Już nie po raz pierwszy IKD nawiązuje w bardzo interesujący sposób do wielkiej historii naszego miasta.
Prezes IKD Magdalena Basińska rozpoczęła konferencję i przedstawiła prelegentów.
Marek Knopp - sponsor tego ciekawego przedsięwzięcia.
Profesor Waldemar Rozynkowski przedstawił w zastępstwie referat prof. Wiesława Sieradzana "Recepcja prawa niemieckiego na Mazowszu i Kujawach".
Jeśli historia Inowrocławia to nie mogło oczywiście zabraknąć Edmunda Mikołajczaka.
Przedstawił wykład "Lokacja oraz rozwój przestrzenny Inowrocławia w średniowieczu".
Znany regionalista inowrocławski mgr. Maciej Basiński wspólnie z prof. Rozynkowskim omówili "Rozwój topografii sakralnej w Inowrocławiu, w średniowieczu".
Następnie architekci: Przemysław Gawęda i Marcin Sajdak zajęli się tematem : "Średniowieczne panoramy miasta we współczesnej przestrzeni Inowrocławia".
Najpierw obejrzeliśmy zabytki wplecione w panoramy kilku wybranych miast w Polsce.
Później pojawiły się znane panoramy średniowiecznego Inowrocławia.
Bardzo interesująca była animacja pokazująca średniowieczne mury miejskie i budowle z tego okresu umieszczone w teraźniejszej tkance miejskiej Inowrocławia.
Naukowcy przedstawili niezwykle ciekawe koncepcje przypomnienia średniowiecznej architektury, wielkości i znaczenia inowrocławskiego grodu oraz upamiętnienia jego twórcy, fundatora i dobrodzieja księcia Kazimierza Konradowica zwanego Kujawskim
U stóp pomnika założyciela miasta dodałbym jeszcze miniaturę grodu jako hołd dla księcia i podkreślenie jego geniuszu organizacyjnego.
pop
Dodałem aktualne (dzisiejsze) fotografie tego miejsca, aby czytelnicy mogli sobie lepiej wyobrazić proponowane zmiany.
Drugi fragment ocalałych murów miejskich i proponowane ich wyeksponowanie.
I podobnie jak w poprzednim przypadku dzisiejsze fotografie tego terenu.
Przedstawione stowarzyszenie zaprezentowało, stroje, tańce, biesiady średniowieczne i również w taki sposób, działając na naszą wyobraźnie pomogli przenieść się w czasy królewskiego Inowrocławia.
Kronikarz w towarzystwie średniowiecznych dam.
Nie zabrakło też egzotyki- Ernest Essuman z Ghany omówił i pokazał zabytki w swoim kraju.
Na koniec, bardzo ciekawy temat "Smak historii- książki kucharskie jako źródło historyczne"- nietypowe spojrzenie na historię poprzez wszelkie aspekty związane z kuchnią, potrawami, wpływem na to religii, kultury i innych czynników zaprezentował dr hab. Jarosław Dumanowski.
U dołu kolejne moje fotografie nawiązujące do dziejów Inowrocławia i miejsc w jakich można pokazać, lub już przedstawiono historię naszego miasta.
W kolejnym odcinku kronik nawiążę jeszcze do tej konferencji, warto skorzystać z ciekawych propozycji i przy ich pomocy przypominać o wielkiej historii Inowrocławia i wykorzystywać ją do promocji miasta i regionu.
Od kilku lat próbuję to robić na łamach tych kronik i nie tylko i bardzo cieszy mnie każda inicjatywa zmierzająca w tym kierunku.
Fantastyczna relacja
OdpowiedzUsuń