środa, 1 lipca 2015

Wielkie Wydarzenie w SolankachPo pięknych koncertach w sobotę- "Estate Italiana" i w niedzielę- Festiwal Pieśni Ludowej przyszedł zwykły poniedziałek, ale okazał się on dniem niezwykłym, ba...... cudownym.
To co się stało w Muszli Koncertowej Parku Solankowego w Inowrocławiu można śmiało określić wielkim wydarzeniem muzycznym, kulturalnym, czymś czego można doświadczyć niezwykle rzadko w swoim życiu.Mnóstwo doznań: pieszczota dla uszu i oczu każdego widza i słuchacza.
Zapraszam jak zwykle na niezwykle bogatą dokumentację fotograficzną z tego cudownego koncertu.


W poniedziałkowy wieczór wystąpił w  muszli koncertowej liczący blisko 50 osób Chór Uniwersytetu w Johannesburgu pod dyrekcją Renette Bouwer. Zaprezentował  on zarówno muzykę zachodnią, jak i pełnokrwistą muzykę afrykańską. Nie zabrakło energicznego tańca w rytmie tam-tamów.
Historia chóru z RPA sięga roku 2005. Studenci studiujący różne kierunki, z 8 wydziałów Uniwersytetu w Johannesburgu (z których żaden nie oferuje studiów muzycznych), stworzyli wokalną grupę, która bardzo szybko zawładnęła sercami publiczności na całym świecie. Chórzyści mają na koncie 7 płyt i szereg znaczących wyróżnień.
Występowali w Czechach, Austrii, Niemczech, Liechtensteinie, Danii, Belgii i Holandii.  Koncertowali również w Namibii, Cape Town, KwaZulu-Natal i Mpumalandze. W 2008 roku jako jedyny południowoafrykański chór wystąpili podczas 8. Światowego Sympozjum Chóralnego w Kopenhadze. W 2010 r. zespół wykonał kolejną kompozycję Karla Jenkinsa – Stabat Mater – również pod kierunkiem kompozytora. Ten elektryzujący publiczność występ zaowocował zaproszeniem CUJ do ponownego wykonywania dzieła cztery miesiące później w słynnej Carnegie Hall w Nowym JorkuW tym roku odwiedzi Polskę, Niemcy i Austrię, biorąc udział w różnych festiwalach i konkursach. Zespołem kieruje jako dyrygent i manager Renette Bouwer, absolwentka Uniwersytetu w Pretorii w zakresie organów i fortepianu jako instrumentów głównych, ze specjalizacją kompozycja (tytuł Bachelor of Music). Ukończyła także z wyróżnieniem Uniwersytet Południowoafrykański (1990) oraz uzyskała tytuł Bachelor of Music Uniwersytetu w Stellenbosch w zakresie dyrygowania (2009). Prowadząc Chór Uniwersytetu w Johannesburgu pracuje ze śpiewakami z różnych kręgów kulturowych, pokazując, jak głos może elastycznie adaptować się do różnych stylów muzycznych. Występowała także jako solistka, śpiewając w licznych oratoriach w Południowej Afryce i za granicą. ( Wizytówka Chóru za Inianie.pl).


  Renette Bouwer- dyrygent tego cudownego chóru.

Śpiewający wulkan
tańczące gejzery
delikatny powiew monsunu
wszystko ze solankowej sceny
pieszczota dla oczu, uszu i duszy
któż jak oni potrafi serce poruszyć
cudowny nastrój
błogostan pod palmami
cudowni artyści
do naszych Solanek
się pofatygowali.

Egzotyka.....egzotyka
cudowny śpiew, taniec i muzyka
niezwykłe rytmy pieszczota dla ucha
oczarowany tłum tańczy i słucha
umilkli zawstydzeni ptasi soliści
o takich artystach mogliśmy tylko śnić.Orkiestra i balet
w cudownym wydaniu
głosy aniołów
trudno myśleć o rozstaniu
gdyby tak śpiewali wieczora każdego
nasze kosy wyniosły by się daleko.......daleko.


Kwintet męski VOCALDENTE z Hanoweru ( tekst- Inianie.pl.) zabrał publiczność w urzekającą podróż od szalonych lat dwudziestych po najnowsze przeboje muzyki pop. Światowej sławy chór kreuje całkowicie unikalną, nową formułę a cappella, która trafia do publiczności, głęboko wzruszając i zachwycając „dźwiękiem, który wchodzi pod skórę” (HAZ, German Press).
VOCALDENTE są głównie znani ze swej pasji do podtrzymywania sztuki, która już prawie zanikła na scenie wokalnej. W przeciwieństwie do innych grup a cappella, nie opierają się na urządzeniach technicznych, wzmacniaczach i efektach specjalnych – wykonują muzykę a cappella bez mikrofonów, twórczo kształtując dźwięki i harmonię w najbardziej tradycyjny sposób. Ich repertuar obejmuje zarówno utwory współczesne, jak i muzykę rockową oraz pop z ostatnich ośmiu dekad. W kalendarzu kwintetu widnieje rocznie ponad 100 koncertów i występów, które wiodą ich trasami ojczystych Niemiec, za granicę poprzez całą Europę i w szeroko zakrojone, powtarzające się tournee po USA, do Hongkongu, Singapuru, Korei Południowej, Japonii i na Tajwan. VOCALDENTE dominował w największych i najbardziej znaczących konkursach wokalnych krajowych i międzynarodowych w Azji, Europie i Stanach Zjednoczonych. Dzięki zdobyciu pierwszej nagrody na Harmony Sweepstakes A Cappella Festival 2008 w San Francisco, VOCALDENTE może nazywać się narodowym mistrzem największego światowego konkursu chóralnego a capella. Kwintet wygrał w wielkim stylu, stając się pierwszym w historii nieangielskojęzycznym i drugim spoza Ameryki zwycięzcą tego Festiwalu. Wokaliści posmakowali także zwycięstwa w najbardziej renomowanym w swojej klasie europejskim konkursie Tampereen Šavel w Finlandii. Wygrywali nagrody publiczności, tytuły najlepszego zespołu i najbardziej popularnej grupy wokalnej, gdziekolwiek stawali do konkursu. Niedawno zostali uhonorowani I nagrodą jury oraz nagrodą specjalną za najlepszą choreografię i prezencję sceniczną w Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki A Cappella na Tajwanie, największym tego typu w Azji. Vocaldente gościł na najbardziej uznanych festiwalach chóralnych a cappella na świecie. Prezentuje kulturę wokalnej innowacyjności.


Mimo wielu koncertów i wydarzeń kulturalnych dawno nie było w Inowrocławiu koncertu na takim poziomie, wielki szacunek i podziękowanie dla artystów i organizatorów i jak pisałem w jednym z ostatnich felietonów: "warto być w Inowrocławiu, warto tutaj przyjeżdżać"- dla piękna przyrody i coraz bardziej interesujących imprez kulturalnych.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za opinie! Zachęcam do zapoznania się z pozostałą zawartością strony oraz dyskusji na poruszane tematy. Zapraszam ponownie!