wtorek, 4 listopada 2014

Obchody Święta Niepodległości

Już tradycją w Inowrocławiu 11 listopada każdego roku stało się uroczyste, rodzinne świętowanie rocznicy odzyskania niepodległości.
Degustacja gęsiny, występ kabaretu Koń Polski, chemiczne show, pokazy, występy i zabawy, dla dzieci i dorosłych, mieszkańców, kuracjuszy i turystów. Te i wiele innych atrakcji zaplanowano w ramach Festynu Rodzinnego z Gęsiną w Tle.
Program obchodów na podstawie portalu Urzędu Miasta.
Obchody Narodowego Święta Niepodległości będą miały nie tylko charakter rodzinny, ale przede wszystkim patriotyczny.
Tradycyjnie uroczystości patriotyczne 11 listopada zorganizowane zostaną pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich (ok. godz. 12.00).

Pomnik i cmentarz w cieniu bazyliki
Tyle bohaterskich ciał tutaj legło
Nie masz takiego drugiego miejsca
Ginęli byś była Niepodległą
Kwiaty i znicze przypominają 
Krew sączącą się do tej ziemi
A ona ciągle mówiła: mało....
Niechaj już jednak to będzie dosyć
Bądź Wolną, Kochaną i daj nam tu żyć.
 
Poprzedzi je msza św. w intencji Ojczyzny w kościele p.w. Zwiastowania NMP (początek - godz. 10.30). Po zakończeniu nabożeństwa, uczestnicy uroczystości - w asyście orkiestry dętej Inowrocławskich Kopalń Soli „Solino" SA oraz kompanii reprezentacyjnej Garnizonu Inowrocław - przejdą ul. bpa. Antoniego Laubitza, przez Rondo „Solidarności" pod pomnik Powstańców Wielkopolskich przy ul. Orłowskiej, gdzie ok. godz. 12.00 odbędzie się manifestacja patriotyczna.
Festyn Rodzinny z Gęsiną Tle 11 listopada organizowany jest już tradycyjnie. - 11 listopada to radosne dla Polski święto. W Inowrocławiu ma wymiar rodzinny. Dla inowrocławian i gości naszego miasta zaplanowaliśmy atrakcyjny wachlarz wydarzeń. Będzie patriotycznie, rekreacyjnie, kulturalnie.

Impreza odbędzie się w Hali Widowiskowo-Sportowej w godz. 15.00-.19.00. W programie:
• degustacja gęsiny i wyrobów z gęsi (Stowarzyszenie Kobiet Gminy Inowrocław), rogali kujawskich, miodów, tradycyjnych przysmaków,
• koncert folkowej grupy BUBLICZKI (zespół znany z programu Must Be The Music- „miks" bałkańskiej energii, cygańskiej spontaniczności z żydowską aurą i polską treścią),
• występ kabaretu KOŃ POLSKI,
• chemiczne show „W krainie niskim temperatur" (pokaz chemiczny w wykonaniu Małego Inżyniera, prezentowany w Mam Talent),
• kuchnia molekularna (pokaz poza sceną; połączenie gastronomii z nauką, m.in. molekularne jajka sadzone o smaku kokosa, błyskawiczne lody robione przy pomocy ciekłego azotu, makaron o smaku truskawek lub musztardy, )
• pokaz akrobatyczny (grupa ETC)
• piaskowe animacje (historie tworzone z piasku na oczach publiczności) + piaskowe warsztaty (dla publiczności),
• fotoklitka - imprezowa fotobudka (przenośne urządzenie do wykonywania zdjęć dostępne za darmo przez cały czas trwania imprezy),
• rodzinne koło fortuny z nagrodami,
• zabawy dla dzieci (m.in. zajęcia plastyczne, klocki edukacyjne),
• warsztaty z etnografem,
• malowanie twarzy.

Tego dnia zapraszamy na Nadzwyczajny Koncert Symfoniczny z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Koncert zatytułowany będzie „Przeboje Muzyki Filmowej" i rozpocznie się o godz. 19.00 w kościele pw. Świętej Jadwigi Królowej. W roli narratora i recytatora polskiej poezji patriotycznej wystąpi Tomasz Stockinger. O muzyczną oprawę wydarzenia zadba Inowrocławska Orkiestra Symfoniczna „Pro Arte" pod dyrekcją Janusza Powolnego. W programie: poezja patriotyczna (m.in. Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Jana Kochanowskiego, Cypriana Kamila Norwida) oraz polska muzyka filmowa - najsłynniejsze tematy muzyczne m.in. Wojciecha Kilara, Henryka Kuźniaka, Waldemara Kazaneckiego, Andrzeja Kurylewicza i Krzysztofa Dębskiego).

Ponadto, w ramach w obchodów Narodowego Święta Niepodległości odbędzie się:

- 10 listopada, godz. 16.00 - II Turniej Koszykówki Mężczyzn o Puchar Prezydenta Miasta Inowrocławia w hali widowiskowo-sportowej
Wystąpią drużyny: „Dziesięciu z Bydgoszczy", „Księży", „Temidy i Stowarzyszenia Imienia Księcia Kazimierza Kujawskiego" oraz „Gramy dla Miasta". - Tym samym, podobnie jak w zeszłym roku, uczcimy wolną Rzeczpospolitą również na sportowo. Będzie okazja by cieszyć się z Narodowego Święta Niepodległości i 96. rocznicy odzyskania przez Polskę niezawisłości. Przed rozpoczęciem zawodów odegrana zostanie pieśń „My, Pierwsza Brygada" - informuje dyrektor OSiR Wiesława Pawłowska. Wstęp na turniej bezpłatny.

