piątek, 28 października 2016

Odkrywam Inowrocław i Kujawy dla świata............Odkrywca 2016

Zaproszono mnie na uroczyste obchody Światowego Dnia Turystyki w Toruniu, otrzymałem nawet nominację do Wyróżnienia Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w kategorii  Całokształt działań na rzecz rozwoju turystyki i krajoznawstwa.
Jest to wyróżnienie przyznawane osobom fizycznym za ogół dokonań, prowadzonych na rzecz rozwoju turystyki i krajoznawstwa w województwie kujawsko-pomorskim.
Regulamin konkursu w zasadzie nie przewiduje wyróżnień dla osób indywidualnych "wolnych strzelców",nie zatrudnionych, czy też nie związanych z podmiotami branży turystycznej, lokalnymi grupami działania, organizacjami działającymi w turystyce, nie pomyślano o pasjonatach poświęcających swój czas, zdolności, umiejętności dla promocji regionu i rozwoju turystyki,mój udział w tym konkursie jest swego rodzaju precedensem i szansą by to zmienić.
Myślę, że należałoby stworzyć w formule przyznawania wyróżnień oddzielną kategorię dla ludzi działających samodzielnie z niezwykłym poświęceniem dla rozwoju turystyki, rozsławiania i promocji swojej "Małej Ojczyzny".
Teraz wypadało by się przedstawić, napisać co robię i czym sobie zasłużyłem na nominację do takiego wyróżnienia.
Na gali organizatorzy to nieco zaniedbali, więc nadrabiam to malutkie niedociągnięcie.
Nazywam się Jerzy Łaganowski- jestem regionalistą, popularyzatorem historii Inowrocławia i Kujaw, poetą, fotografem amatorem, twórcą  i redaktorem bloga „Kroniki Inowrocławskie”, w którym zajmuję się promocją Inowrocławia i regionu.
Traktuję to jako hobby i zarazem swoistą misję, jestem miłośnikiem Inowrocławia, jego historii, swoją wiedzę i pasję staram się wykorzystać do promocji swojej "Małej Ojczyzny".
Promocja służy jak wiadomo do budowania pozytywnego wizerunku,przyczynia się do rozwoju turystyki, a co za tym idzie do ogólnego rozwoju miasta i regionu, ten zaś daje wszystkim mieszkańcom lepsze perspektywy, a wielu ludziom pracę i to jest jedno z głównych zadań mojego bloga.
Na blogu opublikowałem dotąd 962 posty , ponad 85 000 fotografii, ponad 1200 wierszy.
Stosowanie tak zróżnicowanych środków wyrazu stanowi o oryginalności bloga, łączenie prozy, poezji, fotografii pozwala lepiej trafić do odbiorcy, przekazać więcej wrażeń i informacji.
Blog zapoznaje odwiedzających z kalendarium najważniejszych wydarzeń na przestrzeni dziejów, zawiera teksty o historii Inowrocławia i okolic, promuję przy jego pomocy odbywające się wydarzenia kulturalne, sportowe, imprezy rozrywkowe, przekazuję relacje z nich, przedstawiam  najważniejsze zabytki i ich historię, pokazuję piękno regionu i przyrody na Kujawach, prezentuję inwestycje w mieście i okolicy, w tym te z wykorzystaniem funduszy unijnych, zebrałem też i opublikowałem na nim mały słownik gwary kujawskiej, raz po raz piszę również teksty przypominając dawny język gwarowy używany na Kujawach, przypominam  dawne zwyczaje i obrzędy naszego regionu, historyczne postaci, prezentuję pomysły i projekty na zwiększenie atrakcyjności turystycznej Inowrocławia i okolic.
Publikuję swojego bloga i fotografie przedstawiające Inowrocław i okolice, oraz wszystko co się tutaj dzieje na portalach społecznościowych: facebook, pinterest, Google+, twitter. Na swoim profilu „Kronikarz Jerzy” na Google+ osiągnąłem liczbę 5 580 000 odsłon i przynajmniej po kilkaset tysięcy odsłon na innych portalach.
Blog istnieje 5 lat, ale od dopiero od około 2,5 roku udostępniam go na szerszą skalę wykorzystując portale internetowe.
Popularność bloga, a co za tym idzie promowanego regionu rośnie.
Należy podkreślić, że jestem kompletnym amatorem, nie miałem wcześniej żadnego doświadczenia informatycznego, czy fotograficznego, bloga prowadzę hobbistycznie, a wszystkie fotografie, wiersze i teksty są autorskie.
Oprócz Inowrocławia promuję na blogu Kruszwicę, Pakość i jej Kalwarię Pakoską, Mogilno, Markowice, Kruszę Zamkową, Łojewo, zawitał na moje strony Biskupin,Trzemeszno, rzeka Noteć, jezioro Gopło, pojawiały się również foto- spacery z Bydgoszczy i Torunia.
Staram się stosować urozmaicony i ciekawy sposób promocji regionu poprzez jego historię, zabytki, piękno przyrody, zwyczaje, tradycje, ale i nowoczesność, ostatnio zrealizowane inwestycje łącząc to wszystko w interesujący sposób, podglądam również pomysły i projekty promocyjne stosowane w innych regionach i ciekawszymi staram się zainteresować mieszkańców Kujaw.
Współpracuję z wydziałami promocji i kultury miasta i gminy Inowrocław, KCK w Inowrocławiu, drużynami harcerskimi, spotykałem się niejednokrotnie z dziećmi w szkołach, z kuracjuszami , by zarazić ich swoją pasją, pokazać piękno kujawskiej krainy i przekazać jak najwięcej uczucia do tej ziemi, były tez wycieczki oprowadzane ( gratisowo
oczywiście) po mieście i okolicy.
Myślę, że swoją działalnością przyczyniłem się do znacznej popularyzacji atrakcji turystycznych
Inowrocławia i okolic, wśród odwiedzających mojego bloga są internauci z niemal wszystkich zakątków świata.
Wynotowałem sobie państwa tych ciekawych Inowrocławia i regionu, spójrzcie sami : USA, Kanada, Francja, Rosja, Niemcy, Wielka Brytania, Holandia, Hiszpania, Irlandia, Grecja, Chorwacja, Włochy, Austria, Portugalia, Finlandia, Norwegia, Szwecja, Ukraina, Litwa, Estonia, Macedonia, Bośnia i Hercegowina, Belgia, Serbia, Dania,Słowacja, Białoruś, Węgry, Rumunia, Bułgaria,Turcja,Izrael, ale także Australia, Kanada, Brazylia, Argentyna,Kolumbia, Chile, Indie, Egipt, Indonezja, Nepal, Chiny, Japonia, Peru, Maroco, Bangladesz, Honkong, Kenia, Nigeria,Tajlandia, Algieria, Kamerun, Oman, Nowa Zelandia, Malezja,Irak, Cote d'Ivoire (Wybrzeże Kości Słoniowej), Filipiny, Mołdawia, Dominikana, Korea Południowa, Emiraty Arabskie, Arabia Saudyjska, Indonezja, Irak, Mauritius, Pakistan, Namibia, Mozambik, Bostwana, Cypr, Islandia, Afganistan, Angola, Armenia, Jemen, Republika Południowej Afryki, Sri Lanka, Meksyk, Katar......uff, chyba większość wymieniłem.
Wygląda na to, że mój blog doskonale się wpisuje w temat konkursu „odkrywca”, poprzez swoje publikacje w internecie odkrywam  nasz region dla turystów z Polski i świata.
Płyną kujawskie obrazy na krańce świata

