środa, 26 lipca 2017

Misja trwa....miasto, gmina, powiat, nie ważne, to wszystko Kujawy.......moja Mała Ojczyzna

Zawsze denerwowały mnie podziały w regionie, brak zgody i współpracy w sprawach ważnych do rozwoju regionu.
Jednym z decydujących czynników wpływających na rozwój regionu jest turystyka.
W promocji naszych atrakcji turystycznych i rozwoju turystyki powinniśmy mówić jednym głosem, to leży w interesie regionu i nas wszystkich.
Mimo że moja działalność: Kroniki Inowrocławskie i inne przedsięwzięcia poświęcone są głównie miastu Inowrocław , chętnie współpracuję i pomagam innym jednostkom z Kujaw i województwa kujawsko-pomorskiego.
Niezwykle serdeczne i owocne są moje związki z Gminą Inowrocław.
Gmina inicjuje wiele ciekawych i wartościowych projektów dla naszego regionu i warto je wspierać i popularyzować.

Opublikowałem w kronikach kilka postów o wspaniałym rzeźbiarskim plenerze organizowanym przez Gminę Inowrocław, z przyjemnością odebrałem też specjalne podziękowania od Wójta Tadeusza Kacprzaka.
Teraz pojawiła się relacja z tej pięknej imprezy w piśmie wydawanym przez Gminę Inowrocław "Kurenda".
Zarówno w tym piśmie, jak i w filmie z pleneru wykorzystano moje wiersze napisane pod wpływem tego pięknego kulturalnego wydarzenia.
Jeśli ktokolwiek miałby problemy z odczytaniem wierszy ze zdjęcia artykułu w gazecie, to przytaczam je poniżej pod fotką autora. 
Wiele innych wierszy, także o tym wydarzeniu można poczytać bezpośrednio w kronikach.


Zagrały głośno piły
dołączyły skwapliwie dłuta
wyczarowały muzykę z drewna
martwe wydawałoby się kloce ożyły
zagrały różne kujawskie melodie
magia zadziałała z wielką mocą
nad jeziorem zabrzmiały instrumenty
piękne muzy w tany ruszyły 
kujawskie pola. parki, łąki i lasy
cudowną muzyką się wypełniły
raz po raz zakłóca ją jakiś zgrzyt
to wiedźmy do koncertu się włączyły
jak w życiu szczęście przeplata się z trwogą
na szczęście wraca radość
chochliki nad ogniskiem skaczą wesoło
uwijają się jak tylko mogą. 
***
 
Pamiątkowe dęby wyrosną
 na kujawskiej ziemi
zaszumią o rzeźbiarzach
 co tworzyli cuda
przyłączą się do grającej orkiestry
by w tym pięknym miejscu
wiele dźwięków dodać.
Nieważne powiat, gmina, czy miasto.....
to moja Ojczyzna z dziada pradziada
Noteć, Gopło, pola, parki, lasy
misja kronikarza trwa
historii, tradycji i piękna się nie zapomina
karty kroniki tekstem się zapełniają
tematów nigdy końca nie ma
przyroda, zwyczaje, historia, kultura
wiele wokół wydeptanych ścieżek
obiektyw i pióro pracuje ciężko
lecz warto to robić.....
mocno w to wierzę.
 
Ostatnio spotkała mnie kolejna miła niespodzianka, otrzymałem zaproszenie do udziału w obradach Kapituły Konkursu"Odkrywca 2017"Wyróżnienia Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w dziedzinie turystyki.


Ponieważ cała moja działalność poświęcona jest promowaniu Inowrocławia i regionu, rozwojowi turystyki, budowaniu  nowych atrakcji turystycznych, zaproszenie przyjąłem chętnie i z satysfakcją.

A oto krótka notka o mojej działalności ze strony internetowej Konkursu Marszałka Województwa, po zdobyciu przeze mnie Wyróżnienia "Odkrywca 2016"w kategorii "Całokształt działań na rzecz rozwoju turystyki i krajoznawstwa."

