czwartek, 25 lipca 2013

Kruszwica- Inowrocław, wspólne projekty

Słyszałem ostatnio o nowym pomyśle Urzędu Marszałkowskiego uruchomienia zabytkowej kolejki na trasie Inowrocław- Kruszwica, uważam ze to znakomity pomysł i trzeba jak najszybciej go zrealizować.W ogóle jestem zwolennikiem łączenia atrakcji turystyczno wypoczynkowych tych dwóch miejscowości ze względu na uzupełniającą się ofertę: Inowrocław- Solanki, imprezy kulturalne, basen geotermalny, palmiarnia, pijalnia wód, sanatoria, Kruszwica- Mysia Wieża, podziemia zamkowe, festyny rycerskie i oczywiście piękne Gopło: przyroda, sporty wodne, plaża itp.
Innym powodem jest bliskość naszych miejscowości i wiele łączących je związków: historycznych, zwyczajowych, regionalnych itp.
Już wcześniej pisałem o możliwości uruchomienia np. konnego tramwaju na trasie Inowrocław- Kruszwica- Inowrocław podobnie jak zabytkowa kolejka byłaby to wspaniała atrakcja.
 Gopło zachęca do uprawiania sportów wodnych i dysponuje doskonałą bazą żeglarską, kajakową i wioślarską.Odbywa się tutaj takż wiele imprez o Randze krajowej i międzynarodowej. Gopło to piękne jezioro powstałe na skutek erozyjnej działalności wód lodowcowych.Jest jednym z najdłuższych jezior rynnowych w Polsce( długość 25 km przy maksymalnej szerokości ok. 2.5 km).
Pod względem powierzchni lustra wody na 11 miejscu w kraju,głębokość ok. 16 m.
Przez całą długość przepływa rzeka Noteć, posiada wiele wysp i jest w płd. częsci rozdzielone przez półwysep Potrzymiech na dwie odnogi.Jezioro wraz z okolicą stanowi Nadgoplański Park Tysiąclecia Jezioro obfituje w ryby: sandacze,szczupaki,karpie,okonie, płocie, węgorze, leszcze a nawet olbrzymie sumy.Największą jednak osobliwością przyrodnicza jest wielka ilość ptactwa: 190 gatunków ptaków, w tym aż 48 lęgawych.Wśród nich: bataliony, czajki, kokoszki wodne,, błotniaki, perkozy, czaple purpurowe, rycyki,sieweczki, bąki, najliczniejsze są gęsi, gęgawy.
Bytuję w parku także: łabędzie, kormorany, orły przednie, żurawie, kanie czarne i rude. Średniowieczne pamiątki ciągle przypominają dawne burzliwe dzieje Kruszwicy.


 Zamek murowany z czasów Kazimierza Wielkiego, jeden z największych i najwspanialszych w ówczesnej Polsce.

Wiele wspólnych wątków historycznych, ścisłe powiązania zwłaszcza w średniowieczu, ale przecież nie tylko przemawiają za dalszym zacieśnieniem współpracy, tworzeniu wspólnych projektów i połączonych ofert turystycznych.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za opinie! Zachęcam do zapoznania się z pozostałą zawartością strony oraz dyskusji na poruszane tematy. Zapraszam ponownie!