sobota, 27 lutego 2016

Przypomina się Marszałek Piłsudski


Mamy w Inowrocławiu ulicę Marszałka Józefa Piłsudskiego, w związku z tym rodzi się kolejny pomysł uhonorowania wielkiego Polaka i przypomnienie różnych wydarzeń z historii miasta.


 Pomnik cesarza Prus Fryderyka III Hohenzollerna żyjącego w latach 1831-1888 zniszczony został w styczniu 1919 roku przez mieszkańców Inowrocławia podczas Powstania Wielkopolskiego.Na pustym cokole pozbawionym sylwetki cesarza umieszczono w listopadzie 1928 roku płaskorzeźbę z popiersiem Marszałka Józefa Piłsudskiego wraz z następującym napisem " Budowniczemu zrębów Rzeczypospolitej, Odnowicielowi psychiki narodowej, uosobieniu twórczej siły i hartu polskiego Józefowi Piłsudskiemu w 10-cio letnią rocznicę zmartwychwstania Ojczyzny.Ino 11.11.1928"
8 września 1939 roku pomnik był świadkiem ostatniej walki garstki bohaterskich obrońców Inowrocławia w pobliskiej Szkole Wydziałowej przed żołnierzami z 337 pułku piechoty Wehrmachtu atakującego miasto. Ślady rykoszetów kul od niemieckiego ostrzału są widoczne na cokole do dziś..Popiersie marszałka brutalnie usunięto,ostrzelany budynek szkoły został spalony i później wraz z pomnikiem i znajdującą się tam piękną fontanną rozebrany.
Historyczny cokół wykopano kilka lat temu w pobliżu muru okalającego inowrocławskie więzienie i najlepiej byłoby go wykorzystać do odtworzenia pomnika Naczelnika państwa.
Na boku widać wyraźnie wnękę po tablicy z popiersiem Marszałka.

 Dziadku, czy wrócisz do Inowrocławia
Jak paw co piękne pióra wolności wystawia
Dumnie pierś wypina Ojczyźnie poświęconą
 Pokaż tutaj chociaż swą twarz
Bo serce do matki wywieziono.


 
Jak wyglądała tablica i napis wiemy dokładnie i skopiowanie jej nie byłoby żadnym problemem.Zlokalizowanie pomnika przy ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego, przy wejściu do Solanek od strony Rąbina wydaje się najlepszym i trafionym pomysłem.Odtworzenie historycznego pomnika marszałka byłoby ważnym krokiem do przypomnienia obiektów zniszczonych podczas hitlerowskiej inwazji na nasze miasto.W pobliżu proponowanej lokalizacji pomnika znajduje się piękny Park Solankowy, hala widowiskowo- sportowa, w najbliższym czasie powstanie ścieżka pieszo-rowerowa łącząca ulicę Józefa Krzymińskiego z ul. Macieja Wierzbińskiego, przewija się tam mnóstwo spacerowiczów, rowerzystów i warto ich zainteresować fragmentem niezwykle bogatej historii naszego miasta.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za opinie! Zachęcam do zapoznania się z pozostałą zawartością strony oraz dyskusji na poruszane tematy. Zapraszam ponownie!