Na naszym rynku nigdy dotąd nie pojawiło się jeszcze podobne wydawnictwo skierowane do czytelników w wieku przedszkolnym i niosące ważne historyczne i patriotyczne treści.
W prosty, zrozumiały sposób autorzy zamierzają pokazać maluchom historię naszego Inowrocławia od czasów założenia osady aż do dziś poprzez związki miasta z solą.
Historia jest ukazana poprzez proste kolorowe ilustracje, których autorem jest znakomity inowrocławski rysownik satyryczny Jarosław "Jaro" Wojtasiński i krótkie wesołe teksty napisane przez Tomasza Beltera.Wydawcą jest firma "Matimax".
Książeczka jest drukowana w drukarni Druk-Intro z zachowaniem wysoko specjalizowanego procesu drukowania. To warunek konieczny, aby papier i farby użyte do jej druku nie szkodziły dziecku.
Pomysł jest znakomity, oryginalny i jeśli spotka się z zainteresowaniem nie można wykluczyć, że powstaną kolejne książeczki dla dzieci dotyczące Inowrocławia i jego historii.
Powiem nawet więcej, to jest wielka szansa by wychować nasze dzieci i wnuki w szacunku do historii i tradycji tej ziemi, zaszczepić im zainteresowanie dziejami miasta i patriotyzm, tak wielkie słowa, ale tak właśnie to się zaczyna.
Nie możemy przepuścić takiej okazji i nie wykorzystać nadzwyczajnego talentu Jarka Wojtasińskiego ( po raz kolejny chylę czoła) do właściwego wychowania naszych pociech.
W drukarni praca wre "pełną parą".
W moich "Kronikach" do ilustracji dodałem parę dzisiaj napisanych wierszyków.
Bursztyn na wozach wielkim szlakiem tu przybywał
Na olbrzymim targu nim handlowano
Askaukalis nazywało się wtedy to miasto
Złoto i wszystkie bogactwa świata
Można było nabyć w tamtych latach.
W wielkich garnkach zupa się gotuje?
Nie, to podgrzewana słona woda paruje
Na dnie tych naczyń sól zostanie
Takie było tego wielkiego gotowania zadanie.
***
Płynie słona woda po tężni
Nikt w jej pobliżu nie wypoczywa
Produkowano tutaj sól
Prawdziwe bogactwo tu spływa.
Sól jak złoto wielką wartość miała
Ważne było nasze miasto
Królowie tutaj po ulicach chadzali
Na rynku Jadwiga do dziś pozostała.
W baśniowej kopalni nawet górnik się uśmiecha
Sól ściany maluje barwnymi kryształami
Za rogiem Skarbek, duch kopalni czeka
By nic złego się nie stało, czuwa nad górnikami.
Dzięki soli zbudowano Inowrocław
Przez wieki to była waluta mocna
Złoto, bursztyn, diamenty
I naszej ziemi biały skarb święty.
***
Pierwsze egzemplarze będzie można nabyć w stoisku w hali widowiskowo-sportowej podczas festynu rodzinnego z okazji Narodowego Święta Niepodległości.Będzie to znakomity prezent na św. Mikołaja lub pod choinkę dla naszych maluchów,więc kupujmy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dziękuję za opinie! Zachęcam do zapoznania się z pozostałą zawartością strony oraz dyskusji na poruszane tematy. Zapraszam ponownie!