niedziela, 28 października 2012

Narodowe Święto Niepodległości i dzień Świętego Marcina w Inowrocławiu

Obchody tego wielkiego święta w niedzielę 11 listopada rozpoczynają się w Inowrocławiu uroczystą mszą świętą w intencji Ojczyzny, która będzie sprawowana w kościele pw. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny o godzinie 10:30 przez księdza infułata Jerzego Stefańskiego.
Po mszy św. uroczysty przemarsz pod pomnik Powstańców Wielkopolskich. Tam o godzinie 12:00 Manifestacja patriotyczna z udziałem władz miasta, dowództwa Garnizonu Inowrocław, przedstawicieli organizacji i instytucji oraz mieszkańców.
Popołudniu w hali widowiskowo- sportowej Świąteczny festyn rodzinny.Gościem specjalnym będzie znakomita polska aktorka, artystka kabaretowa Joanna Bartel.Największą popularność przyniosła jej rola Andzi Dworniok w serialu "Święta wojna".
Wystąpi znana z programu " Must be the music"góralska kapela InoRos.Oprócz tego mnóstwo zabaw, konkursów, karaoke, konkurencje sportowe oraz degustacja potraw z gęsiny, rogali kujawskich, staropolskich wędlin i miodów.Jak więc widać festyn zapowiada się niezwykle atrakcyjnie.
Nie zabraknie patriotycznych akcentów w formie np. przypinanych narodowych kokard przy wejściu na halę, czy też nagród w postaci polskiej flagi.
Natomiast we wtorek 13 listopada 2012 roku z okazji Narodowego Święta Niepodległości wielkie wydarzenie muzyczne o godzinie 19:00 w kościele pw. Świętej Jadwigi Królowej na Rąbinie odbędzie się koncert symfoniczny w wykonaniu znakomitego polskiego pianisty Janusza Olejniczaka z towarzyszeniem Inowrocławskiej Orkiestry Symfonicznej " Pro Arte" pod dyr. Jacka Bonieckiego i Chóru Akademickiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
W programie koncertu utwory Wojciecha Kilara, innej wielkiej postaci polskiej i światowej muzyki: I koncert Fortepianowy, Exodus, Victoria i Polonez z filmu " Pan Tadeusz".
Te dwa nazwiska mówią wszystko, kto tylko może powinien w ten listopadowy wieczór pojawić się w kościele pw.. patronki naszego miasta.
Święty Marcin i Dzień Niepodległości
Na Kujawach w naszych sercach zagości
Bohaterstwo naszych przodków rozpiera serce
Gęsina i rogale przyjemność sprawiają
Świętować to trzeba, nie być w rozterce
Szlachetne miody duszę utulają
Po latach tylko się wypada radować
Lecz o poległych pamięć trzeba zachować.Pięknie odnowiony Pomnik Powstańców Wielkopolskich.
Plac wokół niego będzie miejscem patriotycznej manifestacji z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
Ten pomnik przy najstarszym cmentarzu postawiony
Symboliczny, niezwykły, uduchowiony
Tu przez wieki w obronie Ojczyzny padały ciała
Tu stanął ten symbol, gdy wolność nastała
W cieniu kamiennej bazyliki
Płoną tych dusz świetlane ogniki
Tu niekiedy nisko pochylamy swe głowy
Oni dali nam wolność i świat całkiem nowy.


Kościół pw. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, tam sprawowana będzie msza św. w intencji Ojczyzny.
W Powstaniu Wielkopolskim  złożył swe życie w ofierze na ołtarzu Ojczyzny najstarszy brat mojego Taty Dominik Łaganowski, ku jego pamięci ten malutki wierszyk z okazji Święta Niepodległości.
Jako młody student za Ojczyznę zginąłeś
Serca rodziców krwawiły, cierpiało rodzeństwo
Dla nas bohaterem zostałeś
Podziwiamy do dziś Twoje męstwo
Dominiku, rycerzu Rzeczypospolitej
Wolności jej przyjacielu
W to niezwykłe święto 
Stań dziś do apelu !

 Obok kościoła przywrócona miastu figura Św. Wojciecha, głównego obok Św. Stanisława patrona Polski.Jego Relikwie uratowane przed hitlerowskim okupantem zostały przechowane pod posadzką kruchty naszego kościoła pw. Św. Mikołaja.To także taka patriotyczna zasługa naszego miasta wobec Ojczyzny i Kościoła Katolickiego.

 Inne patriotyczne miejsca w Inowrocławiu przypominające o męczeństwie i martyrologii mieszkańców Inowrocławia i okolic.
Nasza hala widowiskowo- sportowa będzie miejscem festynu rodzinnego z dużą ilością ciekawych atrakcji. Warto na pewno odwiedzić to miejsce w niedzielne popołudnie 11 listopada.

Skąd się wzięło to święto?
Narodowe Święto Niepodległości to święto obchodzone w Polsce co roku 11 listopada dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego w 1918 roku po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Rosję, Prusy i Austrię.
Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym, wybór 11 listopada jest dość arbitralny i wiąże się z kilkoma wydarzeniami , które to uzasadniają.
Pierwsze to koniec I wojny Światowej, tego dnia miała miejsce kapitulacja Niemiec na froncie zachodnim.Drugie ważne wydarzenie to przekazanie przez Radę Regencyjną władzy wojskowej Józefowi Piłsudskiemu. Piłsudski zostaje Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich.
Po pertraktacjach Piłsudskiego z Centralną Radą Żołnierską wojska niemieckie zaczęły wycofywać się z Królestwa Polskiego. Tego samego dnia w nocy rozbrojono niemiecki garnizon stacjonujący w Warszawie.Również 11 listopada Polak Jarogniew Drwęski został nadburmistrzem miasta Poznania.
Do 1937 roku PPS świętowała rocznicę niepodległości 7 listopada, na pamiątkę utworzenia Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej.
Natomiast 7 października 1918 roku niepodległość Polski ogłosiła Rada Regencyjna.
Dzień 11 listopada ustanowiono Świętem Niepodległości dopiero ustawą z 23 kwietnia 1937 roku, czyli 19 lat po odzyskaniu niepodległości.Do wybuchu II wojny światowej obchodzono je jednak tylko dwa razy- w latach 1937, 1938.Od 1926 roku na podstawie okólnika wydanego przez Prezesa Rady ministrów Józefa Piłsudskiego 11 listopada był dniem wolnym od pracy w szkolnictwie i administracji państwowej.W czasie wojny obchody tego święta były raczej niemożliwe, a wszelkie przejawy polskości brutalnie tłumione.
& listopada 1940 roku podziemna PPS wydała odezwę w 22 rocznicę Niepodległości i pierwszego rządu ludowego, w której skrytykowała datę 11 listopada optując za 7 listopada.
W 1945 roku ustanowiono Narodowe Święto Odrodzenia Polski 22 lipca, w rocznicę ogłoszenia Manifestu PKWN i jednocześnie zniesiono Święto Niepodległości ustanowione w 1937 roku.
W okresie PRL manifestacje patriotyczne organizowane przez opozycję były brutalnie tłumione, a uczestnicy aresztowani.
Święto obchodzone 11 listopada zostało przywrócone przez Sejm IX kadencji ustawą z 15 lutego1989 roku pod obecną nazwą Narodowe Święto Niepodległości.
Bardziej szczegółowy rys historyczny przedstawię jeszcze przed Świętem Niepodległości powiązany z ciekawym pomysłem, już zapraszam do lektury.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za opinie! Zachęcam do zapoznania się z pozostałą zawartością strony oraz dyskusji na poruszane tematy. Zapraszam ponownie!