czwartek, 16 kwietnia 2015

Spojrzenie na średniowieczne mury miejskie

Po potężnym, efektownym, średniowiecznym inowrocławskim grodzie nie został do dzisiejszych czasów prawie żadem ślad, jedynie ziemia zawiera jeszcze relikty dawnej potęgi: fundamenty,piwnice, resztki murów dawnych budowli.
Jedyne świadectwa tamtych czasów to ocalałe dwa fragmenty murów miejskich: jeden na tyłach Teatru Miejskiego, przy Szkole Muzycznej, drugi przy ulicy Poznańskiej, w pobliżu kościoła pw. św. Mikołaja i dwukomorowa, gotycka piwnica ważnicy miejskiej.
Aby uchronić miasto zagrożone najazdami od zniszczeń na przełomie XIII i XIV wieku otoczono je murami obronnymi o wysokości 5 m,grubości ok. 2 m  i długości ok. 1800 m, dwoma fosami i wałami. W murach znajdowały się trzy potężne zamczyste bramy wjazdowe zwane : Toruńską,Poznańską ( inaczej zwaną Strzeleńską lub Mątewską) i Bydgoską oraz 16 baszt obronnych za utrzymanie których odpowiedzialne były cechy rzemieślnicze.
Za czasów panowania Łokietka i Kazimierza Wielkiego miasto rozwijało się prężnie i znaczenie jego rosło. Zaliczane było do siedmiu najważniejszych grodów w państwie.Zwłaszcza w czasach Kazimierza Wielkiego powstało w mieście wiele murowanych budowli sakralnych i świeckich oraz fortyfikacji miejskich zaliczanych wtedy do najokazalszych i najpotężniejszych takich miejskich umocnień obronnych w całym kraju.


 Fragment średniowiecznych murów miejskich przy ulicy Poznańskiej dopiero w ubiegłym roku został wpisany do rejestru zabytków i czeka na konserwację oraz udostępnienie do zwiedzania           ( obecnie nie ma możliwości dojścia do murów).

Wracam do mojej propozycji przedstawienia średniowiecznych bram miejskich na tablicach z brązu w historycznych miejscach.

Na płytach z brązu zamczyste bramy pojawić się muszą
Średniowieczną potęgę grodu przypominając
Przez wieki strzegły miasta
Słusznie więc takie pragnienie mają
Nieistniejące budowle w odlewach z brązu się przypominają
Może bramy też swą szansę dostaną
Piszmy więc kronik dalsze strony
Do Ratuszowej Wieży, Szkoły Wydziałowej i Wielkiej Synagogi
Dołączyć powinny strażnice każdej wjazdowej drogi
W miejscach gdzie były grodu obroną i ozdobą
Znowu przypomnieć się wszystkim mogą.

Kłania się również inny mój projekt zbudowania miniatury całego średniowiecznego inowrocławskiego grodu jako hołd i pomnik dla założyciela naszego miasta księcia Kazimierza Konradowica oraz pokazanie znaczenia Inowrocławia w średniowieczu.
Które miasto takie fortyfikacje miało
Tysiąc osiemset metrów to niemało.
Szesnaście baszt i trzy bramy,
Posiadał nasz gród ukochany.
Rzemieślnicze cechy za utrzymanie baszt odpowiedzialne były
Podwójne mury, wały i fosa zamek otoczyły.
Ratuszowa wieża także warowne zadania miała
A grubość i wysokość murów też była niemała.
To czyni inowrocławskie fortyfikacje bardzo ciekawymi
I wśród polskich miast niemal niezrównanymi.
Trzech Kazimierzów, Jagiełło i Łokietek niewielki
Dołożyli do tego swej władczej ręki.
Odbudowa ratuszowej wieży to jedno z największych moich marzeń, jednak jak najbardziej realnych.

1 komentarz:

  1. I am in fact grateful to the owner of this site who has shared
    this great post at at this time.

    Here is my homepage - PokQZabbo

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za opinie! Zachęcam do zapoznania się z pozostałą zawartością strony oraz dyskusji na poruszane tematy. Zapraszam ponownie!