"Jerzy Łaganowski to twórca i redaktor bloga „Kroniki Inowrocławskie”, w którym zajmuje się promocją Inowrocławia i regionu. Na blogu opublikował 950 postów, ponad 80 000 fotografii, ponad 1200 wierszy, kalendarium najważniejszych wydarzeń na przestrzeni dziejów, teksty o historii Inowrocławia i okolic. Promuje odbywające się wydarzenia kulturalne, sportowe, imprezy rozrywkowe, przedstawia najważniejsze zabytki i ich historię, pokazuje piękno regionu i przyrody na Kujawach, prezentuje inwestycje w mieście i okolicy. Zebrał i opublikował na blogu mały słownik gwary kujawskiej, pisze również teksty przypominając dawny język gwarowy używany na Kujawach, przypomina dawne zwyczaje i obrzędy naszego regionu, historyczne postaci, prezentuje pomysły i projekty na zwiększenie atrakcyjności turystycznej Inowrocławia i okolic. Publikuje swojego bloga i fotografie na portalach społecznościowych. Na swoim profilu „Kronikarz Jerzy” na Google+ osiągnął 5 377 000 odsłon ( na dzień 19.09.2016 r). Blog istnieje 5 lat. Oprócz Inowrocławia promuje na blogu Kruszwicę, Pakość i jej Kalwarię Pakoską, Mogilno, Kruszę Zamkową, Łojewo, pojawiały się również foto - spacery z Bydgoszczy i Torunia. Współpracuje z wydziałami promocji i kultury Miasta i Gminy Inowrocław, KCK w Inowrocławiu, drużynami harcerskimi. Swoją działalnością przyczynił się do znacznej popularyzacji atrakcji turystycznych Inowrocławia i okolic, wśród odwiedzających jego bloga są internauci np. z USA, Rosji, Kanady, Hiszpanii, Portugalii, z Ameryki Pd: Argentyny, Brazylii; Australii, Chin, Japonii, a nawet z tak egzotycznych państw jak np. Kenia, Emiraty Arabskie, Indie, Nepal, Arabia Saudyjska, Hongkong czy Bangladesz."
Spróbuję podać teraz trochę danych uaktualnionych po kolejnym roku mojej działalności w dziedzinie promocji regionu i rozwoju turystyki.
Jestem regionalistą, miłośnikiem i popularyzatorem historii Inowrocławia i Kujaw, poetą, fotografem amatorem, twórcą  i redaktorem bloga „Kroniki Inowrocławskie”, w którym zajmuję się promocją Inowrocławia i regionu.
Traktuję to jako hobby i zarazem swoistą misję, jestem miłośnikiem Inowrocławia, jego historii, swoją wiedzę i pasję staram się wykorzystać do promocji swojej "Małej Ojczyzny".
Promocja służy jak wiadomo do budowania pozytywnego wizerunku,przyczynia się do rozwoju turystyki, a co za tym idzie do ogólnego rozwoju miasta i regionu, ten zaś daje wszystkim mieszkańcom lepsze perspektywy, a wielu ludziom pracę i to jest jedno z głównych zadań mojego bloga.
Na blogu opublikowałem dotąd 1141 postów , ponad 160 000 fotografii, ponad 1350 wierszy.
Stosowanie tak zróżnicowanych środków wyrazu stanowi o oryginalności bloga, łączenie prozy, poezji, fotografii pozwala lepiej trafić do odbiorcy, przekazać więcej wrażeń i informacji.
Blog zapoznaje odwiedzających z kalendarium najważniejszych wydarzeń na przestrzeni dziejów, zawiera teksty o historii Inowrocławia i okolic, promuję przy jego pomocy odbywające się wydarzenia kulturalne, sportowe, imprezy rozrywkowe, przekazuję relacje z nich, przedstawiam  najważniejsze zabytki i ich historię, pokazuję piękno regionu i przyrody na Kujawach, prezentuję inwestycje w mieście i okolicy, w tym te z wykorzystaniem funduszy unijnych, zebrałem też i opublikowałem na nim mały słownik gwary kujawskiej, raz po raz piszę również teksty przypominając dawny język gwarowy używany na Kujawach, przypominam  dawne zwyczaje i obrzędy naszego regionu, historyczne postaci, prezentuję pomysły i projekty na zwiększenie atrakcyjności turystycznej Inowrocławia i okolic.
Publikuję swojego bloga i fotografie przedstawiające Inowrocław i okolice, oraz wszystko co się tutaj dzieje na portalach społecznościowych: facebook, pinterest, Google+, twitter. Na swoim profilu „Kronikarz Jerzy” na Google+ osiągnąłem liczbę ponad 9 000 000 odsłon i łącznie kilka milionów odsłon na pozostałych portalach.

