środa, 8 marca 2017

Wiele Radości i Uśmiechu Kronikarz Życzy Wszystkim Paniom..........

Dzisiaj 8 marca, obchodzony tradycyjnie od wielu lat Dzień Kobiet, święto naszych Pań, którym tak wiele zawdzięczamy, a często nie potrafimy tego docenić.
W związku z tym życzę Wszystkim Kobietom wiele radości, uśmiechu, miłości, rodzinnego ciepła, lżejszego życia, doceniania ich ciężkiej pracy, spełniających się marzeń.........

 
Króciutko przypomnę skąd wzięło się to święto.
To dzisiejsze święto ma bardzo głęboki sens i swoją historię i mimo że w ostatnich latach jest nieco lekceważone, zapomniane i odsunięte w głęboki cień myślę że warto wrócić do korzeni i przypomnieć skąd się wziął ten dzień szczególnie poświęcony kobietom i przez lata kultywowany.
W marcu rozkwitają zazwyczaj pierwsze kwiaty, budzi się wiosna i pięknym świętem czcimy ( i w końcu zauważamy) nasze Panie.

Dzień Kobiet wielu zwłaszcza młodym ludziom kojarzy się z PRL- em i próbują lekceważąco usunąć go w zapomnienie.Myślę że warto utrzymać i pielęgnować to święto przynajmniej z dwóch powodów; po pierwsze tak naprawdę ustanowienie Międzynarodowego Dnia Kobiet wiąże się z walką kobiet o swoje prawa ( prawo wyborcze, odpowiednie traktowanie i poprawę warunków pracy), z protestami, często krwawo tłumionymi manifestacjami itp. Innym powodem utrzymania tego dnia jest to że docenienia Naszych Pań,uśmiechu, upominków, uroczystej i radosnej atmosfery za to co dają nam wszystkim w życiu nigdy nie jest za dużo.Geneza utworzenia tego święta jest więc bardzo poważna i z PRL nie ma zbyt wiele wspólnego. Prawdą jest że w tym okresie obchody tego dnia były powszechne i chętnie to podkreślano, ale to akurat najmniejsze zło tego okresu.
8 marca 1908 roku w Nowym Yorku 15 tysięcy kobiet, pracownic zakładów tekstylnych strajkowało domagając się praw wyborczych i poprawy warunków pracy.Właściciel fabryki zamknął je w pomieszczeniach fabrycznych chcąc uniknąć rozgłosu.
W wyniku nagłego pożaru zginęło 129 kobiet.To tragiczne wydarzenie i hołd dla wszystkich kobiet świata dały podwaliny dla stworzenia takiego święta. Po raz pierwszy 8 marca 1914 roku obchodzono  ten dzień w 6 krajach: Austrii, Danii, Niemczech, Holandii, Rosji i Szwajcarii.Później przez lata przyłączały się do obchodów kolejne państwa.
Zachęcam więc pamiętajmy o naszych Kobietach zawsze, ale w ten dzień szczególnie.


1 komentarz:

  1. FAKTEM JEST ZE 8 MARCA KOJARZY SIE Z PRL-M, W BYLYM ZSRR TO PANOWIE SZCZEGOLNIE HUCZNIE SWIETOWALI TEN DZIEN A GOZDZIKI TO SYMBOL TAMTYCH LAT...

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za opinie! Zachęcam do zapoznania się z pozostałą zawartością strony oraz dyskusji na poruszane tematy. Zapraszam ponownie!