wtorek, 2 czerwca 2015

Nie tylko Festyn


Nie tylko w formie zabawowo-wizualnej festynu organizatorzy z III LO  przypomnieli o wielkiej historii średniowiecznego Inowrocławia, w auli „Królówki” odbyła się konferencja naukowa.
W jej trakcie dr Marcin Danielewski (UAM) wygłosił wykład „Średniowieczna Kasztelania Inowrocławska”, zaś archeolog Marcin Woźniak z Muzeum im. Jana Kasprowicza zaprezentował  prelekcję pt. „III LO w Inowrocławiu – archeologiczne epizody z przeszłości miejsca.Jeśli chodzi o wiedzę z dawnych dziejów tej ziemi hipotez jest równie wiele jak faktów i konferencja tego nie zmieniła, tylko kolejne odkrycia i znaleziska mogą nam takiej wiedzy dostarczyć.Sytuacja w ostatnich latach jest jednak bardzo dynamiczna, nowych odkryć i znalezisk nie brakuje.
Potwierdzają to odkrycia podczas budowy hali sportowej "Kujawianka" obok szkoły w której gościliśmy.

Odkryto tutaj ślady osadnictwa ludności kultury łużyckiej- 7 wieków p. n.e czyli w czasach osady w Biskupinie, o której wcześniej nikt nawet nie myślał.
Podczas budowy obwodnicy Inowrocławia odkryto wielkie miasto z tego samego okresu, są to odkrycia SENSACYJNE.
Ciągle zaskakuje nas niezwykle bogactwo osadnictwa w rejonie Inowrocławia i to w czasach starożytnych.
Także znaleziska z późniejszych okresów na dziedzińcu szkoły są niezwykle ciekawe i fascynujące.O macewach z żydowskich grobowców użytych jako budulec przy budowie chodników, dziedzińca przed szkoła i podjazdów pisałem już w tych kronikach, na konferencji również przypomniano te tematy.Fotografie dokumentują przebieg konferencji i są moim wkładem w propagowanie poruszanych tematów i historii naszego miasta.
Takie konferencje, festyny i wszelkie formy przekazywania historii Inowrocławia, Kujaw i dorobku naszych przodków są ważne i potrzebne, to jest również jeden z powodów prowadzenia przeze mnie tego bloga.
2 611 139 odsłon do dnia dzisiejszego, mimo niszowych tematów upewnia mnie, że warto to robić.
Zapraszam więc do odwiedzin, ciekawych tematów na pewno nie zabraknie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za opinie! Zachęcam do zapoznania się z pozostałą zawartością strony oraz dyskusji na poruszane tematy. Zapraszam ponownie!