czwartek, 4 maja 2017

3 Maja w Inowrocławiu

Pomimo niesprzyjającej pogody na historyczne widowisko "Wokół Konstytucji 3 Maja" przybyło sporo widzów.
W widowisku wzięli udział i przemaszerowali przez inowrocławski Park Solankowy król Stanisław August Poniatowski, jego paziowie oraz  Marszałek Wielki Koronny Jerzy Wandalin Mniszech, przeciwnik obozu reform,  pełniący funkcję Prymasa Polski książę Michał Poniatowski, marszałek skonfederowanego Sejmu Wielkiego, współtwórca i jeden z organizatorów uchwalenia konstytucji Stanisław Małachowski, generał Artylerii Litewskiej Kazimierz Nestor Sapiecha, zwolennik konstytucji książę Adam Czartoryski, współautor konstytucji książę Hugo Kołątaj, były Wojewoda Inowrocławski Andrzej Hieronim Zamoyski, ksiądz Stanisław Staszic, współautor konstytucji, Marszałek Wielki Litewski Ignacy Potocki, współautor konstytucji , poseł na Sejm Wielki Julian Ursyn Niemcewicz, poseł na Sejm Michał Zabiełlo, sekretarz prywatny króla, współautor konstytucji, ksiądz Scipione Piatolli, księżna Kurlandii Anna Charlotta Dorota von Medem Biron, partnerka króla Elżbieta Grabowska, posłowie na Sejm Wielki Aleksander Linowski, Ignacy Wyssogota Zakrzewski, Stanisław Kulbicki  i przeciwnik konstytucji, również poseł Jan Suchorzewski, ponadto żołnierz, trębacz, prezydent Warszawy Jan Dekert i jego żona Róża Dekertowa, szlachcic i szlachcianka, mieszczanin, chłop oraz Kujawianki i Kujawiacy, we wszystkie role wcielili się uczniowie Gimnazjum Nr 2 w Inowrocławiu.
Żyć nam przyszło w kraju nad Wisłą
nad Bugiem, Odrą, Wartą i Notecią
między Bałtykiem i Tatrami
naszą chlubą jest Biało - Czerwona
i Biały Orzeł nad nami
wiara i patriotyzm pozwoliły
przetrwać narodowi
warto to kultywować
przekazywać dzieciom
co ważne i piękne
szacunek do barw
i narodowych wartości
Konstytucja 3 Maja
też wśród tradycji gości
Vivat Maj !!!
Trzeci Maj !!!
Vivat Polska !!!
Ukochany Kraj.Wiara, kultura, tradycje
Oblicze Jasnogórskiej Pani
wiersze, powieści,obrazy, rzeźby
pielgrzymki do Ostrej Bramy
Biało-czerwona, Orzeł
mowa ojców i dziadów
Mazurek ukochany
Chopin, Moniuszko
pieśni przez wieki śpiewane 
Ciało Chrystusa w procesjach niesione
wszystko to pozwalało przetrwać 
okupacje,zabory, niewole
dziedzictwo przodków
patriotyzmem zwane
opieka Maryi
przez naród ukoronowanej
korzenie wrośnięte
w ziemię nad Wisłą
czerpiące soki z takiego podłoża
dawały siłę by była niepodległa
wolna, niezwyciężona
przewracane ukradkiem
wieszczów stronice
za nic więzienia, obozy, katorgi
na miedzach pośród wierzb i grusz 
krzyże i kaplice
Wiara i Patriotyzm to wielka siła
zapamiętajmy to na wieki dzięki niej naród i państwo  nigdy nie umiera.

3 maja 1791 roku uchwalona została ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną, niezwykle na owe czasy postępową ustawą zasadniczą.
Wcześniejsza i to tylko o 4 lata była konstytucja amerykańska.
Za głównych autorów jej uznaje się Ignacego Potockiego i  Hugo Kołłątaja oraz króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

 Niestety Konstytucja obowiązywała jedynie przez 14 miesięcy, obalona została przez armię rosyjską wraz z konfederacją targowicką w wyniku przegranej wojny polsko- rosyjskiej.
24 lipca 1792 roku król Stanisław August odstąpił od reformatorów i przyłączył się do konfederacji targowickiej. Polska armia uległa rozbiciu, wielu z reformatorów nie widząc możliwości zwycięstwa, wyemigrowało za granicę kraju.
Jednak sama konstytucja w momencie uchwalenia była wielkim sukcesem i szczycimy się nią po dziś dzień.
Tego samego dnia obchodzone jest w kościele katolickim w Polsce Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Tytuł Matki Bożej jako Królowej Polski sięga drugiej połowy XVI wieku, to właśnie wtedy Grzegorz z Sambora po raz pierwszy nazwał Maryję Królową Polski i Polaków.
1 kwietnia 1656 roku w katedrze lwowskiej król Jan Kazimierz ślubował  przed wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej, obierając Ją za patronkę i Królową Polski.

W 300 rocznicę tych ślubów z inicjatywy więzionego przez komunistów prymasa Stefana Wyszyńskiego dokonał ponownego zawierzenia całego kraju Maryi i odnowienia ślubów królewskich.
26 sierpnia 1956 roku na Jasnej Górze około miliona !!! wiernych złożyło Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego.
Wiara i Patriotyzm to wartości które pozwoliły przetrwać Polsce i narodowi polskiemu lata zaborów, okupacji, niewoli, dopingować i jednoczyć w walce o wolność i niepodległość.
Dlatego to tak ważne i uroczyście obchodzone dziś święto.Do udziału w żywej lekcji historii inowrocławian i kuracjuszy zaprosili członkowie Bractwa Rycerskiego Kerin.Mogliśmy poznać zwyczaje, stroje, zbroje i sporą dawkę historii podaną w przestępny, pełen humoru sposób.

Kulminacyjnym punktem widowiska była prezentacja tzw. żywego obrazu przygotowanego w oparciu o obraz „Konstytucja 3 Maja 1791 roku” Jana Matejki. Polegało to na tym, że uczniowie Gimnazjum nr 2 odgrywający historyczne postaci, w strojach i pozach przedstawionych na obrazie Matejki, stanęli tuż przed telebimem, na którym wyświetlono dzieło malarza.

Bohaterowie Konstytucji 3 Maja
dawno już zeszli ze sceny
ciągle o nich pamiętamy
Ojczyznę kochamy i szanujemy
cieszymy się że żyć nam przyszło
w kraju nad Wisłą
Polska to dla nas wszystko.
Piękne widowisko zwieńczył występ chóru"Pro Arte", który zaśpiewał dwie pieśni – „Święta miłości kochanej ojczyzny” i „Witaj majowa jutrzenko”.
 Filmowano nawet z drona.

Po tej bogatej relacji fotograficznej kronikarz Jerzy już się żegna (fot. Magdalena Pindel - dzięki, rewanżuję się fotkami wyżej :) ) Pamiętajmy skąd jesteśmy, bądźmy patriotami i przekazujmy te wartości dzieciom i wnukom.
Na zakończenie tego pięknego święta biało - czerwona róża, nasz największy inowrocławski zabytek i pochylony sztandar z Orłem Białym oraz radosny, uśmiechnięty, świąteczny słonecznik.Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Dziękuję za opinie! Zachęcam do zapoznania się z pozostałą zawartością strony oraz dyskusji na poruszane tematy. Zapraszam ponownie!