czwartek, 22 września 2016

Czy jestem "Odkrywcą" ?

O co chodzi z tym "odkrywcą" i co się kryje za tą nazwą?
Niedawno rozpoczęła się dziewiąta edycja organizowanego przez Urząd Marszałkowski konkursu „ODKRYWCA”. Urząd wyróżnia  w nim tych, dzięki którym Kujawy i Pomorze stają się regionem coraz bardziej atrakcyjnym turystycznie.

Celem konkursu jest nagrodzenie pracy osób, zespołów osób, instytucji, stowarzyszeń, samorządów oraz przedsiębiorców przyczyniających się do budowania wizerunku marki turystycznej województwa w kraju i za granicą oraz rozwoju turystyki i gospodarki turystycznej w regionie. Wyróżnienia i nominacje są przyznawane w następujących kategoriach:

  • całokształt działań na rzecz rozwoju turystyki i krajoznawstwa,
  • działalność na rzecz popularyzacji turystyki i krajoznawstwa,
  • promocja turystyczna regionu,
  • inwestycja sprzyjająca rozwojowi turystyki,
  • przedsięwzięcie biznesowe,
  • wydarzenie turystyczne i  promocyjne.

Zgodnie z tegorocznym regulaminem Kapituła Konkursu przyznaje po trzy nominacje do wyróżnienia w każdej kategorii i dokonuje wyboru laureatów. Ostatecznie o wynikach konkursu decyduje Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
To co robię na tym blogu doskonale wpisuje się w formułę tego konkursu.

Odkrywam to miasto dla widzów wielu
wspaniały park, skwery, ulice
tężnie, kwiaty, zieleń, secesyjne kamienice
ciekawą historię, wielkie wydarzenia
mocarne mury, klasztor, kościoły
zamek, olbrzymi rynek, trzy potężne bramy
wiodę ścieżkami czasu i przestrzeni
pokazując wszystko co ważne i piękne
w Inowrocławiu mamy.

Wyróżnienia i nominacje są przyznawane w następujących kategoriach:
  

1) CAŁOKSZTAŁT DZIAŁAŃ NA RZECZ ROZWOJU TURYSTYKI I KRAJOZNAWSTWA

wyróżnienie przyznawane osobom fizycznym za ogół dokonań, prowadzonych na rzecz rozwoju turystyki i krajoznawstwa w województwie kujawsko-pomorskim;   
2) DZIAŁALNOŚĆ NA RZECZ POPULARYZACJI TURYSTYKI I KRAJOZNAWSTWA
wyróżnienie przyznawane jednostkom samorządu terytorialnego, samorządowym jednostkom organizacyjnym, organizacjom pozarządowym prowadzącym działalność w zakresie turystyki na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, za propagowanie krajoznawstwa i poznawanie historii regionu;
3) PROMOCJA TURYSTYCZNA REGIONU
wyróżnienie przyznawane lokalnym organizacjom turystycznym, lokalnym grupom działania, innym organizacjom pozarządowym działającym w obszarze turystyki oraz jednostkom samorządu terytorialnego i samorządowym jednostkom organizacyjnym za prowadzenie działań promocyjnych realizowanych w kraju i zagranicą, które przyczyniły się do rozwoju turystyki i budowania pozytywnego wizerunku regionu;
 4) INWESTYCJA SPRZYJAJĄCA ROZWOJOWI TURYSTYKI
wyróżnienie przyznawane jednostkom samorządu terytorialnego i samorządowym jednostkom organizacyjnym za najlepszą inwestycję, która przyczyniła się do rozwoju turystyki w regionie. Inwestycja powinna być zakończona do 31 sierpnia 2016 r.;
5) PRZEDSIĘWZIĘCIE BIZNESOWE  
wyróżnienie przyznawane podmiotom branży turystycznej (hotelom, organizatorom turystyki organizującym przyjazdy do województwa kujawsko-pomorskiego, obiektom noclegowym, gospodarstwom agroturystycznym, obiektom gastronomicznym itp.), których działalność przyczynia się do budowania pozytywnego wizerunku województwa kujawsko-pomorskiego;
6) WYDARZENIE TURYSTYCZNE I PROMOCYJNE
wyróżnienie przyznawane organizatorom wydarzenia (jednostkom samorządu terytorialnego, samorządowym jednostkom organizacyjnym, organizacjom pozarządowym działającym w obszarze turystyki oraz podmiotom branży turystycznej) przyczyniającego się do budowania pozytywnego wizerunku województwa kujawsko-pomorskiego. Wydarzenie powinno być zorganizowane do 31 sierpnia 2016 r. 

