piątek, 27 lipca 2012

Solannowa Kraina Łagodności- VIII Inowrocławska Noc Solannowa

W sobotę28 lipca w Parku Solankowym w Inowrocławiu, w scenerii naszej tężni już po raz ósmy wystąpi Grzegorz Turnau, krakowski bard i zaproszeni przez niego goście i przyjaciele.
W naszym mieście z którym artysta czuje się szczególnie związany przeżyciami z dzieciństwa, w których Inowrocław jawi się jako bajkowa, magiczna kraina chętnie występuje i jest tutaj niezwykle ciepło przyjmowany.Choć jak przy każdym przedsięwzięciu pojawiają się słowa krytyki koncert rokrocznie gromadzi tysiące fanów i wielbicieli artysty.Dużą rolę odgrywają też zaproszeni goście, ubiegłoroczny występ Zakopower był tego znakomitym przykładem.Doskonałe wykonania przebojów wsparte wspaniałą Inowrocławską Orkiestrą Kameralną "Pro Arte" jeszcze brzmią w naszych uszach i porywają do tańca.Czekamy na tegoroczny występ i zastanawiamy co nam przyniesie.Skąd się wzięły wzajemne sympatie artysty i miasta na Kujawach?
Grzegorz Turnau jest potomkiem przybyłego do Inowrocławia w 1921roku, pochodzącego z Podola dr nauk medycznych Stanisława Kaczkowskiego.
W dzieciństwie często przebywał u babci i dziadka w Inowrocławiu i z tym okresem wiąże się wiele ciepłych wspomnień, sam mówi ze były to najbardziej radosne i beztroskie chwile jego młodości.
Wybitny artysta, kompozytor, wokalista, poeta i wielka osobowość sceniczna jest ceniony i lubiany w całym kraju, a zwłaszcza w Krakowie i Inowrocławiu, miastach z którymi jest najbardziej związany.10 lat temu artysta zaprosił do współpracy Inowrocławską Orkiestrę " Pro Arte". którą polecił mu znakomity dyrygent Michał Nesterowicz, wówczas dyrektor artystyczny zespołu.Tak rozpoczęła się współpraca i wiele wspólnych koncertów.
Najpierw w Inowrocławiu, potem w imieninowym koncercie artysty w filharmonii krakowskiej, w koncertach Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, na Festiwalu Piosenki Studenckiej podczas obchodów 20- lecia pracy artystycznej kompozytora i pieśniarza, w koncercie " Piwnicy pod Baranami"z okazji 50 urodzin tego legendarnego kabaretu.
Podczas realizacji tylu wspólnych projektów narodził się pomysł ( zainicjowany prawdopodobnie przez panią Marię Juraszek- prezes inowrocławskiego Towarzystwa Muzycznego " Pro Arte") aby w pisać  na stałe w historię inowrocławskiego życia kulturalnego cykl letnich koncertów, który przeniesie nas w " krainę łagodności" , bo sam artysta wyznał że Inowrocław bardziej niż Kraków był miastem jego dzieciństwa.I tak to się zaczęło, co roku w lipcowy wieczór wszyscy tworzymy niepowtarzalny ciepły, liryczny urodzinowy wieczór.Przyjęcie urodzinowe staje się naszym prezentem dla artysty i jego podziękowaniem za ten prezent.


Grzegorz Turnau obchodzi urodziny
wśród mieszkańców kujawskiej mieściny
Inowrocławski lud się raduje
bo Piwnica pod Baranami występuje
Poezja śpiewana piękna być może
zwłaszcza wykonana tu w parkowym kolorze
Piękne doznania każdy tu czuje
wsłuchany tłum rytmicznie faluje
W pobliżu tężni zasadzone dęby
przypomną po latach artystów i ich trendy.Większość dębów w naszej Alei Gwiazd zostało zasadzonych rękoma gości koncertów urodzinowych Grzegorza Turnaua i to jest też taki jego prezent dla Inowrocławia.
W tegorocznym koncercie, w którym będziemy obchodzić 45 urodziny tego szczególnego barda, Honorowego Obywatela Inowrocławia wystąpi Anna Maria Jopek, która zaprezentuje kilka utworów ze swojej płyty " Sobremesa". zawierającej jej ulubione kompozycje portugalskie.
Wokalistce towarzyszyć będzie zespół w składzie: Yami i Marito Marques, Joao Balao, Marek Napiórkowski, Krzysztof Herdzin i Henryk Miśkiewicz.Ponadto podczas wieczoru wystąpią : Kuba Badach, Michał Jurkiewicz i Krzysztof Napiórkowski.
Każda odsłona Inowrocławskiej nocy Solannowej ma inny charakter i swój szczególny klimat i to chyba jest szansa aby ta formuła się nie wypaliła.Głównym bohaterem będzie jednak Jubilat i zobaczymy co w tym roku nam zaprezentuje.Na pewno jednak w sobotni wieczór warto się wybrać do Solanek nie tylko ze względu na piękną przyrodę ale i z powodu tego wielkiego kulturalnego wydarzenia.Kontynuator muzycznych tradycji Jana Kantego Pawluśkiewicza i Marka Grechuty z wielkim jednak osobistym piętnem odciśniętym na tej muzyce pojawi się na niesamowitej scenie, przy naszej tężni i my po prostu musimy tam być. Takiego zaproszenia się nie odrzuca.


Pisząc tego posta wpadłem na nowy ciekawy pomysł, mamy w Inowrocławskim Centrum Kultury studio filmowe i zajęcia dla adeptów tej sztuki może warto nakręcić film o Inowrocławiu. Takie większe przedsięwzięcie o historii i teraźniejszości miasta, a napisanie muzyki zaproponować Grzegorzowi Turnau. Pisze on muzykę filmową i teatralną, jest związany z Inowrocławiem i być może sprawiłoby mu to wielką przyjemność. Może warto korzystając z jego pobytu w naszym mieście złożyć mu taką propozycję i doprowadzić do realizacji tego projektu.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Dziękuję za opinie! Zachęcam do zapoznania się z pozostałą zawartością strony oraz dyskusji na poruszane tematy. Zapraszam ponownie!