niedziela, 5 lipca 2015

Mijają lata, nad Notecią niewiele się zmieniło

Już  co najmniej od trzech lat piszę o turystycznym wykorzystaniu Noteci, o otwarciu się na rzekę, o kilku projektach, które można z tym powiązać i póki co niewiele się zmieniło.
Jedynie pod tym adresem powstała harcerska przystań kajakowo - żeglarska, ale to stanowczo za mało.
Czekamy na planowaną ścieżkę rowerową z Kruszwicy do Inowrocławia wzdłuż Noteci, marzy się nam stały wodny szlak na tej samej trasie ( a właściwie nieco dłuższej, o tym za chwilę) obsługiwany przez np. tramwaj wodny, albo kilku osobowe gondole.
Szlak wodny powiązany z historią regionu, wiodący z Gopła, obok Mysiej Wieży, Notecią na jezioro Szarlej obok pozostałości średniowiecznego grodu, w których szukał spokoju i natchnienia Jan Kasprowicz, do Łojewa - miejsca urodzin Stanisława Przybyszewskiego oraz siedziby Centrum Dziedzictwa Kujaw Zachodnich  i dalej Notecią do Mątew w okolice pobojowiska najbardziej krwawej bitwy domowej w historii Polski i może jeszcze do Kruszy Zamkowej, historycznego Askaukalis- wielkiego Emporium handlowego na Bursztynowym Szlaku byłby wspaniałą atrakcją przyrodniczo- historyczną Kujaw.
Gdyby tak zbudować Park Pamięci Bitwy pod Mątwami i skansen osady Askaukalis w Kruszy Zamkowej dopełniło by to doskonale taki projekt.
Projekt łączący promowanie piękna naszej przyrody i niezwykle burzliwej i ciekawej historii Kujaw warty jest jak najszybszej realizacji.
Urząd Marszałkowski zapowiadał również linię kolejki zabytkowej obsługującej trasę Kruszwica- Inowrocław w weekendy w sezonie letnim, ale na razie nic nowego w tym temacie nie słychać.
Połączenie w jednej łatwo dostępnej trasie turystycznej takich atrakcji jak: Mysia Wieża z piwnicami zamkowymi, kolegiata, Gopło z kąpieliskiem, plażą, Rusałką w Kruszwicy, Łojewo- Centrum Dziedzictwa Kujaw Zachodnich, wspomnienie bitwy pod Mątwami, Askaukalis w Kruszy Zamkowej oraz Solanki, zabytki i oferta kulturalna Inowrocławia było by wielkim magnesem dla wielu turystów nie tylko z Polski, tym bardziej że taką trasę można z każdym rokiem wzbogacać i uatrakcyjniać.
 

1 komentarz:

  1. Hello, I enjoy reading through your post. I wanted to write a little comment to support you.


    Here is my blog post :: ThomasineWHagstrom

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za opinie! Zachęcam do zapoznania się z pozostałą zawartością strony oraz dyskusji na poruszane tematy. Zapraszam ponownie!