niedziela, 20 lipca 2014

Wodny Szlak Historyczno-Turystyczny

Jak pokazać historyczne miejsca na Kujawach łącząc je z urokami naszej przyrody?
Może stworzyć niezbyt długi szlak wodny wiodący z Gopła, obok Mysiej Wieży, Notecią na jezioro Szarlej obok pozostałości średniowiecznego grodu, w których szukał spokoju i natchnienia Jan Kasprowicz, do Łojewa - miejsca urodzin Stanisława Przybyszewskiego oraz siedziby Centrum Dziedzictwa Kujaw Zachodnich  i dalej Notecią do Mątew w okolice pobojowiska najbardziej krwawej bitwy domowej w historii Polski i może jeszcze do Kruszy Zamkowej, historycznego Askaukalis- wielkiego Emporium handlowego na Bursztynowym Szlaku.
Kruszwica jest już przygotowana do takiego przedsięwzięcia, dalej na szlaku powinny powstać przystanie( w Inowrocławiu- Mątwach właśnie powstaje harcerska stanica nad Notecią), niedaleko od niej można by urządzić mały park upamiętniający w symboliczny sposób bitwę pod Mątwami.
Poświęciłem temu tematowi kilka postów w tych "Kronikach" i budowa małego parku ze skromną kapliczką, pamiątkowym kamieniem ze stosownym napisem, kopcem z potłuczonych czerwonych kamieni symbolizujących poćwiartowane ciała, wszystko obsadzone drzewami, krzewami i kwiatami kwitnącymi na czerwono jak morze krwi, które tam popłynęło 13 lipca 1666 roku wydaje się najlepszym sposobem przypomnienia i oddania tragizmu tej bitwy.
W Kruszy Zamkowej powinien powstać skansen osady starożytnej z okresu wpływów Imperium Rzymskiego oparty na legendzie Askaukalis oraz innych odkryć osadnictwa z tego okresu w naszym regionie, myślę tutaj np. o salinie z tężniami na inowrocławskim Rąbinie.
Przygotowanie takiego szlaku turystycznego było by wspaniałą atrakcją dla turystów odwiedzających Kujawy oraz szansą pokazania piękna naszej przyrody, ciekawej historii i wielkich twórców.
Być może połączone siły powiatu inowrocławskiego, gmin: Inowrocław i Kruszwica oraz miasta Inowrocław mogły się pokusić o realizację takiego projektu.
Łodzie typu gondola, które kiedyś pływały po Gople wydają się jak stworzone do obsługi takiego szlaku, dla bardziej zaawansowanych wodniaków można organizować regularne spływy kajakowe na tak ciekawej trasie.
 A gdyby tak........
 A gdyby tak popłynąć łodzią z Kruszwicy
spod Mysiej Wieży Notecią na Jezioro Szarlej
obok średniowiecznego grodziska
dalej Notecią spotkać Inowrocław na trasie
tam bitwa pod Mątwami jest już nam bliska
wiele ciekawych rzeczy z brzegów się kłania
urokliwa wycieczka po kujawskich wodach
w Kruszy Zamkowej rzymskie Askaukalis
szybko nasze czasy dogania
wokół wielka historia i piękna kujawska przyroda.
 Mysia Wieża w Kruszwicy.
 Kruszwicka kolegiata.
 Gopło

 Jezioro Szarlej

 Noteć pod Mątwami, tam rozegrała się pamiętna bitwa.

Nie ma żadnego znaku
Nic potoków przelanej krwi nie przypomina
Wielką ofiarę 
w naszych sercach spowiła mroźna zima
Czy zasłużyli na to
wielcy Rzeczypospolitej rycerze?
Za  tak okrutne podziękowanie od Ojczyzny
nawet zagon kwiatów nad Notecią się nie zbierze?
Nie stanie tu żaden kamień pamięci?
Szkoda, oni ponieśli męczeńską śmierć
Jak wszyscy święci razem wzięci.
 
 
Tak mogłoby wyglądać Askaukalis w Kruszy Zamkowej.
Chyba warto wspólnymi regionalnymi siłami ( może ze wsparciem funduszy unijnych) zrealizować taki projekt, poszczególne samorządy mogą też zrealizować poszczególne cząstki tego projektu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za opinie! Zachęcam do zapoznania się z pozostałą zawartością strony oraz dyskusji na poruszane tematy. Zapraszam ponownie!