wtorek, 16 sierpnia 2016

Biskupin może być inspiracją...............


Dzisiejszy odcinek "Kronik" jest nawiązaniem do mojego pomysłu stworzenia w Inowrocławiu skansenu osady starożytnej opartego głównie na Askaukalis, historii osadnictwa z czasów Szlaku Bursztynowego i olbrzymiej ilości odkryć i wykopalisk z tego okresu.

Inspiracją będzie spacer po Rezerwacie Archeologicznym w Biskupinie.
To najbardziej znany kompleks rekonstrukcji osad z różnych okresów historycznych w Polsce.
Mieści się tam: osada mezolityczna ( 8000-5000 p.n.e.) osada neolityczna (4000 lat p.n.e.), osada łużycka (VIII w p.n.e.), wioska wczesnopiastowska (X-XI w.), chata pałucka ( XVIII w.).
Całość uzupełnia mnóstwo innych atrakcji jak np. archeologia eksperymentalna, w ramach której przy muzeum znajdują się stajnia i owczarnia, a w nich owce wrzosówki, kozy, koniki polskie i woły.
Jest też Zagroda Wisza, w której można podziwiać fragmenty scenografii z filmu "Stara Baśń".
Po Jeziorze Biskupińskim można popłynąć w rejs "Diabłem weneckim", czy też pojechać pośród malowniczych krajobrazów zabytkową kolejką wąskotorową.

Niezwykle bogata i burzliwa historia Inowrocławia i regionu skłania do pokazania tego w podobny sposób.
Warto się przyjrzeć osadom w Biskupinie, rekonstrukcji Faktorii Rzymskiej w Pruszczu Gdańskim i w podobny sposób pokazać historię osadnictwa w rejonie Inowrocławia i okolicy.
Każda nowa inwestycja, roboty ziemne w Inowrocławiu i pobliskich miejscowościach są źródłem nowej wiedzy o tym co przez wieki się tutaj działo, można to wykorzystać i doprowadzić do rozwoju turystyki na dużą skalę, a co za tym idzie do dynamicznego rozwoju miasta i regionu.
Warto się przyglądać jak robią to inni i wykorzystywać na rodzimym podwórku.
Złoty wiek w rozwoju Inowrocławia to również okres średniowiecza i z tych czasów również było by co zaprezentować, mnóstwo znalezisk i wykopalisk zalega gdzieś w magazynach, niedostępne dla turystów, zwiedzających, a można by to pokazać w takim skansenie i uczynić z nich wspaniały motor napędowy do rozwoju Kujaw i ich legendarnej stolicy.
Biskupin w ostatnich latach żyje, przyciąga turystów nie tylko ekspozycjami, ale organizowanymi licznie festynami, pokazami, warsztatami archeologicznymi i wydaje się , że to jest najlepszy kierunek funkcjonowania takiego obiektu.Z powodu kłopotów z finansowaniem upadł projekt budowy obiektu Środowiskowego Centrum Edukacji Doświadczalnej Minikopernik Centrum Geologii i Laboratorium Bursztynu w Inowrocławiu, warto więc doprowadzić do powstania skansenu osad obrazujących rozwój osadnictwa na Kujawach.1 komentarz:

  1. Hi thегe to every one, ffοr the reɑson that I am actualⅼy eager of reading this ƅlog'ѕ post to be updated dailу.
    It carries good material.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za opinie! Zachęcam do zapoznania się z pozostałą zawartością strony oraz dyskusji na poruszane tematy. Zapraszam ponownie!