Australia, Japonia, Brazylia, czy Kanada

Indie, Mauritius, Chile, Argentyna 

znają tam Tężnię, ogrody kwiatowe

ławeczkę z teściową

nowoczesne sanatoria

wchodzą na Mysią Wieżę

płyną wodami Gopła

magiczna ta moja księga

pozwala w jednej chwili

w tak piękne miejsca się dostać.

Odkrywam to miasto dla widzów wielu
wspaniały park, skwery, ulice
tężnie, kwiaty,zieleń, secesyjne kamienice
ciekawą historię, wielkie wydarzenia
mocarne mury, klasztor, kościoły
zamek, olbrzymi rynek, trzy potężne bramy
wiodę ścieżkami czasu i przestrzeni 
pokazując wszystko co piękne i ważne
w naszym Inowrocławiu mamy.

Wiodę za rękę spacerowiczów wielu

pokazuję ciekawe miejsca

piękno kujawskiej przyrody

odsłaniam każdą tajemnicę

przybliżam historię, ważne wydarzenia

zapraszam na niejedną miejską ulicę

maluję współczesne i dawne obrazy

funduję podróże w czasie i przestrzeni

wycieczkę, o której mogłeś dotąd

jedynie marzyć.
No i stało się....jestem "Odkrywcą 2016". 
Wyróżnienie Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za Całokształt Działań Na Rzecz Rozwoju Turystyki i Krajoznawstwa w moich rękach i przyszło wygłosić parę słów do zebranych, myślę że wyszło nieźle....choć inaczej niż wszyscy inni laureaci, w końcu jestem indywidualistą ( spokojnie, w zespole też umiem pracować i całkiem nieźle się odnajduję).
A to wszyscy  laureaci:

Kategoria I Całokształt działań na rzecz rozwoju turystyki i krajoznawstwa Jerzy Łaganowski

Kategoria II Działalność na rzecz popularyzacji turystyki i krajoznawstwa Koło Przewodników PTTK w Chełmnie

Kategoria III Promocja turystyczna regionu Inowrocławska Lokalna Organizacja Turystyczna

Kategoria IV Inwestycja sprzyjająca rozwojowi turystyki Muzeum Toruńskiego Piernika - Gmina Miasta Toruń

Kategoria V Przedsięwzięcie biznesowe Żywe Muzeum Piernika 

Kategoria VI Wydarzenie turystyczne i promocyjne 40. Jubileuszowy Wielki Międzynarodowy Turniej Rycerski - Oddział PTTK im. Zygmunta Kwiatkowskiego w Golubiu-Dobrzyniu.
O Inowrocławiu było dość głośno, gdyż tytuł  "Odkrywcy 2016 otrzymała również Inowrocławska Lokalna Organizacja Turystyczna  w kategorii "Promocja turystyczna regionu". Nagrodę odebrała Adriana Herrmann, dyrektor INLOT-u.

Na gali nie brakowało sympatycznych znajomych, była okazja do rozmów i wymiany poglądów na tematy promocji i rozwoju regionu (fot. od prawej: Wójt Gminy Inowrocław, Tadeusz Kacprzak i jego ludzie z wydziału promocji i kultury, Małgorzata Znyk i Waldemar Zieliński).
Wyróżnienie powędruje na ścianę, a po powrocie do domu ......na pierwszej stronie "Nasze Miasto Inowrocław".........
Zmotywowany biorę się ostro do dalszej pracy....tylko brak czasu może mnie ograniczać.3 komentarze:

 1. Jurek, gratulacje serdecznie. Przeglądam bloga od niepamiętnych czasów. Nie przestawaj :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Outstanding quest there. What occurred after?
  Good luck!

  OdpowiedzUsuń
 3. My relatives every time say that I am wasting
  my time here at net, except I know I am getting knowledge every day by reading thes nice articles.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za opinie! Zachęcam do zapoznania się z pozostałą zawartością strony oraz dyskusji na poruszane tematy. Zapraszam ponownie!