niedziela, 21 października 2012

Galeria Solna wyrasta w oszałamiającym tempie

 Obok kościoła pw. Świętej Królowe Jadwigi powstaje Galeria Solna, pierwszy tak duży obiekt handlowy w naszym mieście.Budowa postępuje w oszałamiającym tempie i to kompleksowo: hala handlowa, sieć ulic obok, parking, ekran oddzielający od osiedla domków jednorodzinnych.Oprócz tego sporą część nowej inwestycji mają stanowić tereny zielone.Galeria Solna szybko wyrasta
Jakby jakieś drożdże dodano do tego ciasta
Ekrany, sieć ulic, parkingi i olbrzymia hala
Tempo budowy zaskakuje, wręcz powala
Będzie tu jeszcze zieleni mnóstwo
Czy będziemy tam kupować?
Nie wiem, grozi nam ubóstwo.
Jak widać na zdjęciach zakres robót i rozmach prowadzonej inwestycji jest imponujący, ale nie dziwi to gdyż obiekt ma zostać ukończony prawdopodobnie już w pierwszym kwartale przyszłego roku.
Obok powstającej galerii jest jeszcze spory obszar nieużytków szpecących okolicę, porośniętych chaszczami.Najwyższy czas uporządkować ten teren.Byłoby to idealne miejsce na lokalizację skansenu osady starożytnej z czasów wpływów Imperium Rzymskiego nawiązującej do legendy Askaukalis i odkrytej w pobliżu saliny z tężniami z tamtego okresu.Wielka atrakcja turystyczna napędzała by też klientów do powstającej Galerii Solnej i zostałby ciekawie i niezwykle atrakcyjnie zagospodarowany teren, który obecnie szpeci miasto i nie wystawia mu najlepszego świadectwa.


Przy Solnej Galerii i parku Solankowym
Jest mnóstwo nieużytków porośniętych chaszczami
W moim śnie nie całkiem nowym
Widzę tam rzymską osadę z tężniami
Biały skarb naszej ziemi przed wiekami
tu wydobywany
Pokazałby wszystkim historię
tej niesamowitej solanny.
Zamiast tak jak na zdjęciach powyżej teren ten może wyglądać tak:


a nawet jeszcze ciekawiej, bo byłby wzbogacony o tężnie, obiekt niespotykany w Europie a nawet na świecie w tamtym okresie ( II- IV wiek n.e).
Wróciły czasy Imperium Rzymskiego
Po 18 wiekach do miasta naszego
Na razie tylko w moich snach
Gdyby to jednak na jawie zrobić
Wielki atut w turystycznych grach
Mógłby wszystkich konkurentów dobić.
Oprócz Parku Solankowego przybyła by miastu niesamowita atrakcja turystyczna, może warto się nad tym zastanowić i podjąć odpowiednie kroki aby to zrealizować.

1 komentarz:

  1. Oj rośnie rośnie galeria... Zobaczymy, jaki będzie efekt końcowy :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za opinie! Zachęcam do zapoznania się z pozostałą zawartością strony oraz dyskusji na poruszane tematy. Zapraszam ponownie!