poniedziałek, 22 sierpnia 2011

Instytut Prymasowski w Inowrocławiu

18 grudnia 2009 roku rozpoczął w Inowrocławiu działalność Instytut Prymasa Józefa Glempa.
Był to dzień jego 80 urodzin, a zarazem ostatni dzień prymasowskiej posługi.Jest to jedyna tego typu placówka w Polsce.Nasze miasto nieprzypadkowe zostało wybrane przez Jego Eminencję na siedzibę Instytutu.To tutaj Prymas się urodził 18 grudnia 1929roku, tu też w kościele Zwiastowania Najświętszej Marii Panny następnego dnia został ochrzczony.Inowrocław leży w sercu Kujaw- kolebce polskości, na trasie historycznych szlaków:bursztynowego i piastowskiego, w pobliżu sanktuariów Maryjnych w Markowicach i Pieraniu , w niewielkiej odległości od Gniezna i Lichenia, czyli miejsc szczególnych dla każdego katolika.Także świadectwo dojrzałości zdobył  prymas w Inowrocławiu.W 1950 roku rozpoczął studia w Wyższym Prymasowskim Seminarium Duchownym w Gnieźnie oraz w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu.Święcenia kapłańskie otrzymał w 1956 roku i dwa lata później zaczął studia na Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie w zakresie prawa kanonicznego i świeckiego.Po powrocie do Polski był sekretarzem w Prymasowskim Seminarium oraz notariuszem w Kurii Metropolitalnej i w Trybunale Metropolitalnym w Gnieźnie.
Od 1967 roku był zatrudniony w sekretariacie Prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
W 1972 roku został odznaczony przez papieża Pawła VI godnością Kapelana Honorowego Jego Świątobliwości.W 1979 roku otrzymał sakrę biskupią i został mianowany biskupem ordynariuszem diecezji warmińskiej.W 1981 roku , po śmierci Kardynała Wyszyńskiego został Prymasem Polski.
Dwa lata później papież Jan Paweł II nadał mu godność kardynała.Otrzymał tytuł doktora honoris causa 10 wyższych uczelni w Polsce i za granicą oraz tytuł honorowego obywatela wielu miast, w tym Inowrocławia(nadany w 1981 roku).W 2000 roku otrzymał Pokojową Nagrodę im. Giorgia La Piry w uznaniu za postawę podczas stanu wojennego w Polsce, a w 2003 roku statuetkę "Złotego Hipolita" i godność "Wybitnej Osobistości Pracy Organicznej".
Celem działalności Instytutu jest promocja duchowej kultury Kujaw na tle życia i pamiątek Jego Eminencji Prymasa Glempa.Do zadań Instytutu należy organizowanie wystaw i prelekcji, prezentacje multimedialne oraz prowadzenie działalności badawczej i wydawniczej.Ponadto corocznie prymas przyznaje statuetkę "Ku chwale".
W Instytucie zgromadzone zostały cenne przedmioty:Medale, monety, rzeźby, obrazy, pierścienie biskupie, różańce, pastorały, szaty liturgiczne Prymasa, bardzo bogaty księgozbiór, meble z gabinetu Prymasa oraz wiele osobistych pamiątek Jego Eminencji.Znajduje się tam również sala audiowizualna do organizowania spotkań i konferencji, sala biblioteczna, wystawa przedstawiająca życie Prymasa, Jego rodziny, kolegów , w tym wiele zdjęć.
Będąc w Inowrocławiu warto zwiedzić Instytut i zapoznać się z tym co ta placówka proponuje.
Na kujawskiej ziemi się urodził
Słabowity, chrzest następnego dnia przyjął
Liceum Kasprowicza w mieście kończył
I doktorat dwóch praw zrobił
Z pod ręki prymasa tysiąclecia i papieża wyszedł
W stanie wojennym polskim kościołem dowodził
Do emerytury w służbie Bogu wytrwał
I stworzeniem Instytutu swoje miasto wynagrodził.Odtworzony gabinet Prymasa, piękny fotel z rzeźbą orła w oparciu.

 Bardzo bogaty księgozbiór darowany przez Jego Eminencję.


Zabytkowe księgi z całego świata i listy Św. Piotra z I wieku n.e.
Prymasowski Instytut
Gdzie herb miasta z soli ułożony
Przejdziesz do góry w Instytutu progi
Prymas Glemp z tej ziemi się wywodzi
Tu był ochrzczony
Tutaj też dla wszystkich jest znany i drogi
Promocja duchowej kultury Kujaw ma się tu rozwijać
Edukować młodych ludzi, ich życie kształtować
Konferencje, odczyty, badania wydawnictwa organizować
Do lat gdy Inowrocław ostoją był polskości nawiązać
Pamiątki po Prymasie prezentować
I to wszystko dla potomnych zachować.
Herb miasta ułożony z solnych kryształów i drogowskaz- na dół do Wystawy  Solnictwa, w górę do Instytutu Prymasowskiego. Setki ciekawych, niepowtarzalnych eksponatów czynią z Instytutu niezwykle interesującą wystawę muzealną
Zabytkowe Pastorały- z prawej bogato zdobiony XVIII wieczny.
Piękne obrazy- na dole Kochanowski nad zwłokami Urszulki, Jana Matejki.
Patrząc przypominają się przejmujące strofy Trenów.
Berło Zygmunta III Wazy.


Dziesiątki pierścieni biskupich, różańców,medali pamiątkowych, krucyfiksów opisanych i zaprezentowanych w gablotach.


Duża wystawa obrazująca życie Prymasa Glempa, Jego rodziny i przyjaciół.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Dziękuję za opinie! Zachęcam do zapoznania się z pozostałą zawartością strony oraz dyskusji na poruszane tematy. Zapraszam ponownie!