wtorek, 21 kwietnia 2015

Grodziska wokół Inowrocławia i popularyzowanie historii

Dzisiaj czytelnicy "Kronik" zetkną się z prawdopodobnie najbogatszą relacją fotograficzną z wystawy "Inowrocławskie grodziska"zaprezentowaną w błękitnej kamienicy przez Łukasza Oliwkowskiego, a przygotowaną przez Jarosława Wojtasińskiego, dwóch młodych, niezwykle kreatywnych animatorów miejskiego życia kulturalnego.Nikomu kto śledzi życie kulturalne Inowrocławia,nawet tylko pobieżnie, te dwa nazwiska nie są obce i nie trzeba ich bliżej przedstawiać, raczej więc zajmę się tematem niezwykle interesującej wystawy i towarzyszącemu jej niemniej zajmującemu wykładowi Łukasza Oliwkowskiego.
Powiększone teksty w tej relacji pozwolą wszystkim zapoznać się z fascynującą historią tych niezwykłych miejsc położonych tuż pod granicami naszego miasta.


Choć geneza powstania tych grodzisk może być różna, wydaje się że większość z nich największy rozwój i znaczenie miała w okresie średniowiecza, czyli w okresie "złotego wieku" Inowrocławia      ( może z wyjątkiem grodu w Mietlicy, którego funkcję w tym okresie przejęła Kruszwica), niewykluczone że pierścień grodzisk wokół naszego miasta był misternym planem obronno- ostrzegawczym księcia Kazimierza Konradowica założyciela inowrocławskiego grodu.
Wszystkie grodziska były połączone spławnymi wówczas wodnymi szlakami Noteci, Smyrni i Małego Gopła, oraz widoczne z wież inowrocławskiego miasta.
 
Po zmniejszeniu znaczenia politycznego, strategicznego i gospodarczego Inowrocławia stopniowo upadały też otaczające go grodziska.
Dzisiaj pozostały już ich tylko relikty i właściwie tylko dzięki archeologii lotniczej możemy dość dokładnie określić ich kształty i położenie.
Warto by póki jeszcze można przebadać te miejsca i wzbogacić wiedzę o więcej szczegółów z niezwykle ciekawej historii, która niemal z każdego miejsca szczerzy się do nas uśmiechami naszych przodków.
 Pierwsza z prawej autorska tekstu "Archeo Opowiastki"- Dorota Dominiczak- Głowacka.

Coraz szersze grono uważa podobnie jak ja, że warto promować Inowrocław i Kujawy poprzez wykorzystanie niezwykle bogatych dziejów tych ziem, to wydarzenie jest tego potwierdzeniem.


Wystawę połączono z promocją nowej pozycji na rynku wydawniczym skierowanej do najmłodszych adeptów historii regionu- "Archeo Opowiastka", z tekstami Doroty Dominiczak- Głowackiej, ilustrowanej przez genialnego inowrocławskiego rysownika- Jarosława Wojtasińskiego, wydanej nakładem Gminy Inowrocław.
U dołu niektóre z rysunków.

 Klaudiusz Ptolomeusz pisze o Askaukalis w "Geografii Świata" wydanej w naukowej stolicy ówczesnego świata, w Aleksandrii
 Odwiedzajmy więc nasze muzea i wystawy.

 I twórzmy nowe projekty odsłaniające tajemnice naszej ziemi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za opinie! Zachęcam do zapoznania się z pozostałą zawartością strony oraz dyskusji na poruszane tematy. Zapraszam ponownie!