czwartek, 1 maja 2014

10 lat w Unii, co się zmieniło?

Pierwszo-majowy spacer w parku.
Minęło 10 lat odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej.
Zapraszam dzisiaj na krótki spacer po Inowrocławiu, aby pokazać jak nasze miasto zmieniło się korzystając w dużej mierze z funduszów europejskich.
Rewitalizacja centrum miasta : ulicy Królowej Jadwigi, Św. Ducha, Paderewskiego, placu Klasztornego i Rynku, przemiana Solanek w jeden z najatrakcyjniejszych parków w kraju, budowa pijalni wód mineralnych z palmiarnią i chatą tradycji kujawskich, przebudowa stadionu miejskiego, nowy wizerunek Teatru Letniego oraz inwestycje zrealizowane w Teatrze Miejskim, urządzenie Wystawy Solnictwa, Instytutu Prymasowskiego, remont i budowa basenów. w tym basenu geotermalnego w pobliżu Hotelu "Park", remont "Błękitnej Kamienicy" i urządzenie tam ekspozycji "Askaukalis", znaczna poprawa wizerunku ,wyposażenia, a co za tym idzie standardów w inowrocławskich sanatoriach.
Coraz większa oferta kulturalna dla mieszkańców, kuracjuszy i turystów.
Wytyczono i uzbrojono specjalne strefy gospodarczo- inwestycyjne, aby ułatwić i sprowokować inwestorów do tworzenia tutaj swoich firm.
Niestety nie przyniosło to spodziewanych efektów, choć są pierwsze efekty, wreszcie na początku tego roku dwie pierwsze firmy zakupiły działki i przystępują do realizacji swoich inwestycji.
Powstała pierwsza w mieście duża galeria handlowa, Galeria Solna,która jest także sponsorem wielu wydarzeń kulturalnych w mieście i regionie.
Wyremontowano piękną kamienicę mieszczańską przy ulicy Solankowej 33 i przeniesiono tam Muzeum im. Jana Kasprowicza, wzbogacając je o nowe ekspozycje.
To wszystko spowodowało, że Inowrocław jest coraz atrakcyjniejszy, przyciąga coraz więcej kuracjuszy i turystów, ale to ciągle za mało.
Nie możemy wpadać w samozadowolenie i na tym poprzestać, trzeba zrealizować kolejne projekty, które przyniosą miastu i regionowi rozwój, a mieszkańcom dadzą pracę, młodym ludziom stworzą atrakcyjne miejsce do zamieszkania,rozwoju i spełnienia.
Pierwszym krokiem, który mógłby dać miastu i regionowi szansę na szybki, dynamiczny rozwój to dotarcie do złóż gorących źródeł geotermalnych, położonych na głębokości ok. 1500 m o temp. nawet powyżej 65 st, C i budowa dużej sieci basenów geotermalnych z wieloma atrakcjami.
 Zapewniłoby to napływ turystów, kuracjuszy w wielkiej liczbie: wycieczki, autokary, wczasowicze z  kraju i zagranicy. Znakomicie wpisywałoby się to w budowany przez ostanie lata wizerunek Inowrocławia jako uzdrowiska i dałoby impuls do dalszego rozwoju.
Taka inwestycja działa jak koło zamachowe i napędza wiele kolejnych inwestycji.Wiadomo że przy takim kompleksie basenów musiałyby powstać: hotele, pensjonaty, restauracje, kawiarnie, obiekty kulturalne.Tak to działa i byłoby to nieuniknione, utworzyłoby się wiele nowych miejsc pracy, młodzi,zdolni,wykształceni ludzie chętnie zostawali by w mieście i tutaj realizowaliby swoje ambicje i marzenia.
Turystyka na dużą skalę gwarantuje też rozwój infrastruktury: drogi, komunikacja, budynki użyteczności publicznej, usługi i przynosi dochody na nowe inwestycje.
Warto więc a nawet trzeba zawalczyć o realizację takiego projektu dla Inowrocławia i Kujaw, pokazuje to najlepiej przykład Uniejowa, jeszcze niedawno skromne "zahukane" miasteczko teraz kwitnie i pretenduje do jednego z najefektowniejszych kurortów w kraju, bogato też wygląda cały region wokół tego miasta.