Jak widać regulamin konkursu w zasadzie nie przewiduje wyróżnień dla osób indywidualnych "wolnych strzelców", nie związanych z podmiotami branży turystycznej, lokalnymi grupami działania, organizacjami działającymi w turystyce, nie pomyślano o pasjonatach poświęcających swój czas, zdolności, umiejętności dla promocji regionu i rozwoju turystyki, chyba czas najwyższy to zmienić.
Myślę, że należałoby stworzyć oddzielną kategorię dla takich ludzi, działających z niezwykłym poświęceniem dla rozwoju turystyki, rozsławienia i promocji swojej "Małej Ojczyzny".


Nazywam się Jerzy Łaganowski-  jestem regionalistą, popularyzatorem historii Inowrocławia i Kujaw, poetą, fotografem amatorem, twórcą  i redaktorem bloga „Kroniki Inowrocławskie”, w którym zajmuję się promocją Inowrocławia i regionu.
Traktuję to jako hobby i zarazem swoistą misję, jestem miłośnikiem Inowrocławia, jego historii, swoją wiedzę i pasję staram się wykorzystać do promocji swojej "Małej Ojczyzny".
Promocja służy jak wiadomo do budowania pozytywnego wizerunku,przyczynia się do rozwoju turystyki, a co za tym idzie do ogólnego rozwoju miasta i regionu, ten zaś daje wszystkim mieszkańcom lepsze perspektywy, a wielu ludziom pracę i to jest jedno z głównych zadań mojego bloga.
Na blogu opublikowałem dotąd 951 postów, ponad 85 000 fotografii, ponad 1200 wierszy.
Stosowanie tak zróżnicowanych środków wyrazu stanowi o oryginalności bloga, łączenie prozy, poezji, fotografii pozwala lepiej trafić do odbiorcy, przekazać więcej wrażeń i informacji.
Blog zapoznaje odwiedzających z kalendarium najważniejszych wydarzeń na przestrzeni dziejów, zawiera teksty o historii Inowrocławia i okolic, promuję przy jego pomocy odbywające się wydarzenia kulturalne, sportowe, imprezy rozrywkowe, przekazuję relacje z nich, przedstawiam  najważniejsze zabytki i ich historię, pokazuję piękno regionu i przyrody na Kujawach, prezentuję inwestycje w mieście i okolicy, w tym te z wykorzystaniem funduszy unijnych, zebrałem też i opublikowałem na nim mały słownik gwary kujawskiej, raz po raz piszę również teksty przypominając dawny język gwarowy używany na Kujawach, przypominam  dawne zwyczaje i obrzędy naszego regionu, historyczne postaci, prezentuję pomysły i projekty na zwiększenie atrakcyjności turystycznej Inowrocławia i okolic.
Publikuję swojego bloga i fotografie przedstawiające Inowrocław i okolice, oraz wszystko co się tutaj dzieje na portalach społecznościowych:facebook, pinterest, Google+, twitter. Na swoim profilu „Kronikarz Jerzy” na Google+ osiągnąłem liczbę 5 386 000 odsłon ( na dzień 21.09.2016 r) i przynajmniej po kilkaset tysięcy odsłon na innych portalach.
 Zdjęcie na okładkę
Blog istnieje 5 lat, ale od dopiero od około 2,5 roku udostępniam go na szerszą skalę wykorzystując portale internetowe. 
Popularność bloga, a co za tym idzie promowanego regionu rośnie, przez ostatnie 1,5 roku na podanym profilu zanotowałem ponad 3 186 000 odsłon, progres jak widać jest wyraźny.
Należy podkreślić, że jestem kompletnym amatorem, nie miałem wcześniej żadnego doświadczenia informatycznego, czy fotograficznego, bloga prowadzę hobbistycznie, a wszystkie fotografie, wiersze i teksty są autorskie.
Oprócz Inowrocławia promuję na blogu Kruszwicę, Pakość i jej Kalwarię Pakoską, Mogilno, Markowice, Kruszę Zamkową, Łojewo, zawitał na moje strony Biskupin,Trzemeszno, rzeka Noteć, jezioro Gopło, pojawiały się również foto- spacery z Bydgoszczy i Torunia.
Staram się stosować urozmaicony i ciekawy sposób promocji regionu poprzez jego historię, zabytki, piękno przyrody, zwyczaje, tradycje, ale i nowoczesność, ostatnio zrealizowane inwestycje łącząc to wszystko w interesujący sposób, podglądam również pomysły i projekty promocyjne stosowane w innych regionach i ciekawszymi staram się zainteresować mieszkańców Kujaw.

