piątek, 17 marca 2017

Coś więcej niż ulice.........miejsca z duszą

Królówka
Monciak 
podobieństwa
różnice
dusza miasta ukryta
historyczne trakty
zapisane historie
wielkie postaci
coś więcej niż ulice.
Są w wielu miastach ulice, miejsca o szczególnym charakterze, mające swój klimat, swoją bogatą historię, miejsca z "duszą".
Wokół takich miejsc najczęściej koncentruje się życie kulturalne, artystyczne i towarzyskie miasta.
Warto odwiedzać te miejsca, uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych, czerpać pełnymi garściami z tego co oferują mieszkańcom i turystom.

Któż z nas nie był na "Monciaku" w Sopocie, deptaku przy którym głównie znajdują się kawiarnie, restauracje, kluby, pełno jest stoisk z pamiątkami, swoje stanowiska mają malarze, karykaturzyści, występują artyści różnych profesji.
Koloryt i klimat ulicy Bohaterów Monte Cassino jest lubiany i ceniony przez wszystkich odwiedzających Sopot.


Naturalnym przedłużeniem "Monciaka" jest plac Zdrojowy, Skwer Sanatoryjny i sopockie molo.


W drodze na molo można podziwiać historyczną latarnię morską.


 Legendarny hotel Grand.


 No i molo, chluba Sopotu i całej Polski.

Podobną rolę jak "Monciak" w Sopocie, w Inowrocławiu pełni nie mniej legendarna i klimatyczna "Królówka", czyli ulica patronki miasta, Królowej Jadwigi.

Ulica o długości około 480 metrów, w większości deptak, na odcinku od "Złotego Rogu" do Rynku przeznaczony wyłącznie dla pieszych.
Ulica ma rodowód XIII wieczny, to historyczny trakt prowadzący od Bramy Bydgoskiej do Rynku, w średniowiecznym grodzie, założonym przez księcia Kazimierza Konradowica.Trakt prowadził obok książęcego zamku ( stał na wzgórzu, w miejscu teraźniejszej lokalizacji budynku poczty) i klasztoru wraz z kościołem Św. Franciszka ( dzisiejszy plac Klasztorny, stoi tam makieta klasztornych obiektów z brązu).Ulica Królowej Jadwigi prowadzi na inowrocławski Rynek, serce miasta o równie wielkiej historii, zwieńczone pomnikiem patronki ulicy i całego miasta, Świętej Królowej Jadwigi.
"Królówce" ciągle sporo brakuje do sopockiego "Monciaka", ale warto korzystać z dobrych wzorców, tworzyć kolejne atrakcje,  przyciągać turystów, kuracjuszy i na "Królówce", placu Klasztornym i Rynku organizować dla nich życie kulturalne i towarzyskie.


Podziwiam widoki
panoramę miasta
patrzę jak daleko
sięga wieży cień
oglądam wiszące na ścianach
obrazy, fotografie
widzę to , czy marzę?
stoi ta wieża ?
czy to jakieś halucynacje?
Wiele budowli
dziesiątki ważnych wydarzeń
niektóre warto przypomnieć
miasto pełne jest marzeń
miniatury, rzeźby, tablice
jak stare kroniki
Rynek, skwery, ulice
jedna wielka księga
przeczytania warta
te stronice trzeba zapisać
czeka niejedna pusta karta.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Dziękuję za opinie! Zachęcam do zapoznania się z pozostałą zawartością strony oraz dyskusji na poruszane tematy. Zapraszam ponownie!