendarzu Inowrocławia- kolejna edycja festiwalu światła i smaku.
Festiwal z wiekiem przechodzi ewolucję od typowego festiwalu światła z mnóstwem efektów świetlnych w kierunku opowieści o kulturze,sztuce i zwyczajach wybranego regionu świata.
Głównym bohaterem tego wydarzenia były już Włochy, Japonia........teraz kolej na fascynujące swą kulturą, urodą, kolorystyką, tajemniczością i zwyczajami Indie.
Będziemy mieli okazję przyjrzeć się z bliska hinduskiej sztuce jogi ( to nie tylko ćwiczenia, ale też pewna filozofia zdrowego życia, kontemplacji itp.).
Wielu podróżników, filmowców, pisarzy i artystów poświęciło Indiom swoje prace próbując przekazać odbiorcom to wszystko czym Indie od lat kuszą, fascynują i zachwycają.
20 września 2014 roku w inowrocławskiej Muszli Koncertowej parku solankowego o godzinie 17:00 rozpocznie się ta niezwykła opowieść.
Naszym przewodnikiem po tej orientalnej krainie będzie Jarosław Kret znany z telewizyjnego ekranu prezenter pogody, ale również orientalista, autor dwóch znakomitych książek o Indiach.
Wielokrotnie dzielił się swoją fascynacją Indiami, ich kulturą w wielu programach telewizyjnych i gwarantuję że potrafi nam pokazać wszystko to co jest ciekawe i piękne w tym rejonie świata.
Jako pierwszy wyjdzie na scenę o godz. 17:00 Michał Rudaś, jedyny w Polsce wokalista, który zgłębił tajniki klasycznego śpiewu indyjskiego. Ma na swoim koncie płyty zarówno w klimacie indyjskim, jak i pop, będące muzyczną fuzją różnych kultur.
Artysta szerszej publiczności znany jest z programów JAKA TO MELODIA i THE VOICE OF POLAND.
Siostrą muzyki jest taniec, więc nie może zabraknąć pokazu tańców indyjskich.
Zaprezentuje je grupa MOHINI.
Tańce: Kathak, Bharatanatyam, Bollywood połączone z nauką kroków dla wielu będą sporą atrakcją. Powszechnie wiadomo, że Hindusi zaczynają dzień od jogi. Na Festiwalu będzie okazja pod okiem instruktora nauczyć się wykonywać podstawowe figury i pozycje.
Fakir Dervush zaprezentuje show pełne magii, a Teatr Ognia Nam-Tara odda cześć bogini Durga Parameshwari w swym orientalnym fireshow. Inne nie mniej interesujące atrakcje to pokaz makijażu indyjskiego, mehendi, czyli zdobienie dłoni henną, a także możliwość przymierzenia oryginalnych strojów, w których Hindusi i Hinduski chodzą na co dzień i od święta. 
Dowiemy się także na czym polega rytuał ubierania sari.
Poznamy również indyjskie smaki, gdyż w programie oczywiście znalazła się degustacja wielu specjałów, a wszystko za jedyne 5 złotych.
I wreszcie coś dla oka i wyobraźni: wystawa fotografii „Kolor Indii-barwy ulicy” autorstwa Adama Głaczyńskiego, dziennikarza i podróżnika.
O godzinie 20.00 niebo rozświetli pokaz fajerwerków z efektami specjalnymi w orientalnym klimacie.
Festiwal zakończy gratka dla filmowych "smakoszy" Bollywood movie, czyli kino pod gwiazdami z oscarowym filmem „Slumdog. Milioner z ulicy”.
Jak widać każdy może znaleźć coś dla siebie, warto więc w ten sobotni wieczór skierować swoje kroki do inowrocławskich Solanek.
Poniżej kilka obrazków z poprzednich edycji Festiwalu.


  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za opinie! Zachęcam do zapoznania się z pozostałą zawartością strony oraz dyskusji na poruszane tematy. Zapraszam ponownie!