Współpracuję z wydziałami promocji i kultury miasta i gminy Inowrocław, KCK w
Inowrocławiu, drużynami harcerskimi, spotykałem się niejednokrotnie z dziećmi w szkołach, z kuracjuszami , by zarazić ich swoją pasją, pokazać piękno kujawskiej krainy i przekazać jak najwięcej uczucia do tej ziemi, były tez wycieczki oprowadzane ( gratisowo

oczywiście) po mieście i okolicy.
Myślę, że swoją działalnością przyczyniłem się do znacznej popularyzacji atrakcji turystycznych
Inowrocławia i okolic, wśród odwiedzających mojego bloga są internauci z niemal wszystkich zakątków świata.

Wynotowałem sobie państwa tych ciekawych Inowrocławia i regionu, spójrzcie sami : USA, Francja, Rosja, Niemcy, Wielka Brytania, Holandia, Hiszpania, Irlandia, Grecja, Chorwacja, Włochy, Austria, Portugalia, Finlandia, Norwegia, Szwecja, Ukraina, Litwa, Estonia, Macedonia, Bośnia i Hercegowina, Belgia, Serbia, Szwajcaria, Dania, Słowacja, Białoruś, Węgry, Rumunia, Bułgaria,Turcja,Izrael, ale także Australia, Kanada, Brazylia, Argentyna,Kolumbia, Chile, Indie, Egipt, Indonezja, Nepal, Chiny, Japonia, Peru, Maroco, Bangladesz, Honkong, Kenia, Nigeria,Tajlandia, Algieria, Kamerun, Oman, Nowa Zelandia, Malezja,Irak, Cote d'Ivoire (Wybrzeże Kości Słoniowej), Filipiny, Mołdawia, Dominikana, Korea Południowa, Emiraty Arabskie, Arabia Saudyjska, Indonezja,Pakistan, Irak, Mauritius, Bostwana, Cypr, Islandia, Afganistan, Namibia, Angola, Sri Lanka......uff, chyba większość wymieniłem.
Wygląda na to, że mój blog doskonale się wpisuje w temat konkursu „odkrywca”, poprzez swoje publikacje w internecie odkrywam  nasz region dla turystów z Polski i świata.

……………………………………………………………………………………………
Płyną kujawskie obrazy na krańce świata
Australia, Japonia, Brazylia, czy Kanada
Indie, Mauritius, Chile, Argentyna 
znają tam Tężnię, ogrody kwiatowe
ławeczkę z teściową
nowoczesne sanatoria
wchodzą na Mysią Wieżę
płyną wodami Gopła
magiczna ta moja księga
pozwala w jednej chwili
w tak piękne miejsca się dostać.

Wiekowa księga przewraca stronice
przedstawia różne wydarzenia
wiedzie ścieżkami dawnego grodu
to znów krajobraz w bajkowy park zmienia
raz słychać zgiełk bitwy, krzyki
skwierczące odgłosy pożaru
po chwili zabawa, muzyka, pojedynek tenorów
jak długi serial wiedzie swego widza
przez niekończącą się huśtawkę nastrojów.
 


 Jak wytrawny badacz odkrywca 
podróżuję do miejsc wielu
jak archeolog i detektyw
odkrywam wszystkie tajemnice
jak malarz
wydobywam światło i kolory
jak poeta i pisarz
opowiadam o tym na stronicach
kto obdarzył cię
takimi zdolnościami przyjacielu
miłość do tego miejsca jest tego sprawcą 
ona wyzwala pasję, chęci, zapał, umiejętności
daje nadludzkie siły
pozwala zapraszać i podejmować wielu gości. Czyż nie jestem odkrywcą
ujawniam wiele zakrytych tajemnic
rozjaśniłem mrok odległych zdarzeń
odsłoniłem zakryte ziemią i odległym czasem
budowle, piwnice i fundamenty
rozświetliłem mrok więzień i lochów
roztoczyłem piękną przyrodę wokół
zawiodłem na Tężni tarasy
sprawiłem by rozkwitły kwiatowe ogrody
zapraszam otwórz tę księgę
wejdź na biegnącą w czasie i przestrzeni
magiczną, kronikarską drogę
w jednej zaczarowanej chwili
wiele tajemnic i piękna
dla was odkryć mogę.

Setki przemierzonych kilometrów z aparatem fotograficznym w garści, godziny spędzone przy komputerze wieczorami i w nocy, po to by powstał ten niezwykły projekt - piękno Kujaw stawiający przed każde ciekawe oczy.Cieszą i mobilizują komentarze, pytania, maile, rozmowy na portalach i w realu, dowody sympatii, uśmiechy, pozdrowienia,  artykuły w prasie, zachęta do dalszej działalności, wyróżnienia i nagrody.
 