Blog istnieje 6 lat, ale od dopiero od około 3,5 roku udostępniam go na szerszą skalę wykorzystując portale internetowe.
Popularność bloga, a co za tym idzie promowanego regionu rośnie.
Oprócz Inowrocławia promuję na blogu Kruszwicę, Pakość i jej Kalwarię Pakoską, Mogilno, Markowice, Kruszę Zamkową, Łojewo, zawitał na moje strony Biskupin,Trzemeszno, rzeka Noteć, jezioro Gopło, pojawiały się również foto- spacery z Bydgoszczy i Torunia.
Staram się stosować urozmaicony i ciekawy sposób promocji regionu poprzez jego historię, zabytki, piękno przyrody, zwyczaje, tradycje, ale i nowoczesność, ostatnio zrealizowane inwestycje łącząc to wszystko w interesujący sposób, podglądam również pomysły i projekty promocyjne stosowane w innych regionach i ciekawszymi staram się zainteresować mieszkańców Kujaw.
Współpracuję z wydziałami promocji i kultury miasta i gminy Inowrocław, KCK w Inowrocławiu, drużynami harcerskimi, spotykałem się niejednokrotnie z dziećmi w szkołach, z kuracjuszami , by zarazić ich swoją pasją, pokazać piękno kujawskiej krainy i przekazać jak najwięcej uczucia do tej ziemi, były tez wycieczki oprowadzane ( gratisowo
oczywiście) po mieście i okolicy.
Myślę, że swoją działalnością przyczyniłem się do znacznej popularyzacji atrakcji turystycznych
Inowrocławia i okolic, wśród odwiedzających mojego bloga są internauci z niemal wszystkich zakątków świata.
Wynotowałem sobie państwa tych ciekawych Inowrocławia i regionu, spójrzcie sami : USA, Francja, Rosja, Niemcy, Wielka Brytania, Holandia, Hiszpania, Irlandia, Grecja, Chorwacja, Włochy, Austria, Portugalia, Finlandia, Norwegia, Szwecja, Ukraina, Litwa, Estonia, Macedonia, Bośnia i Hercegowina, Belgia, Serbia, Dania,Słowacja, Białoruś, Węgry, Rumunia, Bułgaria,Turcja, Izrael, ale także Australia, Kanada, Brazylia, Argentyna,Kolumbia, Chile, Indie, Egipt, Indonezja, Nepal, Chiny, Japonia, Peru, Maroco, Bangladesz, Honkong, Kenia, Nigeria,Tajlandia, Algieria, Kamerun, Oman, Nowa Zelandia, Malezja,Irak, Cote d'Ivoire (Wybrzeże Kości Słoniowej), Filipiny, Mołdawia, Dominikana, Korea Południowa, Emiraty Arabskie, Arabia Saudyjska, Indonezja, Irak, Mauritius, Pakistan, Namibia, Mozambik, Bostwana, Cypr, Islandia, Afganistan, Angola, Armenia, Jemen, Republika Południowej Afryki, Sri Lanka....chyba wszystkie udało mi się wymienić.
 

Tysiące fotografii
setki wierszy
mnóstwo pomysłów
do wykorzystania
miłość do tej ziemi
historia
ludzie
 tradycje
obyczaje
kronikarska misja
nie pierwsza
nie ostatnia
coś po mnie
tu jednak zostanie.

 
 
  Inowrocławiu....
jesteś wśród najbliższych
dla ciebie żyję
przemierzam dziesiątki kilometrów
z obiektywem
piszę teksty i wiersze
dla ciebie powstają strony tej kroniki
sięgam daleko do przeszłości
zapraszam z daleka 
zaintrygowanych gości
to wszystko dla ciebie
moja miłości.
Cieszy popularność bloga, rozwój turystyki i regionu, ale liczę na jeszcze więcej, o czym pisałem wyżej, dlatego dokąd starczy zdrowia i sił nie przestanę......
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za opinie! Zachęcam do zapoznania się z pozostałą zawartością strony oraz dyskusji na poruszane tematy. Zapraszam ponownie!