wtorek, 29 września 2015

Inwestycje, inwestycje............

Kończy się lato, przycichły już dźwięki koncertów, gwar imprez, jest więc czas by przysiąść i pomyśleć co nowego wydarzy się w Inowrocławiu w najbliższym czasie ( najbliższych latach) pod kątem inwestycji, których efekty będą służyć mieszkańcom, kuracjuszom i turystom.
Postaram się przedstawić większość inwestycji, które już trwają, rozpoczęły się, lub niedługo się zaczną.
Na początek poważne inwestycje komunikacyjne: budowa obwodnicy miasta Inowrocławia i remont dworca kolejowego w naszym mieście wraz z otaczającym go terenem.
Budowa obwodnicy już trwa i z utęsknieniem czekamy na jej ukończenie i wyprowadzenie ruchu tranzytowego ( setek tirów) po za granice miasta, wiążą się z tym same plusy: mniejszy ruch, większe bezpieczeństwo i przede wszystkim mniej spalin i bardziej czyste powietrze.

Widać również postępy na placu przebudowy dworca kolejowego, czas ukończenia remontu zbliża się wielkimi krokami. Nie udało się zorganizować  remontu całego kompleksu kolejowego, mam na myśli perony, przejścia podziemne, które poddane będą tylko pewnej kosmetyce.
Pojawiła się jednak szansa, że uda się to zrobić w najbliższych latach, a nawet jeśli uda się zdobyć dofinansowanie z funduszy unijnych planowana jest budowa tunelu z dworca do ulicy Magazynowej i dużego parkingu przy tej ulicy.

Sanatorium "Przy Tężni" przoduje w ostatnich latach w ciekawych, przemyślanych i trafionych inwestycjach, właśnie dobiega końca kolejna ; budowa pawilonu mieszkalnego z windą i tarasem widokowym.

W przestrzeni obok budowanego pawilonu pojawiły się już wspaniałe rzeźby Stanisława Panfila nawiązujące do historii regionu.Pisałem już wcześniej o planowanych ciekawych zmianach w budynkach spółki "Solanki" Uzdrowisko Inowrocław, wszystkie zostaną odnowione, wyremontowane, przywrócone do użytkowej funkcji leczniczo, sanatoryjno, wypoczynkowej.
W budynku siedziby zarządu spółki ( fot.powyżej) po remoncie, który zacznie się jeszcze w tym roku ma powstać: recepcja, restauracja, pensjonat( kilkanaście pokoi) oraz wydzielona część zabiegowa.

 W Zakładzie Borowinowym również zostanie urządzony pensjonat, dodatkowo do dyspozycji gości zostanie oddany parking podziemny, a na tyłach budynku 3 odkryte korty tenisowe.
 
 
Największe inwestycje dotyczyć będą sanatorium "Kujawiak", zostanie tam dobudowane stylowe wejście główne, powstanie pełnowymiarowy basen 7,20x25 m.
Częścią tego kompleksu jest pięknie odnowione, nowocześnie wyposażone "Medical Spa".

W Zakładzie Przyrodoleczniczym zostanie otwarty w części parterowej basen solankowy, powstanie tam również pensjonat z restauracją.
W okresie międzywojennym na dachu tego budynku urządzono plażę, biały piasek, parasole słoneczne, taras widokowy. Sto lat temu nie brakowało ciekawych projektów i inwestycji.
Teraz często wracamy do tych pomysłów, może i to warto zrealizować.

Za tymi wałami, przy samej tężni powstanie duży parking, to bardzo dobra wiadomość gdyż miejsc parkingowych przy naszym parku jest niestety niezbyt wiele, a popularność tego urokliwego miejsca rośnie z każdym rokiem.

Wielu ucieszy na pewno  informacja, że już wkrótce Inowrocławskie Kopalnie Soli "Solino"zbudują nabrzeże kajakowe nad Notecią w Mątwach.
Będzie to obiekt ogólnodostępny z miejscami parkingowymi, który umożliwi wygodne korzystanie z rzeki kajakarzom.
 
Kolejna dobra wiadomość to rewaloryzacja średniowiecznych murów obronnych Inowrocławia, których odcinek zachował się przy ulicy Poznańskiej,oprócz renowacji przewidziano aranżację otoczenia i udostępnienie ich do zwiedzania.
Inną super atrakcją turystyczną i edukacyjną stanie się na pewno Środowiskowe Centrum Edukacji Doświadczalnej Minikopernik Centrum Geologii i Laboratorium Bursztynu w Inowrocławiu.
Tu przebiegał Szlak Bursztynowy i tutaj znajdowało się największe targowisko Barbaricum- Askaukalis.Wielkie transakcje z bursztynem w roli głównej też  miały miejsce właśnie tutaj.
Aglomerację Askaukalis można nazwać więc bursztynowym emporium, bursztynową stolicą barbarzyńskiej Europy, cóż może być lepszą rekomendacją do budowy muzeum bursztynu w tym miejscu na Kujawach.
 


Tuż obok hali widowiskowo- sportowej rozpoczęto budowę boisk do sportów plażowych.Od kilku lat odbywa się w Inowrocławiu festiwal sportów plażowych, nasz zespół "Damy Radę Inowrocław" w piłce ręcznej plażowej odnosi wielkie sukcesy w kraju i nie tylko, i w końcu powstaną profesjonalne boiska do uprawiania tych niezwykle widowiskowych dyscyplin.

 

To tylko kilka najważniejszych inwestycji, które zostaną zrealizowane w najbliższym czasie i spowodują, że jeszcze bardziej polubimy nasze miasto.W jednym z najbliższym odcinków przedstawię moje propozycje inwestycji, których realizacja przyniosła by wielkie zmiany i korzyści na nadchodzące lata.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za opinie! Zachęcam do zapoznania się z pozostałą zawartością strony oraz dyskusji na poruszane tematy. Zapraszam ponownie!