sobota, 26 maja 2012

Na kujawską nutę- ściana pamięci red. Henryka Lewickiego

Mój tytułowy bohater wprawdzie już nie żyje ale on sam i jego pasje warte są upamiętnienia i przypomnienia.Ostatnie lata swojej twórczości poświęcił gwarze kujawskiej. Publikował na łamach " Gazety Pomorskiej" felietony gwarowe " Na kujawską nutę czyli Benasowe pogwarki" będące ulubionym kącikiem w gazecie dla wielu kujawiaków. Przypominały wiele już prawie zapomnianych powiedzonek, nazw i zwrotów. Były źródłem humoru i uśmiechu.Później wydał książeczkę pod tym samym tytułem.Przygotowywał drugą część ale niestety nie zdążył jej wydać.Na podstawie jego felietonów pisano prace magisterskie o naszej gwarze, to też można wykorzystać przy tworzeniu ściany, czy izby mowy kujawskiej.I to jest właśnie istota mojego nowego pomysłu: kultywowanie gwary kujawskiej i upamiętnienie człowieka który temu poświęcił sporą część swojej pracy i życia.
Niedługo w Solankach w kompleksie pijalni wód mineralnych powstanie chata tradycji kujawskich i tam na jednej ze ścian lub na wszystkich ścianach jednej z izb na deskach, którymi byłyby wyłożone można umieścić napisy z gwarowymi nazwami, powiedzonkami, zwrotami godnymi zapamiętania, ocalenia, przypomnienia, kultywowania.Deski oprócz  naszej kujawskiej mowy ozdobione byłyby motywami regionalnymi.W zależności ile miejsca poświęcilibyśmy naszej gwarze, taka ściana lub też cała izba została by nazwana imieniem red. Lewickiego i jemu poświęcona.Powinna być opatrzona w portret swego bohatera i krótkie przypomnienie jego sylwetki.
Reszta to już byłoby królestwo naszej pięknej kujawskiej mowy, której przypomnieniu Pan Henryk poświęcił sporą część swojego życia.
Na kujawską nutę
Redaktor Lewicki na tej ścianie
Napisze swoje Benasowe pogwarki
Każde takie kujawskie zdanie
To dla nas wszystkich wspaniałe podarki
Znikają te rodzynki z naszej mowy
Tutaj dostaną swój żywot nowy
Na każdej desce wśród motywów regionalnych
Rozkwitnie mnóstwo sukulentów niebanalnych
Przez całe lata wypowiadana tu redaktora ustami
Nasza kujawska mowa służby będzie pełnić z honorami.
Domy lekcję naszej mowy przez pogwarki Benasowe
Stare rzeczy tyż są pinkne, nie tylko nowe
Deski redaktora Lewickiego z kujawskimi motywami
Przypomną to o czym jusz nie pamiętamy
" Jak szybko mijo życie
Jak szybko mijo cas
Za dziń, za noc, za chwiłkę
Razym nie bydzie nos "
Warto przekazać młodymu pokolyniu
Jak zawdy mówiono w kujawskim otoczyniu.
***
Może w cyntrum, gdzieś przy rynku
Ustawić inowrocławskie dryndy
Zaprzongninte w kuniki
Dodawały by miastu uroku
Woziły by gości do Solanek 
W ciongu całygo roku.
***
Znowu siondą kibole w Inie
Choć nie na stadionie Cuiavii czy Goplanii
Ale na placu Klasztornym przy telebimie
I wielką piłkę bydą oglondali
Tako tyż obok stanie z soli
Może chłopoki zagrają że głowa boli
Orzeł ich znowu do boju poderwie
Biało- czerwona do tańca się zerwie.
Nie jest to specjalnie kosztowna sprawa, technicznie dość łatwa do wykonania a pomysł fajny, atrakcyjny turystycznie i pożyteczny także dla miejscowych, nawiązujący do naszych korzeni i kujawskiej tożsamości.
Na deskach z namalowanymi motywami kujawskimi można np. za pomocą wypalarki nanieść gwarowe teksty warte upamiętnienia, potem polakierować i całość gotowa. Ważny jest dobór tekstów taki aby to było atrakcyjne i z humorem.


 Tak zrobiono to na Kaszubach,mnie marzy się bardziej rozbudowana forma.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Dziękuję za opinie! Zachęcam do zapoznania się z pozostałą zawartością strony oraz dyskusji na poruszane tematy. Zapraszam ponownie!