Uwzględniając to co już mamy w Inowrocławiu moglibyśmy zostawić w tyle nawet Uniejów i inne słynne kurorty, a po realizacji kolejnych tak ciekawych inwestycji stać się jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Polsce.
Zbliża się rozdział funduszy unijnych z nowej transzy, termy w Inowrocławiu powinny być głównym i najważniejszym projektem w strategii rozwoju miasta na najbliższe lata.
Dochody napływające po realizacji takiej inwestycji stworzyłyby możliwości do realizacji kolejnych ciekawych projektów rozwojowych.
Nieźle można się wypromować w oparciu o historię, nasze miasto ma ją bardzo bogatą, a niewiele do tej pory z tego korzystamy.
To tutaj książę Kazimierz Konradowic stworzył na początku XIII wieku z olbrzymim rozmachem urbanistycznym i prawnym miasto, które przez następnych kilkaset lat było wzorcem dla wszystkich nowo-tworzonych miast w regionie i nie tylko.
W okresie od XIII-XV wieku to to miasto otrzymało mury i fortyfikacje jedne lepszych w kraju.
Jak już wielokrotnie pisałem warto by było przypomnieć i pokazać średniowieczną potęgę Inowrocławia i geniusz jego twórcy poprzez budowę miniatury całego średniowiecznego inowrocławskiego grodu, z murami obronnymi, basztami, zamczystymi bramami wjazdowymi, fosami, zamkiem, kościołami, największym rynkiem w państwie, ważnicą miejską, kamienicami, kramami, sukiennicami,wyniosłą wieżą ratuszową, szerokimi, utwardzonymi ulicami.
Tu urodził się na inowrocławskim zamku Władysław Łokietek, syn Konradowica, który zjednoczył Polskę po rozbiciu dzielnicowym i pierwszy w otwartym polu stawił czoła Krzyżakom pod Płowcami.
Wnukiem naszego księcia był inny wielki władca Kazimierz Wielki, który "zastał Polskę drewnianą,a zostawił murowaną".
W Inowrocławiu przez długi okres mieścił się sztab króla Władysława Jagiełły podczas wojen z Krzyżakami, aż się prosi by ten wielki wódz stanął obok królowej Jadwigi, swej małżonki i ujął ją pod ramię na naszym Rynku.
Legendę świętej królowej Jadwigi, już pokazaliśmy, ale marzy się pokazanie zabytkowych zbiorów przechowywanych w kościele pw. Św. Mikołaja i odbudowa w rynku symbolu średniowiecznego Inowrocławiu, perły polskiego gotyku, pięknej ratuszowej wieży.
Starożytna przeszłość tych terenów domaga się zbudowania skansenu takiej osady z czasów Celtów i późniejszych, wpływów Imperium Rzymskiego i wyeksponowania wszystkiego co tu odkryto i wykopano.Bogate osadnictwo z tego okresu daje nam szansę by stworzoną osadą przebić nawet Biskupin.
Jest jeszcze jedno marzenie, pewnie nieosiągalne, ale takie które mogłoby Inowrocław uczynić jednym z największych ośrodków turystycznych w Polsce, rewitalizacja malutkiej części jednej z najpiękniejszych kopalni świata, bajecznej, kolorowej inowrocławskiej kopalni soli.
45 lat temu 1 maja 1969 roku Orkiestra Inowrocławskich Kopalni Soli "Solino" dała pierwszy publiczny koncert i w tym dniu grają dla nas co roku w Solankach.Pijalnia wód mineralnych.


Chata tradycji kujawskich.


Palmiarnia.

Ogrody Papieskie.


TERMA.

Sanatorium "OAZA"


Stadion Miejski.Rynek z piękną fontanną( dziś jeszcze nie tryska).


Królowa Jadwiga na rynku.


Królówka.

Jak widać..................Plac Klasztorny z miniaturą klasztoru.

Tereny Nowych Solanek.
Grillowisko...........
Ogrody Zapachowe.


Fontanna na rynku w pełnej krasie.
Poniżej Muzeum im. Jana Kasprowicza.
Odnowiony pomnik Powstańców Wielkopolskich.


Wystawa Solnictwa.
Instytut Prymasowski.
Zrewitalizowany skwer Leona Wyczółkowskiego i odnowiona wieża ciśnień.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za opinie! Zachęcam do zapoznania się z pozostałą zawartością strony oraz dyskusji na poruszane tematy. Zapraszam ponownie!