wtorek, 24 lipca 2012

Solanki w obiektywie kronikarza J.


Jak widać Solanki są piękne, ale to za mało.
Jeżeli Inowrocław ma być atrakcyjny turystycznie to trzeba zaproponować o wiele więcej turystom, kuracjuszom i także mieszkańcom, zwłaszcza młodym aby mogli związać swoje życie z tym miastem, znaleźć tu dobrą pracę i wynieść je na wyższy poziom rozwoju swoją wiedzą, energią, zapałem i umiejętnościami. Trzeba w możliwie krótkim czasie zrealizować w naszym mieście kilka odważnych dużych projektów, jednocześnie pamiętając o nadążaniu z ciekawą ofertą kulturalną i dbając o to co do tej pory zrobiono.Zbudowanie starożytnej osady z czasów wpływów Imperium Rzymskiego nawiązującej do legendarnego Askaukalis, do osady z tężniami i wielu znalezisk w Inowrocławiu i okolicach wydaje się być strzałem w dziesiątkę.

Byłoby to wielką atrakcją turystyczną i okazją do zaprezentowania historii osadnictwa z tego okresu i jednocześnie dałoby możliwości ściągnięcia wszystkich wprost bezcennych znalezisk i wyeksponowania ich w naszym mieście, tutaj gdzie ich miejsce, tu gdzie je wykopano czy odnaleziono.
Inny ciekawy projekt to stworzenie miniatury całego średniowiecznego inowrocławskiego grodu: z murami obronnymi, basztami, bramami, zamkiem, kościołami, ratuszową wieżą, sukiennicami, kamieniczkami, wielkim rynkiem itp.
Tylko takie przedstawienie naszego miasta w tym złotym dla niego okresie pokazałoby jego wielkość i znaczenie w tamtych czasach.


Miniatura odlana z brązu, czy wykuta w kamieniu i zaprezentowana na terenie Nowych Solanek
na pewno cieszyła by się wielką popularnością.Jakaś platforma czy wieża widokowa byłaby dodatkową atrakcją.

Szereg moich pomysłów jest związanych z powstającą chatą tradycji kujawskich:
- para w strojach kujawskich zapraszająca do chaty( manekiny)
- iluminowana aleja platanowa prowadząca do chaty
-izba im. red Henryka Lewickiego, poświęcona jego postaci i pokazująca piękno i bogactwo naszej kujawskiej gwary
- wielki kryształ będący repliką naszej ratuszowej wieży
- zbiory przedmiotów użytkowych i artystycznych z regionu Kujaw
-kuchnia i potrawy kujawskie
-ekspozycja inowrocławskich zabytków wyrzeźbionych w soli
Inny projekt to upamiętnienie bitwy pod Mątwami:
Mały park nad Notecią naprzeciwko Zakładów Sodowych, na drugim brzegu.
Urządzony " na dziko", obsadzony krzewami, drzewami i kwiatami kwitnącymi na czerwono- symbolizującymi morze bezmyślnie, niepotrzebnie i bratobójczo przelanej krwi najlepszych żołnierzy Rzeczypospolitej.W parku mała polna kapliczka i wielki kamień z datą i wspomnieniem bitwy i może postacią wywlekanego z błotnistego brodu przez towarzyszy Hetmana Sobieskiego, późniejszego króla Polski i wybawcy Europy przed turecką inwazją.
W pobliżu można by zbudować małą rzeczną przystań dla łodzi kajaków.
Nie wiem czy nie najważniejszy dla rozwoju Inowrocławia jest projekt dotarcia do gorących źródeł geotermalnych( myślę tu o wodzie 40- 60 st. C, które jak stwierdzili geolodzy znajdują się pod miastem) i zbudowanie całej sieci ciekawie zaprojektowanych, z wieloma atrakcjami basenów.Takie termy ściągały by wycieczki, autokary amatorów takich kąpieli i były by gwarancją dalszego rozwoju uzdrowiska.
Zrealizowanie takich projektów spowodowałoby olbrzymie zwiększenie atrakcyjności Inowrocławia jako ośrodka sanatoryjnego i turystycznego i przyciągnęło by następnych poważnych inwestorów bo tak to działa takie są prawa rynku.
Tylko kwestią czasu była by budowa nowych hoteli, pensjonatów, restauracji, kawiarni, powstawanie nowych punktów usługowych, handlowych, szkół, być może nowych filii wyższych uczelni, coraz ciekawsza oferta kulturalna itp.
Zwiększenie dochodów gwarantowało by także nowe ciekawe miejskie inwestycje i co za tym idzie dynamiczny rozwój miasta i regionu i dlatego walka o realizację takich projektów ma głęboki sens i wcale nie jest nierealną mrzonką.
Wołam wierszem, maluję moją fotografią
Cieszę się każdym sukcesem
Każdym turystą, kuracjuszem jeśli tu trafią
Jednak zbudować musimy jeszcze wiele
By zatrzymywali się tu dłużej
A nie wpadali tylko na niedzielę
Pospacerowali, posłuchali muzyki
popatrzyli na róże
Starożytna osada, rozległe gorące baseny
Odtworzony w miniaturze średniowieczny gród
Nad Notecią piękne turystyczne tereny
Chata mówiąca skąd nasz ród
Pamiątka wielkiej Bitwy pod Mątwami
Wiele, wiele jeszcze pracy przed nami
Wymienione projekty omawiałem szczegółowo we wcześniejszych postach.można sięgnąć do archiwum i zapoznać się z poszczególnymi pomysłami i sensem ich realizacji.

1 komentarz:

  1. Aż miło popatrzeć jak prężnie Inowrocław się rozwija, jak korzystnie wygląda:))))) Pozdrawiam i życzę sukcesów :) Monia

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za opinie! Zachęcam do zapoznania się z pozostałą zawartością strony oraz dyskusji na poruszane tematy. Zapraszam ponownie!