panorama Inowrocławia

panorama Inowrocławia

poniedziałek, 21 czerwca 2021

Czas na kolejne kroki w kościele św. Mikołaja....

Wszyscy, którzy regularnie śledzą kroniki zauważyli zapewne, że ta świątynia jest jednym z najczęstszych tematów w mojej wirtualnej księdze...
 
Przed 10 laty była to prawdziwa batalia o przywrócenie nie tylko odpowiedniego wyglądu, ale i należnej godności temu miejscu.

Byłem bardzo rozgoryczony ówczesnym stanem  tego zabytku i jego otoczenia, a mówimy przecież o inowrocławskiej farze, matce miejskich kościołów.

Wulgarne napisy na murach kościoła, za kościołem mnóstwo śmieci pozostawionych przez amatorów tanich trunków i nie tylko, sam kościół w opłakanym stanie.....krzyż przed kościołem ze spróchniałym i utrąconym ramieniem, zgroza....

Napisałem na ten temat przez kilka lat kilkanaście artykułów, publikowałem setki fotografii, w końcu  interweniowałem nawet u Prymasa Wojciecha Polaka.... 

No i ruszyło się, przez kolejne lata prawie same dobre wiadomości.....

Oczyszczono mury, zainstalowano nowe bramy w murze okalającym kościół, są zamykane na noc, odnowiono ten mur.

Powoli, mozolnie ale idzie na lepsze: wymieniono dach, położono nowe tynki zewnętrzne ( co prawda nie wszystkie), skuto tynki wewnętrzne od posadzki do ok. 3 m , osuszono mury i położone świeże, te czynności jeszcze trwają w prawej nawie, odrestaurowano większość ołtarzy, w tym roku osadzone nowe frontowe Drzwi Jubileuszowe przedstawiające sceny i postacie z dziejów Inowrocławia, położono nową posadzkę.....

Do pełni szczęści pozostało jednak jeszcze sporo do zrobienia, choć jest na to duża szansa.....


Plac przed kościołem wygląda dość ładnie: trawnik, fontanna, piękne kwiatowe klomby.....ale mógłby stać się wielkim świadkiem historii i przypominać świetność Inowrocławia w średniowieczu.

Nie ma chyba stosowniejszego miejsca na to w całym Inowrocławiu.

Na przeciwko kościoła na murze kamienicy piękny mural autorstwa Marcina Fołdy przypomina mocarny średniowieczny gród i jego założyciela księcia Kazimierza Konradowica zwanego Kujawskim.

Gdyby ten skwer nazwać imieniem księcia i umieścić na nim pomnik księcia Kazimierza trzymającego na kolanach syna, Władysława Łokietka przyszłego króla Polski ( mógłby bawić się koroną), a u ich stóp piękna miniatura średniowiecznego inowrocławskiego grodu z zamkiem, klasztorem, kościołami, murami obronnymi, wieżą ratuszową.....byłoby to piękne nawiązanie i zilustrowanie wielkiej średniowiecznej historii naszego miasta.

W dzisiejszym odcinku kronik poprosiłem królową Jadwigę i jej orszak o wsparcie moich pomysłów i projektów zmierzających do promocji Inowrocławia poprzez przypomnienie jego wielkiej historii i rozwój turystyki, która jest najlepszym motorem napędowym wszelakiego rozwoju.

Kościół jest coraz piękniejszy
historyczne drzwi do niego prowadzą
wielką historią emanuje to miejsce
wmuruję tutaj kamień węgielny
pod kronikę dziejów
Kujaw i Inowrocławia
powstanie ciekawe muzeum
nasz patriotyzm będzie rozsławiać....






Każdy element przypominający wielkie dzieje naszego miasta może stać się częścią Szlaku Historycznego, który mógłby być wspaniałą atrakcją turystyczną Inowrocławia, a nawet Kujaw.












To w tym miejscu, zamurowane pod posadzką zakrystii kościoła pw. św. Mikołaja przetrwały II wojnę światową relikwie św. Wojciecha.....









Ciągle trwa renowacja wnętrz świątyni, każdy ołtarz, figura jest zabytkiem, a w wyposażeniu świątyni są jeszcze inne wielkie zabytki: krucyfiksy, ornaty, kapa itp. to wszystko trzeba odrestaurować, zabezpieczyć i wyeksponować w świątyni , w odpowiednich warunkach.....

Kościół może stać się naszym kolejnym muzeum i wielkim magnesem turystycznym....

