poniedziałek, 7 listopada 2016

Była kopalnia, historia.......teraz gorące wody geotermalne


W ostatnich postach kronik zajmowałem się wpływem rosnącej turystyki na rozwój regionu.
Przedstawiałem także  projekty i sposoby promocji, które mogły by  doprowadzić do znacznego zwiększenia liczby turystów i kuracjuszy odwiedzających Inowrocław i okolice.
Dzisiaj kolejny projekt, którego realizacja błyskawicznie niesamowicie zwiększyła by atrakcyjność turystyczną Inowrocławia. 
Myślę o gorących wodach geotermalnych i stworzeniu sieci całorocznych basenów.
Doskonale wpisało by się to w uzdrowiskowy charakter miasta.
Mamy wprawdzie basenik geotermalny, ale z wodą do ok. 25 st. C, którą musimy podgrzewać, a zimą basen jest nieczynny.
Wszystko dlatego, że funduszy na wiercenia starczyło nam do 500 m, tymczasem gorące źródła geotermalne zalegają pod Inowrocławiem na głębokości ok. 1500 m.
Dotarcie do tych źródeł i budowa sieci całorocznych basenów byłoby gwarancją szybkiego rozwoju miasta i regionu.
Wystarczy spojrzeć na zmiany jakie zaszły w Uniejowie, na Podhalu, czy na Słowacji gdzie takie baseny funkcjonują kilka, czy kilkanaście lat.
Po jakimś czasie być może znalazły by się pieniądze na kolejne inwestycje jak np. odbudowa wieży ratuszowej, czy rewitalizacja części kopalni soli dla celów turystycznych.
 
 
 Gdyby wystrzeliły w niebo gejzery
wyrosły obok baseny i plaże
tysiące ścieżek wiodło pod tężnię
do bajecznej kopalni
obudzilibyśmy się w innej krainie
dotąd znanej jedynie z marzeń.
 
Termalnym gejzerem inowrocławska ziemia trysnąć może
zmieni się życie na Kujawach
malować się będzie pastelowymi barwami
z naszą pomocą sprawić to możesz dobry Boże
nie zorientują się ludzie czy sen czy jawa
gdy zaskoczymy ich atrakcjami nowymi
baseny, kaskady, plaże
restauracje, ulice, autostrady
parkingi, koncerty, festiwale
kultura przez duże K
nie zaskoczy nas wcale
czas uruchomić zamachowe koło
pas transmisyjny założyć
pokazać oblicze miasta nowe
spokojnie efektów tego dożyć.
Zamieniły termy Uniejów w dostatnie miasto
Wyrosło pięknie jak drożdżowe ciasto
Z kopciuszka przemieniło się w oblubienicę
Z brzydkiego kaczątka w urodziwą łabędzicę
Skorzystaj zdroju z tego zaklęcia
Niech twa przyszłość będzie jasna i piękna..
8 marca 2014 roku pisałem na tym blogu :

"Temat jest bardzo ciekawy i uważam że warto się nad nim pochylić, przemyśleć i działać......
Nasza Terma jest fajnym, przyjemnym basenikiem termalnym i tyle.....niewiele to zmienia w rzeczywistości miasta.Basen jest nieduży, zażywać jego atrakcji może jednocześnie około 40 osób.
Wydobywana woda ze złoża w Solankach (odwiert przy wykorzystaniu funduszy unijnych o głębokości ok. 500 m) ma około 25 st. C i trzeba ją dogrzewać.
Tymczasem geolodzy zapewniają iż jest pod Inowrocławiem woda o temperaturze 45-60 stopni C, a może nawet jeszcze cieplejsza.Zdobycie funduszy na wiercenia, dotarcie do tych złóż zalegających na głębokości ok. 1500-1600 m , budowa sieci (wielu) całorocznych basenów geotermalnych z różnymi dodatkowymi atrakcjami typu: kaskady, zjeżdżalnie, plaże itp.mogą zmienić w mieście i regionie wszystko.
Zapewniłoby to napływ turystów, kuracjuszy w wielkiej liczbie: wycieczki, autokary, wczasowicze z  kraju i zagranicy. Znakomicie wpisywałoby się to w budowany przez ostanie lata wizerunek Inowrocławia jako uzdrowiska i dałoby impuls do dalszego rozwoju.
Taka inwestycja działa jak koło zamachowe i napędza wiele kolejnych inwestycji.Wiadomo że przy takim kompleksie basenów musiałyby powstać: hotele, pensjonaty, restauracje, kawiarnie, obiekty kulturalne.Tak to działa i byłoby to nieuniknione, utworzyłoby się wiele nowych miejsc pracy, młodzi,zdolni,wykształceni ludzie chętnie zostawali by w mieście i tutaj realizowaliby swoje ambicje i marzenia.
Turystyka na dużą skalę gwarantuje też rozwój infrastruktury: drogi, komunikacja, budynki użyteczności publicznej, usługi i przynosi dochody na nowe inwestycje.
Warto więc a nawet trzeba zawalczyć o realizację takiego projektu dla Inowrocławia i Kujaw, pokazuje to najlepiej przykład Uniejowa, jeszcze niedawno skromne "zahukane" miasteczko teraz kwitnie i pretenduje do jednego z najefektowniejszych kurortów w kraju, bogato też wygląda cały region wokół tego miasta.
Uwzględniając to co już mamy w Inowrocławiu moglibyśmy zostawić w tyle nawet Uniejów i inne słynne kurorty, a po realizacji kolejnych tak ciekawych inwestycji stać się jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Polsce.
Zbliża się rozdział funduszy unijnych z nowej transzy, termy w Inowrocławiu powinny być głównym i najważniejszym projektem w strategii rozwoju miasta na najbliższe lata."
Minęło ponad 2,5 roku i temat jest ciągle aktualny i warty zainteresowania.

1 komentarz:

  1. Fajnie byłoby dodać dane dotyczące Uniejowa pozwalające porównać ekonomiczny aspekt tamtej inwestycji i potencjalnej inowrocławskiej(głębokość odwiertu, temperaturę, "moc źródła ciepła ")

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za opinie! Zachęcam do zapoznania się z pozostałą zawartością strony oraz dyskusji na poruszane tematy. Zapraszam ponownie!