niedziela, 21 września 2014

Smaki Indii - Inowrocław,Solanki 2014

 20 września inowrocławskie Solanki zaprosiły nas na niezwykłą wycieczkę do Indii.

Przewodnikiem po tym niezwykłym kraju był Jarosław Kret, popularny telewizyjny prezenter pogody, ale także orientalista, autor dwóch książek o Indiach.
Mieszkał tam nawet przez kilka lat, więc zwyczaje, kulturę, obrzędy i kuchnię indyjską poznał dość dokładnie.

 Nawet prezydent Inowrocławia pan Ryszard Brejza pojawił się w tradycyjnym indyjskim stroju.


 Uczestnicy Festiwalu mieli okazję podziwiać piękno inowrocławskiego Parku Solankowego.
 W kolorystykę i wygląd indyjskiej ulicy wprowadziła nas wystawa fotografii Adama Głaczyńskiego.
 Dzisiaj stanę się przez chwilę przewodnikiem po Festiwalu i troszeczkę również po Indiach.

Indie dla nas Europejczyków to kraj bardzo egzotyczny.Różni się od naszych warunków życia właściwie wszystkim- klimatem, kulturą, zwyczajami, obrzędami, sposobem życia.
Turyści odwiedzający Indie przeżywają na początku szok kulturowy, który z czasem zmienia się w fascynację tą cywilizacją, tak odmienną od tej znanej nam z codziennego życia.
Na olbrzymim subkontynencie indyjskim kotłuje sie ponad miliardowa, barwna mozaika etniczna i kulturowa, na co dzień używająca około 20 głównych języków i kilkuset dialektów.
Ponad 80% ludności identyfikuje się z tradycją hinduską ale wpływy kilkunastoprocentowej mniejszości islamskiej widoczne są na całym subkontynencie.
Indie były uważane za jeden z bardziej tolerancyjnych krajów świata, gdzie obok siebie współistnieją największe religie.
Hinduizm, buddyzm, islam, chrześcijaństwo oraz wiele pomniejszych sekt i ruchów religijnych współistnieją tutaj obok siebie od setek lat tworząc niepowtarzalną, przenikającą się wzajemnie mieszaninę.
Jednak w ostatnich latach sytuacja między muzułmanami a hindusami i chrześcijanami znacznie się zaostrzyła, zwłaszcza w położonym na północy Kaszmirze.

 Najważniejsze religie w Indiach to:
* Hinduizm- wyznawany przez ponad 80% społeczeństwa.Uznaje on istnienie jednego Boga w wielu osobach, z których najbardziej czczone są Wisznu i Sziwa.
Występuje on w wielu odmianach, które łączy wiara w reinkarnację czyli odradzanie się duszy w różnych wcieleniach oraz karmę czyli zasadę, że wszystko co się kiedyś uczyniło wraca do człowieka w tej lub innej postaci.Wszystkie odłamy łączy też szacunek do świętych ksiąg.
*Islam- wyznaje go nieco ponad 10% mieszkańców Indii, głównie z pogranicza z Pakistanem.Ta jedna z największych religii monoteistycznych świata opiera swe zasady na objawieniu jakiego doznał prorok Mahomet od Allaha.
*Buddyzm- praktykowany przez około 2% mieszkańców, głównie z północno- wschodnich rejonów kraju.Jego wpływy są jednak bardzo silne w niektórych odłamach Hinduizmu, gdzie Buddę traktuje się jako jedną z reinkarnacji Boga Wisznu.
buddyzm opiera się na wierze w nieustający cykl narodzin i śmierci rozumianych jako cierpienie, od którego można się uwolnić by osiągnąć wieczną szczęśliwość przez dobre uczynki, medytację i uczciwe życie.

 Społeczeństwo indyjskie tradycyjnie jest podzielone na kasty.Podział ten wywodzi się jeszcze z istniejącego przed hinduizmem braminizmu.
Oficjalnie podział na kasty został zniesiony, ale faktycznie ciągle istnieje.
Wiąże się to między innymi z zakazem zawierania małżeństw przez osoby z różnych grup społecznych, istnieniem dużej grupy ludzi, którzy żyją w nędzy bo ze względu na swoją przynależność nie mogą być zatrudnieni czy nawet spotykani przez innych.
Bardzo starą tradycją indyjską jest ozdabianie czoła kobiety kropką symbolizującą siły duchowe.
Lewa ręka uznawana jest za nieczystą i służy do higieny osobistej dlatego też jedzenie, pieniądze czy inny człowiek może być dotykany tylko prawą ręką.
Hinduskie kobiety często noszą tradycyjne stroje, sari.Jednak nawet te ubierające się po europejsku zakrywają ramiona i kolana.
Turyści powinni pamiętać, że ze względu na szacunek dla indyjskich zwyczajów w miejscach kultu należy zawsze zasłaniać te części ciała.Dotyczy to zarówno kobiet jak i mężczyzn.
Do świątyni hinduskiej wchodzi się na bosaka, a buty należy pozostawić przed wejściem.
O wszystko należy się targować.to nie tylko dobry obyczaj ale także gwarancja, że nie przepłacimy za kupiony towar czy usługę.
Na ulicach nie powinien nas dziwić widok dostojnie przechadzających się krów, które są uznawane za zwierzęta święte.
Często można też spotkać świętych mężów- sadhu, otoczonych czcią mężczyzn żyjących w ascezie według zasad Hinduizmu ubranych w charakterystyczne stroje, z pomalowaną twarzą i charakterystycznie splecionymi włosami.
Podczas zwiedzania nie należy dotykać posągów ani żadnych rekwizytów, w większości wypadków obowiązuje zakaz robienia zdjęć.W klasztorach tybetańskich zabrania się używania lamp błyskowych i fotografowania murów.Jeśli turyście uda się wejść do meczetu, musi pamiętać o nakryciu głowy.
Obowiązuje również zakaz wstępu do kuchni i zbliżania się do paleniska, najbardziej znaczącego miejsca w domu. Przy stole jadalnym jesteśmy obsługiwani przez gospodarza i nie nakładamy sobie pożywienia.Większość mężczyzn i kobiet w Indiach bierze ślub mając zaledwie około 20 lat, a ponad 80% małżeństw jest aranżowana.
Nieodłącznym elementem indyjskich ulic są żebracy, często jest to sposób na życie, przekazywany z pokolenia na pokolenie.
Celowe samouszkodzenia ciała lub okaleczenia dzieci są makabrycznymi, ale bardzo częstymi przypadkami.
 Michał Rudaś wprowadził nas w świat indyjskiej muzyki i piosenki.

 To indyjska sztuka zdobienia ciała. Sympatyczne panie serwują indyjskie potrawy.
U dołu autor posta niesie swoje co nieco do skosztowania.


 Stroje i tańce indyjskie wzbudzały duże zainteresowanie.


 W Indiach nie ma dnia bez Jogi, nie mogło więc jej zabraknąć i u nas.

 Sztuka zakładania i upinania sari.


 Nauka kroków i tańca indyjskiego. Centrum dowodzenia.

 Stroje indyjskie.
 To wszystko działo się w Inowrocławiu w pięknym Parku Solankowym.


 Fragment pokazu fajerwerków.Do zobaczenia na kolejnym pięknym, ciekawym inowrocławskim wydarzeniu...........

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za opinie! Zachęcam do zapoznania się z pozostałą zawartością strony oraz dyskusji na poruszane tematy. Zapraszam ponownie!