Trzeba to jednak zrobić dobrze, w miarę szybko i zadbać o dostępność tego miejsca dla zwiedzających.

A cóż tam takiego ciekawego , wartego zwiedzania i podziwiania mamy w inowrocławskiej świątyni ?
Na początek ołtarze........ 
1.Św. Mikołaja pisze się o nim w 1520 roku jako o zasłonie ołtarza Św. Trójcy.
Obraz Św. Mikołaja olejny na płótnie z XVII/XVIII w. 
Barokowe figury z XVII wieku Św. Wojciecha, Św. Augustyna, Św. Dominika, Św. Jana Chrzciciela i czterech Ewangelistów. Antypendium z płaskorzeźbą w drewnie Ostatniej Wieczerzy w stylu secesyjnym oraz mensa z białego marmuru z relikwiami Św. Wojciecha.
2.Krzyża Św.- wzmiankowany w 1472 roku.
Nastawa z drewna barokowa. Figura Ukrzyżowanego Chrystusa datowana na połowę XIV wieku.
Tło stanowi panorama Jerozolimy wykonana z blachy posrebrzanej z 1928 r.
Z tego samego roku tabernakulum.
3.Matki Bożej Pocieszenia Boreckiej.
Pierwsza wzmianka z 1862 roku.Nastawa z drewna barokowa, obraz Matki Bożej to kopia obrazu z Borku Wlkp. W zasłonie obraz olejny na desce z XVII wieku Św. Jana Nepomucena, górny obraz Św. Katarzyny olejny na płótnie z XVII wieku, obraz na mensie Św. Judy Tadeusza olejny na płótnie z 1950 r.
Rzeźby barokowe Św.Jana Chryzostoma i Św. Jana Nepomucena z kościoła franciszkańskiego.
4.Rodziny Najświętszej Maryi Panny - zwany Św. Anny, wymieniany po raz pierwszy
w 1581 r.
Nastawa barokowa drewniana. Obraz Św. Anny, Św. Joachima i Maryi olejny na płótnie z XVI wieku.Górny obraz Św. Apolonii olej na płótnie XVI wiek.Obraz na mensie Św. Józefa z Dzieciątkiem olej na drewnie z okresu międzywojennego.
Figury Św. Augustyna i Św. Ambrożego barokowe z XVII wieku z kościoła OO Franciszkanów.
5.Zwiastowania NMP- pierwsza wzmianka z 1450 roku.Nastawa barokowa z drewna z dwiema kolumnami renesansowymi, obraz Zwiastowania NMP olejny na płótnie z XV wieku.Górny obraz Św. Krzysztofa z Dzieciątkiem na barkach olej z XVII wieku.
Figury Św. Antoniego i Archanioła Gabriela barokowe z XVII wieku z kościoła franciszkańskiego.
6.Matki Bożej Różańcowej-pierwsza wzmianka 1620 r.
Nastawa barokowa z drewna, obraz Matki Bożej Różańcowej w srebrnej sukience olejny na płótnie i drewnie z XVII wieku. W zasłonie obraz Najśw. Serca Pana Jezusa na płótnie z okresu II wojny światowej.Górny obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy współczesny. Figury:
Św. Jacka, Bł. Czesława, Św. Wojciecha i Św. Stanisława z XVII wieku.
7.Św. Antoniego.
Renesansowo- barokowy z XVI/XVII wieku w całości przeniesiony z kościoła franciszkańskiego.Obraz Św. Antoniego w srebrno- złoconej sukience olej na płótnie i desce z XVI wieku.Górny obraz Św. Antoniego z włoskim szlachcicem olejny na płótnie z XVII wieku.
Inne ciekawe zabytki:
Chrzcielnica - rokokowa z XVII wieku wykonana w drewnie z figurką Św. Jana Chrzciciela chrzczącego Pana Jezusa.
Ambona - rokokowa z XVII wieku wykonana z drewna z figurką na daszku Archanioła Michała zabijającego smoka.
Organy - koncertowe , elektryczno- pneumatyczne firmy W. Sauer, Inh, DR Oscar Walcker 1934r.
Dzwony:
*późnogotycki z XV wieku bez ozdób waga 204 kg. tonacja G-mol
*barokowy z wizerunkiem Matki Boskiej z Dzieciątkiem i Św. Mikołaja waga 907 kg.tonacja E-mol
* słowacki z 1928 r. z Koszyc, sprowadzony w 1945 r.
* sygnaturka zawieszona w wieżyczce kościoła z napisem "MS ANN 1603"
W wyposażeniu kościoła znajdują się również zabytkowe szaty i naczynia liturgiczne.......
Krucyfiksy:
*barokowy z XVII wieku
*rokokowy z XVIII wieku
Kielich barokowy z XVII wieku
Ornaty:
* biały z haftem kwiatowym z 1665 roku
*Biały z tkaniny rokokowej z kolumną o hafcie kwiatowym z XVII wieku
* biały z polskich pasów szlacheckich XVII/XVIII wieku
*zielony z polskich pasów szlacheckich XVIII/XIX wiek
*Złoty z haftem kwiatowym XVII/XVIII wiek (zachował się tył)
Kapa z tkaniny złotolitej XIX wiek z bordiurą i kapturem haftowanym ze Św. mikołajem z połowy XVIII wieku.
Są jeszcze piękne Epitafia rokokowe z marmuru i stiuku XVIII wieczne przeniesione z kościoła franciszkańskiego i wiele pominiętych może mniej ważnych ale równie ciekawych zabytkowych części wyposażenia tego kościoła.
W prezbiterium zachwycają urodą przepiękne witraże ze scenami z historii Inowrocławia, wykonane przez firmę "Polichromia" Henryka Nostitz Jackowskiego z Poznania.
Pierwszy z nich upamiętnia oswobodzenie Inowrocławia przez powstańców wielkopolskich, drugi układy królowej Jadwigi w sprawie Ziemi Dobrzyńskiej w 1397 roku. Odsłonięto je odpowiednio w 1924 i 1927 roku.
Piękne są też freski, jest co podziwiać.
Warto i trzeba dbać o to miejsce, restaurować i szczycić się nim po wsze czasy !!!!


