niedziela, 13 lipca 2014

Piękno Kujaw- Gopło, Kruszwica, festyn

 Gopło to jezioro powstałe na skutek erozyjnej działalności wód lodowcowych.Jest jednym z najdłuższych jezior rynnowych w Polsce( długość 25 km przy maksymalnej szerokości 2,5 km).
Pod względem powierzchni zajmuje 11 miejsce wśród największych krajowych jezior, największa głębokość 16,6 m. Długość linii brzegowej 87,3 km.
Osobliwością przyrodniczą jest awifauna- 190 gatunków ptaków, w tym aż 48 gatunków lęgawych, wśród nich: bąki, błotniaki, czaple purpurowe, bataliony, czajki, kokoszki wodne, perkozy, rycyki, sieweczki. Najliczniejsze są kolonie gęsi gęgawy- 10 %polskiej i blisko 5 % europejskiej populacji tych ptaków.Na Potrzymiechu (płw. na Gople) zimują stada gęsi( 2-3 tysięcy), bytują nad Gopłem łabędzie, kanie czarne i rude, kormorany, żurawie i orły przednie.
Gęś gęgawa, która jest symbolem Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia żyje ponad 70 lat i jest wierna swemu partnerowi przez całe życie.

 Rejsy Rusałką po Gople ciągle cieszą się sporą popularnością.


 Największym magnesem turystycznym i symbolem Kruszwicy jest jednak Mysia Wieża, pozostałość po pięknym murowanym zamku zbudowanym przez króla Kazimierza Wielkiego.
 W ciągu roku organizuje się w Kruszwicy kilka ciekawych, bogatych w atrakcje festynów, które przyciągają mieszkańców i coraz większą liczbę turystów.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za opinie! Zachęcam do zapoznania się z pozostałą zawartością strony oraz dyskusji na poruszane tematy. Zapraszam ponownie!