czwartek, 25 lipca 2013

Jak pokazywać historię? Kruszwica i Inowrocław.

Dzisiaj na przykładzie Kruszwicy postaram się pokazać jak można promować miasto nawiązując do jego ciekawej historii,dużego znaczenia w jakimś okresie historycznym itp.
Jak eksponować zabytki, jakie organizować imprezy, jak uatrakcyjniać przestrzeń miejską i jakie to daje efekty.
 Korzenie Piastów pod tą wieżą 
Z kujawskiej ziemi jeszcze wystają
Orła Białego i Gruszę
 jako znak swój mają
Grody jak grzyby po deszczu
Wyrastały na tej glebie
każdej wiosny
Broniły tej ziemi
Nabierały siły
Polskę przyniosły. Zazdroszczę Kruszwicy tych rzeźb wojów piastowskich, tego pięknego artystycznego pokazania historii.Już od ponad dwóch lat nawołuję do takiego wzbogacenia przestrzeni miejskiej Inowrocławia.Do  umieszczenia w niej rzeźb postaci historycznych: Księcia Konradowica, Łokietka, Kazimierza Wielkiego, Królowej Jadwigi...i wielu innych związanych z dziejami miasta,czy też rzeźb, makiet, miniatur największych inowrocławskich zabytków i tych które przetrwały i tych już nie istniejących a wartych przypomnienia.
W Kruszwicy jest więcej takich przykładów: Zajazd Piasta Kołodzieja, sklepiki w dużych beczkach itp.
 Mamy w Inowrocławiu Bractwo Wojowników "Kruki" ale mało widowisk, imprez w których możemy ich zobaczyć, może warto zaplanować i organizować jakieś cykliczne widowiska historyczne z udziałem bractw rycerskich przypominające najwspanialszy okres w historii Inowrocławia. Oprócz walk pokazywano także w Kruszwicy modę ,zabawy i gry średniowieczne oraz gotowanie, przyrządzanie potraw, biesiadowanie.
 Także rzemiosło i ozdoby.

 Zazdroszczę też Kruszwicy Mysiej Wieży, odkrytych piwnic zamkowych, wystaw archeologicznych, rekonstrukcji i przedstawionych wyżej widowisk rycerskich.
W Inowrocławiu nie mamy zbyt dużo zabytków a te co mamy nie potrafimy wyeksponować jak np. kościół pw Św. Mikołaja i zgromadzone tam zbiory zabytkowych przedmiotów i wyposażenia inowrocławskich kościołów.
Marzy się odbudowanie Ratuszowej wieży, stworzenie miniatury całego średniowiecznego grodu, parku miniatur inowrocławskich zabytków.Wystaw rzeźb, obrazów i innych dzieł sztuki pokazujących dzieje miasta i regionu.
Umożliwienie dostępu do fragmentu murów obronnych na tyłach kamienic przy ul. Kasztelańskiej.
Nawiązanie do legendy Askaukalis i odkryć starożytnych osad z czasów wpływów Imperium Rzymskiego w tym z saliną i tężniami , zbudowanie skansenu takiej osady i zaprezentowanie tam wszystkich odkryć i znalezisk z tego okresu.
W Kruszwicy promowanie miasta na bazie bogatej historii w dużej mierze się powiodło, w Inowrocławiu na razie raczkuje.
Mam nadzieję że to się zmieni i że nie jest jeszcze za późno aby ci co decydują o losach regionu i miasta to zrozumieli.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za opinie! Zachęcam do zapoznania się z pozostałą zawartością strony oraz dyskusji na poruszane tematy. Zapraszam ponownie!