poniedziałek, 20 sierpnia 2012

Jak wygląda teraz Inowrocław i co jeszcze powstanie w najbliższym czasie

Cieszy bardzo zmiana wizerunku miasta w ostatnich latach; pięknie odnowiony rynek, plac Klasztorny, Królówka, cudownie odmieniony Park Solankowy. Raduje serce każda wyremontowana kamienica, ulica, chodnik, każda wybudowana ścieżka rowerowa, posadzone drzewa, krzewy, czy kwiaty.
Wyładniało nasze miasto i ciągle są prowadzone nowe inwestycje, które czynią je jeszcze bardziej atrakcyjnym i godnym inwestowania w nowe projekty.I myślę że to jest najważniejszy cel naszej pracy, tak naszej- nas wszystkich, do tego powinniśmy zmierzać.Tylko ciągły rozwój może spowodować że Inowrocław nie zostanie na uboczu, nie będzie kompletnym zaściankiem, prowincją.Ciągłe zwiększanie atrakcyjności turystycznej miasta, poprawianie bazy sanatoryjnej i uzdrowiskowej może przyciągnąć kolejne inwestycje i to o co nam najbardziej chodzi powstawanie firm, zakładów produkcyjnych, usługowych, centrów logistycznych, siedzib różnych instytucji również kulturalnych, choćby filii  wyższych uczelni czyli generalnie wielu nowych miejsc pracy. To może spowodować że młodzi ludzie będą chcieli wiązać swą przyszłość z Inowrocławiem, że warto tu będzie żyć i pracować, a miasto przestanie się wyludniać i starzeć.Może już niedługo powstaną jakieś firmy na stworzonych przez miasta specjalnych strefach.


Kilka inwestycji jest prowadzonych w Parku Solankowym i jego sąsiedztwie :budowa basenu geotermalnego, kompleksu pijalni wód mineralnych z palmiarnią i chatą tradycji kujawskich.

To bardzo ciekawe inwestycje i po ich zakończeniu te obiekty na pewno będą dużą atrakcją naszego miasta.Trwają też inwestycje o innym charakterze np. budowa Galerii Solnej, wielkiego parkingu i całej sieci dróg wokół niej.Istnieje duża szansa na to że nasza huta szkła wznowi działalność a nawet zwiększy zatrudnienie.Na to bardzo również liczymy.
 Trwa budowa drugiej pijalni wód mineralnych w sanatorium "Przy Tężni", która będzie pełniła także rolę kawiarenki.
Trwa remont Teatru Letniego- czasu nie zostało zbyt dużo gdyż już niedługo na jego scenie rozpocznie się Ino- Rock Festiwal.

W centrum miasta wymieniany jest dach na kościele Św. Mikołaja ( przydałby mu się większy remont, to jeden z największych zabytków w Inowrocławiu, zwłaszcza jego wyposażenie a niestety jest mówiąc delikatnie mocno zaniedbany. Tuż za kościelnym murem powstaje małe osiedle mieszkaniowe i zostanie uporządkowane otoczenie, które pozostawiało wiele do życzenia.
Piękne niegdyś, ciekawe architektonicznie, zabytkowe budynki w parku "sypią się" i gwałtownie domagają się remontu.
Odrestaurowana została i oświetlona zabytkowa budka meteorologiczna przy wejściu do Solanek.

Jest sporo innych ciekawych ozdobników, choć nie brakuje zgrzytów skradziono po raz drugi trzy wiewiórki z brązu ze słupa ogłoszeniowego na ul. Solankowej i dwie z parapetu przedszkola przy tej samej ulicy. Minęło już dużo czasu od kradzieży, figurek nie odzyskano.Innych aktów wandalizmu też nie brakuje: urwane tabliczki z nazwami roślin, połamane drzewa i krzewy, wykopane i skradzione kwiaty, wydłubane kamienie z nabrzeża oczka wodnego na Nowych Solankach.To tylko niektóre z długiej listy "osiągnięć" bezmyślnych chuliganów.
Zdarzają się też zwykłe awarie, ostatnio nie działało oświetlenie części tężni i "zgasł" paw przy wejściu do Solanek.Awarie to rzecz normalna ale musi być w takich przypadkach szybki przepływ informacji do odpowiednich służb i skuteczne usunięcie usterek, gdyż nasze sztandarowe obiekty przestają być atrakcyjne i turyści oraz kuracjusze a nawet przychodzący tu mieszkańcy, często z gośćmi są rozczarowani i psuje to wizerunek naszego miasta.
Na szczęście pięknych, atrakcyjnych miejsc przybywa w naszym mieście i takim chcemy je widzieć, w każdym jego miejscu.Nadzieje na rozwój Inowrocławia i regionu rosną z każdym dniem ale mnóstwo pracy przed nami i dodatkowo musimy mieć w tym wszystkim wsparcie wszystkich mieszkańców i władz województwa to wtedy sukcesy mogą nadejść szybciej niż myślimy. Niestety na razie to tylko nadzieje i marzenia, potrzeba dużo wytrwałości i wspólnej pracy aby stały się rzeczywistością.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za opinie! Zachęcam do zapoznania się z pozostałą zawartością strony oraz dyskusji na poruszane tematy. Zapraszam ponownie!