czwartek, 15 września 2016

Zakon Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą w Inowrocławiu

W ostatnich dniach na murze szacownego I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu pojawiła się tablica informująca o ciekawych faktach z dziejów miasta.
 Napis na tablicy głosi :
 „W latach od ok. 1265 do 1592, na terenie ograniczonym dzisiaj ulicami  3 Maja, Toruńską, Najświętszej Marii Panny i Świętego Ducha – tuż za murami miasta i fosą, na wschód od bramy toruńskiej – mieściły się zabudowania zespołu szpitalnego Świętego Ducha prowadzonego przez rycerski Zakon Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą.
Zespół ufundował książę kujawski Kazimierz I, a w jego skład wchodził dom zakonny wraz ze szpitalem,  kościół Świętego Ducha oraz przykościelny cmentarz.
Szpital pełnił rolę przytułku dla starych, schorowanych i ubogich mieszkańców miasta. Zgodnie z ówczesnymi standardami, zakonnicy nie sprawowali opieki medycznej nad swoimi podopiecznymi prócz niezbędnego minimum.        
W roku 1592 szpital przeszedł pod opiekę kolegium wikariuszy diecezji włocławskiej, a następnie w roku 1853 pod zarząd inowrocławskiego starostwa.
Zabudowania kompleksu zakonnego kilkakrotnie ulegały zniszczeniu w pożarach i zostawały odbudowywane. Ostatecznie budynki wyburzono w 1869 roku.”
Tablicę ufundowała społeczność uczniowska Gimnazjum i Liceum Jana Kasprowicza.

Tablica przypomina o mało znanym fakcie z dziejów Inowrocławia, informuje o tym, że założyciel Inowrocławia książę Kazimierz I Konradowic zwany Kujawskim obok Franciszkanów sprowadził także do swojego grodu rycerski Zakon Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą.
Do kościoła Świętego Krzyża po 197 latach decyzją Prymasa Polski arcybiskupa Wojciecha Polaka wrócili Franciszkanie.

Miniatura klasztoru i kościoła OO. Franciszkanów na Placu Klasztornym.

Fragment ocalałych średniowiecznych murów obronnych Inowrocławia w pobliżu Szkoły Muzycznej, przypomina o znaczeniu i świetności naszego miasta w okresie średniowiecza,

Kamienica na fosie - kolejne świadectwo średniowiecznych fortyfikacji.To tutaj, tuż za murami miasta i fosą, na wschód od bramy toruńskiej – mieściły się zabudowania zespołu szpitalnego Świętego Ducha prowadzonego przez rycerski Zakon Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą.
I właśnie tamtych czasów, tworzenia się średniowiecznego grodu sięga geneza nazwy tej ulicy, Świętego Ducha.

 
Ulica Św. Ducha
Skąd nazwa ulicy Świętego Ducha się wywodzi
Nie wiedzą zapewne dziś ludzie młodzi
Tam gdzie szyb kopalni nad okolicą górował
Książę Kazimierz szpital i kościół wybudował
Pod Świętego Ducha to było wezwaniem
I taka nazwa na zawsze pozostanie.
 Po wspaniałej, średniowiecznej ratuszowej wieży pozostał tylko czerwony zarys konturów i tablica z brązu.
 
Warto by po latach w końcu doprowadzić do jej odbudowy.
 
Królowa Jadwiga na naszym Rynku to kolejny symbol "złotego" dla miasta okresu średniowiecza.

Kościół pw. Św. Mikołaja to kolejne świadectwo wielkiej historii Inowrocławia, trzeba go tylko w końcu doprowadzić do stanu, który będzie to potwierdzał.Pomnik Mistrza Jana przed LO jego imienia również gwałtownie domaga się renowacji.

Drugi z pomników jest już w odpowiednim stanie, należnym wielkiemu poecie.
Postaci średniowiecznych żaczków pięknie się prezentują w różnych zakątkach miasta.

 

1 komentarz:

  1. Łapy by poobcinać tej bandzie, co to mury Mikołaja wyświechtała. Ściany kościoła też wymalowane. Takim gnojkom należałoby ręce do dupy przywiązać i kazać tak chodzić z tydzień. Wokół świątyni, oczywiście.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za opinie! Zachęcam do zapoznania się z pozostałą zawartością strony oraz dyskusji na poruszane tematy. Zapraszam ponownie!