 
 
 
 
 

Otrzymane nagrody i wyróżnienia za działalność w ostatnim czasie:
*Wyróżnienie Prezydenta Miasta Inowrocławia za promocję Inowrocławia i jego historii
Animator Kultury 2016
*Wyróżnienie w Otwartym Konkursie Historycznym organizowanym przez Polskie
Towarzystwo Historyczne Oddział w Inowrocławiu,
Parafię Rzymskokatolicką pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny w Inowrocławiu
Stowarzyszenie Imienia Księcia Kazimierza Kujawskiego w Inowrocławiu pod Patronatem
Jego Ekscelencji Księdza Arcybiskupa Józefa Kowalczyka Metropolity Gnieźnieńskiego
Prymasa Polski „W Cieniu Bazyliki” 2014 r.
*I Nagrodę w Konkursie Literackim organizowanym przez Bibliotekę Miejską im. Jana
Kasprowicza w Inowrocławiu „Bibulić Po Kujawsku” za utwór literacki napisany gwarą kujawską.

Wiodę za rękę spacerowiczów wielu
pokazuję ciekawe miejsca
piękno kujawskiej przyrody
odsłaniam każdą tajemnicę
przybliżam historię, ważne wydarzenia
zapraszam na niejedną miejską ulicę
maluję współczesne i dawne obrazy
funduję podróże w czasie i przestrzeni
wycieczkę, o której mogłeś dotąd
jedynie marzyć.


Znane są kujawskie obrazy
w Europie i na świecie
tysiące opublikowanych fotografii
Inowrocław, gdzie to miejsce leży
ciekawość pozwala znaleźć więcej informacji
sanatoria, Solanki, inwestycje
imprezy, kulturalne wydarzenia
sygnały biegną w świat
może pozwoli to jeszcze na lepsze
nasze miasto zmieniać.

Upowszechniam kalendarium zdarzeń
na kujawskiej ziemi
piękno przyrody
wielkie postaci
zastanawiam się
jak to miejsce
w atrakcyjny zakątek zmienić
promuję każde ciekawe wydarzenie
kronikarskie strony płyną w świat
to może wiele tutaj odmienić.
Odkrywam to miasto dla widzów wielu
wspaniały park, skwery, ulice
tężnie, kwiaty,zieleń, secesyjne kamienice
ciekawą historię, wielkie wydarzenia
mocarne mury, klasztor, kościoły
zamek, olbrzymi rynek, trzy potężne bramy
wiodę ścieżkami czasu i przestrzeni 
pokazując wszystko co piękne i ważne
w naszym Inowrocławiu mamy.


Wspomnienie

Niedziela 22 października

od dwóch dni jestem lekarzem więziennym

na razie raczej lekarzem dusz

powierzali mi swe troski, obawy, rozpacz, ból

on jeden przejęty przedziwnym strachem

coś więcej czuł

zaległa cisza nocna

groźna

jak ciemnogranatowe chmury latem

z trwożliwego snu wyrwały nas hałasy

donośne komendy, strzały

kobiece krzyki

tupot podkutych butów

zgrzyty otwieranych zamków

wywoływano nazwiska

w pośpiechu kopnięciami

wyrzucano więźniów z cel

popychani, uderzani kolbami karabinów

zostali spędzeni na więzienny plac

prezydencki dziwny lęk

znajdował swój sens

potężny huk strzałów wstrząsnął więzieniem

gęsto padały ciała

ohydne, napuchłe twarze Niemców

jak wygłodniałe tygrysy

na starożytnej arenie

widok, który do końca moich dni

przed oczyma zostanie

krew i bryzgi mózgu

marynarką z podłogi ścierane

odgłosy bicia, jęki, śmiechy, naigrawania

wyzwiska, krzyki, kolejne strzały

wszystko mieszało się w dziki

okrutny hałas

przed świtem koniec

szarzało niebo

oprawcy opuszczali więzienie

w blasku wschodzącego słońca

widziałem stosy ofiar

splątanych, zbratanych

bez względu na pochodzenie

jak Chrystusa jeszcze ich z szat obdarto

ciała wywleczono za mury

do rowów

zdrętwiały słyszałem głuchy trzask

każdego wrzucanego ciała

pięćdziesiąt sześć uderzeń w piach

takiego pogrzebu ta ziemia

jeszcze nie widziała.

16.04.2016 r.

Jerzy Łaganowski na podstawie wspomnień Józefa Durzyńskiego lekarza więziennego.Pora się żegnać i zadać pytanie:
jak myślicie, czy jestem odkrywcą Inowrocławia i regionu dla mieszkańców innych regionów Polski, Europy i świata?????? 
Swoje komentarze na ten temat można zamieszczać pod artykułem. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za opinie! Zachęcam do zapoznania się z pozostałą zawartością strony oraz dyskusji na poruszane tematy. Zapraszam ponownie!