czwartek, 20 listopada 2014

Gopło, Noteć, Kruszwica i Inowrocław......

Wielokrotnie na łamach tych "Kronik" pisałem o związkach historycznych, kulturowych Kruszwicy i Inowrocławia.Przedstawiałem propozycje wspólnych projektów, które umożliwiałyby pokazanie turystom wszystkiego co w naszych miastach jest piękne i ciekawe.
Ostatnio pojawiła sie propozycja budowy niezwykle atrakcyjnej ścieżki rowerowej z Kruszwicy        ( Gopło, Kolegiata Św.Piotra i Pawła, Mysia Wieża z podziemiami zamkowymi) nad Gopłem wzdłuż Noteci przez Kobylniki ( zespół parkowo-pałacowy),Szarlej, Łojewo( Centrum Dziedzictwa Kujaw Zachodnich) do Inowrocławia (Solanki, Muzeum, Wystawa Solnictwa,"Ruina", kościół Św. Mikołaja, wystawa "Askaukalis").
Pomysł fantastyczny, piękna malownicza trasa i tyle ciekawych miejsc po drodze do zwiedzania.
Osobiście uważam, że ścieżkę powinniśmy poprowadzić do Kruszy Zamkowej.
 
Po drodze, naprzeciwko zakładów sodowych można urządzić park pamięci bitwy pod Mątwami, natomiast w Kruszy Zamkowej możemy doprowadzić do powstania skansenu osady starożytnej.
Początek już jest, na polu Krzysztofa Patera stanęła we wrześniu celtycka świątynia z przełomu starej i nowej ery.
 


To wszystko uczyniłoby nasz region niezwykle atrakcyjnym turystycznie.
Oprócz doprowadzenia do realizacji budowy tej trasy rowerowej równie ciekawy jest projekt szlaku wodnego z Gopła, przez jezioro Szarlej i Noteć do Inowrocławia oraz kolejka retro na trasie Inowrocław-Kruszwica-Inowrocław ( nawet budowa stacji w samych Solankach).
Być może na terenie Nowych Solanek powstanie muzeum Bursztynu( związków tej ziemi ze Szlakiem Bursztynowym), może jeszcze proponowana przeze mnie od dawna miniatura średniowiecznego inowrocławskiego grodu jako hołd dla twórcy i fundatora Inowrocławia księcia Kazimierza Konradowica.


Jest wiele ciekawych zabytków i miejsc w Inowrocławiu, Kruszwicy i otaczających je gminach, zrealizowanie takich projektów umożliwiłoby ich pokazanie w całej krasie.
Ucichła sprawa uruchomienia kolejki retro, ale mam nadzieję że pomysł się odrodzi.
Poniżej fotografie tylko niektórych atrakcji, którymi dzięki budowie połączeń lądowych i wodnych możemy się chwalić oraz sami z nich korzystać i podziwiać.


Jak widać jest co pokazywać, trzeba iść dalej w tym kierunku: mnożyć atrakcje, wzbogacać ciekawą ofertą kulturalną i umożliwiać korzystanie z tego wszystkiego budując sieć połączeń: drogi, ścieżki rowerowe, szlaki wodne.
Są projekty, dobra wola miast i gmin, czas na szybką realizację tych niewątpliwie dobrych projektów.

5 komentarzy:

 1. Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you
  penning this post and also the rest of the site is also very good.


  my page: ColemanTWallett

  OdpowiedzUsuń
 2. This is a topic which is close to my heart...

  Take care! Exactly where are your contact details though?


  Visit my blog post MaragretWLaymon

  OdpowiedzUsuń
 3. Hurrah, that's what I was searching for, what a data! present here at this
  website, thanks admin of this site.

  My web page :: EmmanuelNSchied

  OdpowiedzUsuń
 4. Doskonały pomysł z tą ścieżką rowerową!

  OdpowiedzUsuń
 5. Kruszwica to jedna z najciekawszych atrakcji:)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za opinie! Zachęcam do zapoznania się z pozostałą zawartością strony oraz dyskusji na poruszane tematy. Zapraszam ponownie!