- 12 listopada, godz. 18.00 - Wieczór pieśni polskich - wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych w Teatrze Miejskim, wstęp wolny.

- 15 listopada, godz. 10.00 - Inowrocławski Rajd Niepodległościowy po miejscach pamięci narodowej dla dzieci i młodzieży szkolnej, organizowany przez PTTK Oddział w Inowrocławiu.
 
 Skąd się wzięło to święto?
Narodowe Święto Niepodległości to święto obchodzone w Polsce co roku 11 listopada dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego w 1918 roku po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Rosję, Prusy i Austrię.
Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym, wybór 11 listopada jest dość arbitralny i wiąże się z kilkoma wydarzeniami , które to uzasadniają.
Pierwsze to koniec I wojny Światowej, tego dnia miała miejsce kapitulacja Niemiec na froncie zachodnim.Drugie ważne wydarzenie to przekazanie przez Radę Regencyjną władzy wojskowej Józefowi Piłsudskiemu. Piłsudski zostaje Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich.
Po pertraktacjach Piłsudskiego z Centralną Radą Żołnierską wojska niemieckie zaczęły wycofywać się z Królestwa Polskiego. Tego samego dnia w nocy rozbrojono niemiecki garnizon stacjonujący w Warszawie.Również 11 listopada Polak Jarogniew Drwęski został nadburmistrzem miasta Poznania.
Do 1937 roku PPS świętowała rocznicę niepodległości 7 listopada, na pamiątkę utworzenia Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej.
Natomiast 7 października 1918 roku niepodległość Polski ogłosiła Rada Regencyjna.
Dzień 11 listopada ustanowiono Świętem Niepodległości dopiero ustawą z 23 kwietnia 1937 roku, czyli 19 lat po odzyskaniu niepodległości.Do wybuchu II wojny światowej obchodzono je jednak tylko dwa razy- w latach 1937, 1938.Od 1926 roku na podstawie okólnika wydanego przez Prezesa Rady ministrów Józefa Piłsudskiego 11 listopada był dniem wolnym od pracy w szkolnictwie i administracji państwowej.W czasie wojny obchody tego święta były raczej niemożliwe, a wszelkie przejawy polskości brutalnie tłumione.
7 listopada 1940 roku podziemna PPS wydała odezwę w 22 rocznicę Niepodległości i pierwszego rządu ludowego, w której skrytykowała datę 11 listopada optując za 7 listopada.
W 1945 roku ustanowiono Narodowe Święto Odrodzenia Polski 22 lipca, w rocznicę ogłoszenia Manifestu PKWN i jednocześnie zniesiono Święto Niepodległości ustanowione w 1937 roku.
W okresie PRL manifestacje patriotyczne organizowane przez opozycję były brutalnie tłumione, a uczestnicy aresztowani.
Święto obchodzone 11 listopada zostało przywrócone przez Sejm IX kadencji ustawą z 15 lutego1989 roku pod obecną nazwą Narodowe Święto Niepodległości.

Ten pomnik przy najstarszym cmentarzu postawiony
Symboliczny, niezwykły, uduchowiony
Tu przez wieki w obronie Ojczyzny padały ciała
Tu stanął ten symbol, gdy wolność nastała
W cieniu kamiennej bazyliki
Płoną tych dusz świetlane ogniki
Tu niekiedy nisko pochylamy swe głowy
Oni dali nam wolność i świat całkiem nowy.
 
  Szanujmy pamięć o tych którzy walczyli o naszą wolność, o bezpieczeństwo naszych granic, dbajmy o mogiły poległych. Te które jeszcze istnieją i przekazujmy naszym dzieciom i wnukom opowieści o ich bohaterstwie.

Listopadowe święto do wspomnień skłania
Zdjęcia, mogiły…czas nas pogania
Rozrzucone kości, groby zapomniane
Bohaterowie z opowiadań, losy nieznane
Coraz mniej miejsc, coraz mniej ludzi pamiętamy
Nie może tak być że stopniowo zapominamy
Oni swą krwią wolność nam przynieśli
Zasłużyli na pamięć mali ludzie, wielcy
Jakieś kwiaty, płomyk znicza, modlitwa
Tyle możemy zrobić by pamięć nie znikła
Tablice, pomniki nazwiskami opisane
Niech na wieki będą zachowane
W szary dzień listopadowy
Rozbłysły płomieniem nasze serca
Na myśl o poległych bohaterach
Przy ich mogiłach, nawet na deszczu
Cząstka tylko uświęconych miejsc pozostała
Nieznana jest zaginiona reszta cała
Ogniki świec w symbolicznych miejscach rozbłyskują
Przychodzimy tam by pokazać co nasze dusze czują
Łączą się z nimi nasi przodkowie
I wierzą że nie zginą nigdy w naszych sercach i głowie.
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za opinie! Zachęcam do zapoznania się z pozostałą zawartością strony oraz dyskusji na poruszane tematy. Zapraszam ponownie!