piątek, 20 marca 2015

Czy kamienice mogą zdobić miasto? Bierzmy przykład z Gdańska

Pisałem już o wizerunku miasta poprzez spojrzenie na architekturę, wygląd kamienic, problemy renowacji, remontów, nowych inwestycji.
Dzisiaj proponuję przyjrzeć się jak to robią w Gdańsku. Pięknie odrestaurowana gdańska Hala Targowa.
Trudno mierzyć się Inowrocławiowi z potencjałem Gdańska,wielką ilością zabytków, setkami tysięcy napływających turystów, ale warto się przyjrzeć jak w tym mieście odbudowuje się, czy odnawia zabytki.
Może zaczerpnięta stamtąd inspiracja pozwoli odbudować Ratuszową Wieżę, odnowić kamieniczki przy ulicy Królowej Jadwigi, czy Solankowej, przywrócić gotycką urodę kościołowi pw. Św. Mikołaja.
Nie da się odbudować średniowiecznego wspaniałego inowrocławskiego grodu, ale można zbudować jego miniaturę pokazującą rozmach i geniusz jego twórcy.
Aby wykorzystać ciekawą historię naszego miasta warto by zbudować skansen osady starożytnej nawiązującej do legendy Askaukalis i odkryć archeologicznych z tego okresu i muzeum bursztynu      ( największe emporium handlowe poza terytorium Imperium Rzymskiego i 2/3 wszystkich odkrytych pracowni bursztyniarskich oraz pierwsza odkryta pracownia w Jacewie k.Inowrocławia). Przepięknie odnowiona"Zbrojownia".

 Właśnie odnawiany jeden z symboli Gdańska- Neptun. Odbudowane spichrze nad Motławą.Odrestaurowany Żuraw i legendarny "Sołdek".Patrzę, podziwiam, zazdroszczę.........i myślę jak takie doświadczenia wykorzystać na kujawskiej ziemi. Nowa stylizowana inwestycja: Opera i Filharmonia Bałtycka.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za opinie! Zachęcam do zapoznania się z pozostałą zawartością strony oraz dyskusji na poruszane tematy. Zapraszam ponownie!