niedziela, 6 września 2015

Kolejny mały kroczek..........

Już ujawniam zagadkę zawartą w tytule mojego dzisiejszego felietonu, rzecz będzie dotyczyła Askaukalis, starożytnego emporium handlowego na Bursztynowym Szlaku, mojego dawnego projektu zbudowania skansenu starożytnej osady.... i właśnie kolejnego małego kroku, który w tym kierunku zrobiła Gmina Inowrocław.

Chyba wszyscy pamiętają moją relację z pleneru rzeźbienia w drewnie zorganizowanego właśnie przez wójta Kacprzaka i jego ludzi, wspaniały pomysł którego plonem były między innymi znakomite rzeźby przedstawiające legionistów rzymskich.Kolejnym krokiem popularyzującym Szlak Bursztynowy, Askaukalis i bogate osadnictwo w rejonie Inowrocławia i na Kujawach są dwie pozycje wydawnicze zrealizowane przez Gminę Inowrocław pt. "Na szlaku bursztynowym Askaukalis Krusza Zamkowa", w wersji broszurowej i albumowej.Malutkimi, malutkimi kroczkami
w stronę rekonstrukcji Askaukalis zmierzamy
wykopaliska, naukowa konferencja, potem świątynia
mapy, rzeźby, książki,lepszego planu nie ma
wyrosną obiekty nad Noteci brzegami
jak niegdyś Ptolomeusz znów to miejsce na mapie
zaznaczamy.

Na Paterowym polu obok świątyni
Askaukalis wynurzy się spod ziemi
Wyrośnie starożytne miasto, w niebo ogniskami zadymi
Bursztyn znów okolicę w dostatnią krainę zmieni
Nadciągną zewsząd wielkie karawany
Przywita je jak niegdyś aglomeracja niezwykła
Dlatego do wielkiego budowania się zabierajmy
By era świetności znów w to miejsce przyszła.


Książki przekazują podstawową wiedzę o tym miejscu na ziemi, wyniki prac archeologów, zawierają relacje ze zorganizowanej w ubiegłym roku konferencji naukowej na ten temat oraz z budowy i otwarcia zrekonstruowanej Świątyni celtyckiej z okresu II w. p.n.e.- I w. n.e.


 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Dr. Józef Bednarczyk kontynuator pracy naukowej prof. Aleksandry Cofty- Broniewskiej, Honorowej Obywatelki Inowrocławia.
 
Coraz większa jest nasza wiedza na temat Bursztynowego Szlaku, Askaukalis, osadnictwa z tego okresu, coraz więcej, odkryć, znalezisk i wykopalisk, wspaniałe rzeźby, wzorce ( m.in.Faktoria rzymska w Pruszczu Gdańskim), to wszystko mam nadzieję może doprowadzić do realizacji mego pomysłu sprzed kilku lat budowy skansenu starożytnej osady.
Ponieważ zaczątek został już wykonany w historycznym miejscu, na polu Krzysztofa Pater w Kruszy Zamkowej należałoby to dalej kontynuować właśnie w tym miejscu.Takie pomysły lęgły się w mojej głowie już kilka lat temu, o czym zresztą wielokrotnie pisałem nie tylko w tych "Kronikach".
Pomysł ten znakomicie się wpisuje w projekty zwiększenia atrakcyjności turystycznej regionu przy wykorzystaniu bogatej, niezwykle interesującej historii Kujaw i walorów rzeki Noteć równocześnie.
Warto by było wspólnymi siłami lokalnych samorządów, przy wykorzystaniu wszelkich wspomagających funduszy, w tym unijnych doprowadzić do jego realizacji.
 

Sława tego miejsca dotarła nawet do Aleksandrii dalekiej
Na mapie Ptolomeusz zaznaczał Askaukalis
Krainę płynącą miodem i mlekiem
Teraz nie można tego znaleźć
Trzeba budować osadę , przypominać szlak bursztynowy
Na Paterowym polu wypada to jak najszybciej zrobić.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za opinie! Zachęcam do zapoznania się z pozostałą zawartością strony oraz dyskusji na poruszane tematy. Zapraszam ponownie!