piątek, 8 lipca 2016

Niezwykły spacer z Ratuszem Miejskim w tle

Ponieważ na łamach tych kronik pokazuję wszystko co w Inowrocławiu ważne, ciekawe i piękne nie sposób pominąć Ratusza, zapraszam więc na spacer z obiektywem po ratuszowych zakątkach.

Gmach jest wyniosły, o ciekawej architekturze, budowlanych zdobnikach, pięknych wnętrzach i warto mu się przyjrzeć z bliska.
Imponująca jest też historia jego budowy i oddania do użytku.
Kamień węgielny pod budowę gmachu ówczesnych władz powiatowych został położony 13 lipca 1907 roku, a już 24 października następnego, 1908 roku ten wielki obiekt został oddany do użytku.
Ogólny koszt budowy wniósł około 300 000 marek.
Projekt opracowano w biurze technicznym von Knoch and Kallmayer w Halle, w Niemczech.
Całość projektu została zakomponowana w stylu północno- gotyckim.Przy wejściu tablica z brązu z najważniejszymi datami w historii Inowrocławia.
Po zaprezentowaniu zewnętrznej urody gmachu czas najwyższy prosić na salony.
Zapraszam więc na niezwykły spacer....z nieoczekiwanymi atrakcjami, o tym w dalszej części posta.

Zaczniemy od pięknej, kameralnej sali kominkowej ze wspaniałym piecem wykonanym przez miejscowego zduna Józefata Komaszewskiego.

To już duża, niezwykle reprezentacyjna sala sesyjna, główna sala obrad Rady Miejskiej.Na ścianach sali sesyjnej, pod sufitem dzieło artysty plastyka Mariana Kokoszyńskiego wykonane techniką sgraffita.Łaciński napis glosi "Juniwladislavia civitas magnifica florescebit per laborem et ordinationes sapientes" ( Wspaniałe miasto Inowrocław będzie kwitło dzięki pracy i roztropnym rządom).
Piękne motto, mądre i ciągle aktualne.

Treść innego z napisów "Cuiavia terra salis et agrorum patria regum ducumque cor atque fundamentum Poloniae ( Kujawy- ziemia soli i pól , ojczyzna królów i książąt, serce i fundament Polski).


 Urząd Stanu Cywilnego, sala ślubów...........

Sala toastów, znana z prasowych fotografii dokumentujących okazałe rocznice par małżeńskich.

 I kolejny piękny piec.........ten kolor kafelków i pejzaż.

 Najwyższa pora zajrzeć do gabinetu Prezydenta miasta.


Nie brakuje odniesień do niezwykle bogatej historii naszego miasta.


Piękne są również korytarze, hole, sklepienia, sufity, warto mieć oczy szeroko otwarte i chłonąć te wszystkie detale.Już 13 lipca będzie 350 rocznica najbardziej krwawej bitwy bratobójczej w historii Polski, pozwolę sobie pokazać obraz przedstawiający tę bitwę w nietypowych ujęciach.


 Znudzeni, to zapraszam na wieżę................
Zasuwamy na górę.............atmosfera tajemniczości i obietnica pięknych widoków.
 Oj !!!!! jest i duch wieży.


 I już podziwiamy panoramę miasta w różnych ujęciach.


Inowrocławska flaga dumnie powiewa nad Ratuszem i nad miastem.Żegnamy się już z Ratuszem, mam nadzieję że było ciekawie, nie brakowało emocji i pięknych widoków.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Dziękuję za opinie! Zachęcam do zapoznania się z pozostałą zawartością strony oraz dyskusji na poruszane tematy. Zapraszam ponownie!