wtorek, 16 czerwca 2015

Otwarcie się na Noteć

Noteć- rzeka płynąca przez Kujawy mogła by być wykorzystana jako atrakcja turystyczna.
Regularne spływy kajakowe, łodzie kilkunastoosobowe obsługujące linię Kruszwica- Łojewo- Inowrocław- Krusza Zamkowa albo kursujący na tej trasie w sezonie tramwaj wodny.
 Przystań kajakowa niedawno urządzona nad Notecią w Mątwach.Wodny Szlak Historyczno-Turystyczny


Jak pokazać historyczne miejsca na Kujawach łącząc je z urokami naszej przyrody?
Może stworzyć niezbyt długi szlak wodny wiodący z Gopła, obok Mysiej Wieży, Notecią na jezioro Szarlej obok pozostałości średniowiecznego grodu, w których szukał spokoju i natchnienia Jan Kasprowicz, do Łojewa - miejsca urodzin Stanisława Przybyszewskiego oraz siedziby Centrum Dziedzictwa Kujaw Zachodnich  i dalej Notecią do Mątew w okolice pobojowiska najbardziej krwawej bitwy domowej w historii Polski i może jeszcze do Kruszy Zamkowej, historycznego Askaukalis- wielkiego Emporium handlowego na Bursztynowym Szlaku.
Kruszwica jest już przygotowana do takiego przedsięwzięcia, dalej na szlaku powinny powstać przystanie ( w Inowrocławiu- Mątwach powstała niedawno harcerska przystań nad Notecią), niedaleko od niej można by urządzić mały park upamiętniający w symboliczny sposób bitwę pod Mątwami.
Poświęciłem temu tematowi kilka postów w tych "Kronikach" i budowa małego parku ze skromną kapliczką, pamiątkowym kamieniem ze stosownym napisem, kopcem z potłuczonych czerwonych kamieni symbolizujących poćwiartowane ciała, wszystko obsadzone drzewami, krzewami i kwiatami kwitnącymi na czerwono jak morze krwi, które tam popłynęło 13 lipca 1666 roku wydaje się najlepszym sposobem przypomnienia i oddania tragizmu tej bitwy.
W Kruszy Zamkowej powinien powstać skansen osady starożytnej z okresu wpływów Imperium Rzymskiego oparty na legendzie Askaukalis oraz innych odkryć osadnictwa z tego okresu w naszym regionie, myślę tutaj np. o salinie z tężniami na inowrocławskim Rąbinie.
Przygotowanie takiego szlaku turystycznego było by wspaniałą atrakcją dla turystów odwiedzających Kujawy oraz szansą pokazania piękna naszej przyrody, ciekawej historii i wielkich twórców.
Być może połączone siły powiatu inowrocławskiego, gmin: Inowrocław i Kruszwica oraz miasta Inowrocław mogły się pokusić o realizację takiego projektu.
Łodzie typu gondola, które kiedyś pływały po Gople wydają się jak stworzone do obsługi takiego szlaku lub otwarcie linii tramwaju wodnego, dla bardziej zaawansowanych wodniaków można organizować regularne spływy kajakowe na tak ciekawej trasie.
Zakłady sodowe znajdują się na dawnym polu walki w bitwie pod Mątwami, park można by urządzić na drugim brzegu rzeki.

 A gdyby tak........


 A gdyby tak popłynąć łodzią z Kruszwicy

spod Mysiej Wieży Notecią na Jezioro Szarlej

obok średniowiecznego grodziska

dalej Notecią spotkać Inowrocław na trasie

tam bitwa pod Mątwami jest już nam bliska

wiele ciekawych rzeczy z brzegów się kłania

urokliwa wycieczka po kujawskich wodach

w Kruszy Zamkowej rzymskie Askaukalis

szybko nasze czasy dogania

wokół wielka historia i piękna kujawska przyroda.
Tradycje i ciekawe pomysły są, czas najwyższy wprowadzić je w życie.Czas najwyższy na inwestycje nad Notecią: ścieżka rowerowa wzdłuż rzeki,opisywany wyżej szlak wodny, park pamięci Bitwy pod Mątwami, skansen Askaukalis ( całej osady starożytnej) oraz retro kolejka Kruszwica- Inowrocław i było by super.
Turystyka zaczęłaby się rozkręcać na wyższych obrotach.Jest to duża szansa na rozwój dla całego regionu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za opinie! Zachęcam do zapoznania się z pozostałą zawartością strony oraz dyskusji na poruszane tematy. Zapraszam ponownie!