sobota, 27 lutego 2016

Galeria Solna, Carrefour i szpecące nieużytki..........

Tereny położone w atrakcyjnym miejscu na osiedlu Rąbin między Galerią Solną, marketem Carrefour, a ulicą Marszałka Józefa Piłsudskiego, w pobliżu Parku Solankowego nie przedstawiają zbyt ciekawego wyglądu: zarośnięte dziko rosnącymi krzewami, zaśmiecone walającymi się papierami, foliami, butelkami, już kilka lat czekają na zagospodarowanie.
Dwie kolejne planowane inwestycje pod duże placówki handlowe nie doszły do skutku.
Budowanie kolejnego marketu w pobliżu dwóch innych dużych nie ma większego sensu, może warto więc powrócić do mojej koncepcji sprzed kilku lat by w tym miejscu urządzić skansen osady starożytnej z czasów Szlaku Bursztynowego.
Zagospodarowano by te szpecące nieużytki w ciekawy sposób i dodano by miastu wielką atrakcję turystyczną.

Leży ugorem pole nad Wielkim Słonym Rowem
niegdyś starożytna osada się tutaj rozciągała
wznosiły się potężne tężnie
do Askaukalis stąd sól trafiała
wielkie bogactwa można było nabyć 
za to białe złoto
kwitło więc Askaukalis
potężne starożytne miasto.

Nieużytki dzikimi krzewami zarośnięte
pomiędzy Galerią Solną a Carrefourem
pełne fruwających papierów, folii
walających się kartonów i butelek
można odmienić w skansen osady starożytnej
wyrosną tężnie, salina wspaniała
nadciągną zewsząd rzymskie karawany
przypomni się Askaukalis chwała.
W holu Carrefoura nadal można podziwiać eksponaty z wykopalisk uzyskanych z tego miejsca.


Ekipa archeologów która prowadziła badania na inowrocławskim Rąbinie i odkryła salinę z tężniami z II-IV wieku. Drugi z lewej dr Józef Bednarczyk- obecnie kierownik Zespołu Badań Kujaw, kontynuator misji profesor Cofta-Broniewskiej.

Rozległa osada 4-5 ha stosunkowo niedawno odkryta w dolince Słonego Rowu z ponad 30 domostwami z II- IV wieku n.e. w pobliżu dwie mniejsze oraz salina z unikalną tężnią- najstarszą w Europie (5 wielkich konstrukcji) ,rowy, studnie, naturalne płytkie zbiorniki wylepione gliną, ponad 200 palenisk do odparowywania wody z solanki i pozyskiwania soli).
Pracownia bursztyniarska, piece i urządzenia związane z produkcją żelaza i wapna, miejsce obrzędowe, w którym składano spalone szczątki ludzi i pozostałości wyposażenia w tym rozbitych naczyń wytworzonych w rzymskich prowincjach nad Renem. Odkryto tam także 4 cmentarzyska- na wszystkich groby z pochówkami szkieletowymi, a na dwóch kapliczki, depozyt monet greckich i późniejszych rzymskich oraz liczne importy przedmiotowe( przedmioty, ozdoby i wyposażenia przywiezione lub nabyte od obcych kupców).
W pobliżu druga osada i sanktuarium z ofiarami ze zwierząt i ludzi( dzieci) zlokalizowana w Solankach przy stawku.
 
I choć wiele napisałem już postów o budowie osady w historycznym miejscu odkrytego Askaukalis, nad Notecią, w Kruszy Zamkowej, na polu Krzysztofa Patera, gdzie powstały już pierwsze obiekty przypominające wielkie Emporium Handlowe, może warto stworzyć skansen osady na miejscu odkrycia tej niespotykanej nigdzie w Europie saliny z tężniami.


Historia tych miejsc jest również przedstawiona na stałej Wystawie Solnictwa urządzonej w podziemiach Teatru Miejskiego.
Od kilku lat projekt budowy osady nie daje mi spokoju, dzisiaj pojawiła się myśl o dwóch takich osadach: w Kruszy Zamkowej i na inowrocławskim Rąbinie, w miejscach gdzie dokonano tych niezwykłych odkryć.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za opinie! Zachęcam do zapoznania się z pozostałą zawartością strony oraz dyskusji na poruszane tematy. Zapraszam ponownie!