wtorek, 1 listopada 2016

Listopadowa zaduma...........

W pierwszych dniach listopada wspominamy bliskich którzy odeszli,  poległych obrońców Ojczyzny, zasłużonych obywateli Kujaw.
Sięgam również pamięcią do budowli, obiektów, skarbów, które zniknęły z krajobrazu miasta,będąc wcześniej jego symbolami.
Nadszedł kres wielu pięknych zjawisk w tym mieście
przeszły do świata umarłych
kopalnia, ratuszowa wieża, wielka synagoga
zostały jedynie mgliste wspomnienia
odległe obrazy które udało się zachować
po cudach i pięknościach wielu
smutek i żal pozostał
nadzieja jednak umiera ostatnia
jej wątły strumyczek
wije się w marzeniach
może zabłyśnie coś w zapomnienia ciemnościach
nie mamy nic do stracenia.
 

Wspominam Jadwigę Królową, spaceruje na płycie rynku będąc ciągle w naszej świadomości, o Jagielle prawie nikt już nie pamięta, choć kochał to miasto i tak często tutaj gościł.
Gdyby dołączył do swej małżonki przypomniał by i zaświadczył o świetności inowrocławskiego grodu w średniowieczu.

Wspominam bimbę- niezapomniane inowrocławskie tramwaje, ten skromny wagonik przypomina miejski klimat, gdy sympatyczne pojazdy służyły mieszkańcom i przemieszczały się po ulicach naszego miasta.
Wyobraźmy sobie inowrocławski rynek z odbudowaną ratuszową wieżą, królem Władysławem obok Jadwigi......średniowieczny żaczek nie posiadałby się z dumy zapraszając na taki rynek.
Wspominam zamek książęcy...niewiele osób w Inowrocławiu wie że był taki zamek, gdzie się znajdował itp.
Kościół i klasztor OO. Franciszkanów....nazwa placu i makieta przypominają gdzie się mieścił

Wspominam poległych i zmasakrowanych w bitwie pod Mątwami i ubolewam, że nadal nie udało się upamiętnić miejsca nad Notecią.


Wspominam Wielką Synagogę, Szkołę Wydziałową, pamiętają o nich tablice z brązu.....Bramy Miejskie, te warto by pokazać i przypomnieć.
Spójrzmy jak pięknie na obrazie prezentuje się panorama średniowiecznego Inowrocławia, myślę że warto by zbudować miniaturę grodu i zaprezentować ją np. w pobliżu zrekonstruowanego odcinka murów miejskich na tyłach Niebieskiej Kamienicy( miasto przygotowuje się do tej inwestycji).
 Wspominam świetność kościoła Św. Mikołaja i nie mogę się doczekać kiedy do takiej wróci.......

Wspominam najpiękniejszą, najcudowniejszą kopalnię na świecie...........czy nie ma naprawdę żadnej szansy by jej malutką część przywrócić do życia ???
 Wspominam króla Władysława Łokietka, zjednoczył kraj po Rozbiciu Dzielnicowym, urodził się i wychował w Inowrocławiu, był synem księcia założyciela naszego miasta Kazimierza Konradowica.......chciało by się więcej pamiątek naszej pamięci o tych faktach niż nazwa ulicy i ten piękny skądinąd obraz na muralu......
 Na koniec zostawiłem sobie tego, któremu jesteśmy winni najwięcej.....książę Kazimierz Konradowic zwany Kujawskim- Twórca, Fundator Inowrocławia....czekał już dość długo, zawdzięczamy mu bardzo wiele...........
Mógłbym tak jeszcze sporo wymieniać, ale zrobiło mi się przykro i smutno........
Melancholia.............tak wiele jeszcze mamy do zrobienia...........

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Dziękuję za opinie! Zachęcam do zapoznania się z pozostałą zawartością strony oraz dyskusji na poruszane tematy. Zapraszam ponownie!