poniedziałek, 29 sierpnia 2011

Kruszwica- Dalsze Dzieje

Poprzedni odcinek dziejów Kruszwicy skończyliśmy na buncie starszego syna Władysława Hermana, Zbigniewa przeciwko ojcu. Bunt został stłumiony a książę rozkazał spalić miasto.
Władysław Herman przeniósł swoją siedzibę do Inowrocławia i od tego czasu rozpoczął się szybki rozwój tej osady.Wydaje się że także od imienia księcia pochodzi nazwa naszego miasta:Wladislavia, Juvenis Wladislav czy Nowus Wladislawia występująca w dawnych dokumentach choć na ten temat są różne hipotezy np.nazwa wzięła się od osadników, którzy przenieśli się z dotkniętego powodzią Włocławka.Związki Inowrocławia z Kruszwicą pokazuje nawet historia herbów obu miast.
 To herb Kruszwicy grusza (krusza)
 A to herb Inowrocławia z 1365 roku między wieżami piastowski orzeł i bujne pędy gruszy.
Za czasów Bolesława Krzywoustego i Bolesława Kędzierzawego gród kruszwicki ponownie się rozbudowuje.W 1109 roku Bolesław Krzywousty na czele licznych kruszwickich wojów wyruszył na bitwę z Pomorzanami pod Nakło. Wyprawa zakończyła się zwycięsko.
W 1148 roku odbył się w Kruszwicy uroczysty zjazd z udziałem Albrechta Niedźwiedzia niemieckiego margrabiego, którego syn Otto poślubił córkę Bolesława Krzywoustego Judytę.
Od XII wieku Kruszwica miała swojego kasztelana i była siedzibą archidekanatu terytorialnego, do którego należały dekanaty: inowrocławski i radziejowski.
Pierwszym kasztelanem był Piotr Wszeborowic Wielki od 1176 roku. Ufundował on rotundę w Strzelnie i kazał ustawić w odległości 52 km. od Kruszwicy w drodze do Kalisza inskrypcję, która mówiła " jesteś w połowie drogi do Kruszwicy".Pod koniec panowania Bolesława Kędzierzawego sytuacja Kruszwicy znacznie się pogorszyła. Biskupstwo zostało przeniesione do Włocławka, później panujący na Kujawach  nasz inowrocławski książę Kazimierz Konratowic
ustanowił komorę celną na moście.W 1271 roku miasto zostało spalone z rozkazu księcia kaliskiego Bolesława Pobożnego aby nie wpadło w ręce Pomorzan. Od tej pory Kruszwica już nigdy się w pełni nie podniosła i nie miała takiego wpływu na losy Polski jak Inowrocław czy Gniezno.Ten sam książę podzielił Kujawy, które zostały po władzą Siemomysła ale bez Kruszwicy.Później nastały ciężkie czasy , najazd Krzyżaków i na szczęście sprytny manewr kasztelana Antoniego, który dając okup uratował miasto przed zniszczeniem.Po pokoju kaliskim z Krzyżakami Kazimierz Wielki  jak przystało na największego budowniczego w dziejach państwa buduje tutaj piękny ceglany zamek z wieżą.Mysią wieża pozostałość po tym zamku do dziś jest magnesem dla turystów i ozdobą oraz obok Bazyliki ŚW. Piotra i Pawła największym zabytkiem Kruszwicy.


 Obraz w wieży przedstawiający widok na zamek w okresie świetności.

 Nowo zbudowany most zwodzony i częściowe odbudowane mury obronne są nową atrakcją turystyczną miasta.
W 1303 roku otrzymała Kruszwica prawa miejskie na prawie magdeburskim.
Późniejsze losy miasta też są burzliwe i ciekawe. Miasto wielokrotnie podupadało i odradzało się. Teraz ze swoimi zabytkami, pięknym Gopłem i rezerwatem ptactwa z bardzo rzadkimi batalionami, przystanią jachtową i żeglarską jest perełką turystyczną Kujaw, mam wrażenie że ciągle za mało znaną w Polsce i Europie. Jedynie czystość wód Gopła pozostawia jeszcze wiele do życzenia.
Warto nad tym i popularyzacją tego pięknego miejsca na naszej kujawskiej ziemi popracować i to poprawić.

Widoki z wieży zapierają dech w piersiach.


 Przystań jachtowa.


 Na drugim brzegu odnawiany amfiteatr.


 Częściowe wzniesione mury zamkowe z mostem zwodzonym.
Budynki przystani wioślarskiej.

 Mysia Wieża, pozostałości zamku, Bazylika i majestatyczne rzeźby piastowskich wojów przypominają o historii i wielkiej roli Kruszwicy w tworzeniu się państwa polskiego- to tu są jego korzenie.Potężne korzenie staropolskiej gruszy.

Piękno Gopła i otaczającej przyrody dopełnia reszty.

Przyznajcie sami, prawda że warto tu przyjeżdżać.
Z Inowrocławia 30 minut autobusem, a samochodem 15-20 minut.

Tramwajem konnym pojechać możesz do Kruszwicy
W fajną wycieczkę bez żadnej tajemnicy
Zwiedzić korzenie naszej państwowości, o Mysią Więżę zahaczyć
Rezerwat ptactwa i przyrody nad Gopłem zobaczyć
Podziwiać wioślarzy na jeziorze pływających
I nie unikać na plaży promieni gorących
Witalności i siły nabrać od czakramu wielkiego
I wrócić wieczorem do miasta naszego.


Pojechać tam takim tramwajem to dopiero frajda.
 Ten mały domek z czerwonym daszkiem to zejście do odkrytych i odkopanych gotyckich piwnic zamkowych. Teraz są osuszane, a w przyszłym roku zamienią się w sale ekspozycyjne i będą dostępne do zwiedzania.Jeśli znają się pieniądze to w przyszłości być może zwiedzać będzie można kolejne piwnice bo zachowało się ich więcej.W Kruszwicy kręcono także zdjęcia do filmu "Stara Baśń".
Fotografie są wyeksponowane w wieży.Kruszwica czeka na turystów, jest naprawdę piękna.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Dziękuję za opinie! Zachęcam do zapoznania się z pozostałą zawartością strony oraz dyskusji na poruszane tematy. Zapraszam ponownie!