niedziela, 19 sierpnia 2012

Kolejny uroczy zakątek.

Ogrody kolorów i zapachów, które powstały w tym roku stały się kolejnym chętnie uczęszczanym miejscem w parku solankowym.Niedawno wzbogaciły się o tablice informujące o układzie ogrodów, o roślinach jakie tam rosną i jakie mają właściwości.Tablice są kolorowe i w dodatku napisane także w języku Braille'a, czytelne więc dla niewidomych i niedowidzących.Ogrody składają się z trzech części: różanej, ziołowej i bylinowej.Każda z nich wyposażona została w tablicę z planem ogrodów, oznaczeniem roślin tam rosnących i opisem ich właściwości i wpływu na ludzki organizm.

Ogrody różane, największa i bardzo piękna część nowej atrakcji paru.Wiele różnych odmian, kolorów, zapachów królowej kwiatów.Bardzo ciekawa jest część ziołowa ogrodów.
Składa się z grządek obsadzonych ziołami, które:mają działanie: odprężające, antydepresyjne, uspokajające, pobudzające pamięć,usprawniające myślenie.Rośnie tam między innymi: lawenda, rumianek, mięta, hyzop,bazylia, geranium, szałwia, rozmaryn, macierzanka.Odpowiedni dobór tych roślin ma zbawienny wpływ na przebywających w pobliżu ludzi.
Trzecia część ogrodów to część bylinowa ( kwiaty wieloletnie).
Rosną tu : Floksy, irysy, goździki, lilie, peonie, jaśminowiec, smagliczka i heliotrop.
Ta część jest równie urocza i piękna jak dwie pozostałe, zresztą proszę spojrzeć.
Na terenie całych ogrodów na specjalnych pergolach pną się różaneczniki i specjalne odmiany pnących róż.Ogrody stały się jednym z ulubionych miejsc spacerowiczów, chętnie też siadają tutaj na ławeczkach wśród pięknych kwitów i zapachów słuchając śpiewu ptaków i korzystając z dobroczynnego działania rosnących tutaj ziół.


Siedzę wśród poletek różanych
Chłonę piękno kwiatów, błogie zapachy
Podziwiam otaczające barwy
Ukojenia i relaksu szukam wśród ziół
Odpoczywam, słucham śpiewu ptaków
Myślę i planuję czym zaskoczyć
Przyjeżdżający tutaj tłum
Mam wspaniałe projekty
Lecz jak to w życie wprowadzić
Nikt tego przecież nie słucha
Jak przekonać by tu chcieli inwestować
Ciągle trzeba działać
To przecież jest możliwe
Trzeba ich oczarować
Miastem, pomysłami, parkiem
potencjałem, możliwościami
A więc walczmy, a Bóg niech czuwa nad nami.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Dziękuję za opinie! Zachęcam do zapoznania się z pozostałą zawartością strony oraz dyskusji na poruszane tematy. Zapraszam ponownie!