wtorek, 27 czerwca 2017

Świadkowie upływającego czasu...............

Przy ulicy Narutowicza 16 w Inowrocławiu na rogu z ulicą Staszica stoi piękna niegdyś neorenesansowa kamienica, mieszcząca do 1920 roku jedną z dwóch inowrocławskich szkół muzycznych.
Na elewacji budynku zachowały się podobizny wielkich kompozytorów: Mozarta i Beethovena.
Widoczne na fotografiach drzwi podobnie jak cały budynek są bardzo zniszczone, a można je uznać za zabytek, dzieło sztuki niemalże, świadka pięknej i wielkiej historii naszego miasta.
Warto by odnowić zarówno budynek, jak i te drzwi i uczynić z nich jedną z perełek świadczących o bogatej przeszłości kulturalnej i dawnej urodzie naszego miasta.

Świadkowie upływającego czasu
pomniki historii
czają się na każdym kroku
często przechodzimy obok
nie dostrzegając
nie słysząc ich opowieści
możemy zapobiec wykonaniu wyroku
ich historia znowu ożyje
w naszej teraźniejszości
będzie się mieścić.


A można przecież TAK..............to jedna z odnowionych , pięknych inowrocławskich kamienic.
To z kolei "kamienica Czabańskich" z 1832 roku na rogu ulic Królowej Jadwigi i Solankowej z płaskorzeźbą przedstawiającą głowę Hermesa, z powodu trudności z ustaleniem praw własnościowych wiele lat oczekuje na gruntowny remont.Ten dom w stylu renesansu niderlandzkiego, w którym niegdyś mieszkał Stanisław Przybyszewski także niszczeje od kilku lat i domaga się remontu.
Piękny, stylowy doskonale by się nadawał na pensjonat.
Ileż jest takich miejsc ciekawych
ileż budynków, przedmiotów, pamiątek
które nadszarpnął ząb czasu
domagających się naszej pamięci
ile tam wielkich spraw się działo
które warto upamiętnić
wiara, patriotyzm, tradycja
to pozwoliło przetrwać narodowi
dbajmy o naszą spuściznę
ona Ojczyznę stanowi.

To kamienica słynnego inowrocławskiego budowniczego, Franciszka Dźwikowskiego           ( budował m. in. Zakład Borowinowy w Solankach, Sokolnię, kościół pw. św. Barbary i Maurycego), jest piękna, ale też przydałby się jej remont elewacji.Znajdujący się w pobliżu Teatru Miejskiego najstarszy zachowany inowrocławski dom z końca XVIII wieku też czeka na lepsze czasy i przypomnienie lat świetności.
To tylko niektóre przykłady pokazujące ile jest jeszcze do zrobienia w Inowrocławiu, by przypomnieć jego wspaniałą historię i poprawić estetykę wielu miejsc i budynków.


Bardzo wiele zrobiono w ostatnich latach i jesteśmy z tego dumni, promujemy Inowrocław poprzez pokazywanie tych pozytywnych zmian, ale pracy by zmieniać miasto na lepsze nigdy dość........

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Dziękuję za opinie! Zachęcam do zapoznania się z pozostałą zawartością strony oraz dyskusji na poruszane tematy. Zapraszam ponownie!