Oprócz  ciekawego i zabytkowego wyposażenia kościoła niezwykle bogata i intrygująca jest jego historia i wydarzenia jakie tu miały miejsce....to wszystko również warto i trzeba przypomnieć. 
Kościół św. Mikołaja zaznaczył się w historii Polski za czasów Łokietka, królowej Jadwigi i Jagiełły, wojen z Krzyżakami, godzien jest naszej troski, opieki i szacunku.  
W tej świątyni miały miejsce wielkie wydarzenia o dużym znaczeniu dla całego kraju:  w latach 1320-1321 toczył się proces przed sądem papieskim wytoczony przez króla Władysława Łokietka przeciwko Krzyżakom.
W naszym kościele 10 lutego 1321 roku arcybiskup gnieźnieński Janisław ogłosił wobec delegatów polskich i krzyżackich wyrok papieża Jana XXII skazujący Zakon na zwrot Polsce zagrabionego Pomorza oraz zapłacenie odszkodowania 30 000 grzywien i pokrycie kosztów procesu.  
W 1397 roku w tym samym kościele królowa Jadwiga pertraktowała z Wielkim mistrzem Krzyżackim Konradem von Jungingen w sprawie pokojowego zlikwidowania sporu i zwrot Ziemi Dobrzyńskiej.
Tutaj też według legendy przepowiedziała wielką klęskę Krzyżakom z ręki jej męża Władysława Jagiełły. Jest jeszcze jedno wielkie wydarzenie w historii tego kościoła, które warto przypomnieć i upamiętnić:
od 18 lipca 1941 roku pod posadzką zakrystii były ukrywane Relikwie Św. Wojciecha z Gniezna, męczennika i patrona Polski, świętość dla każdego katolika i Polaka.
Relikwie przywiózł z Gniezna od ks.Edwarda van Bleriqa( wikariusza generalnego archidiecezji gnieźnieńskiej) do ks. Paula Mattauscha (proboszcza fary inowrocławskiej) Urban Thelen- podoficer Wehrmachtu.O tym również opisuję szczegółowo w stosownym poście.
Trzeba nagłośnić te niezwykle patriotyczne wydarzenia w historii Kujaw i Polski, które miały miejsce w naszej świątyni, promować je i doprowadzić farę do należnego jej od nas wszystkich stanu i wyglądu.
W odpowiednim czasie fara odda to miastu doprowadzając do rozwoju turystyki i związanych z tym korzyści.








 
To rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego w ołtarzu Krzyża Świętego, gotycka z połowy XIV wieku, niezwykła, z ruchomymi stawami.....






Zostało jeszcze trochę tynków do położenia w prawej nawie....



Przepiękna rzeźbiona Droga Krzyżowa, chyba najpiękniejsza w Inowrocławiu......



Zachwyca urodą odrestaurowana ambona.



















Przyczyniłem się wydatnie by na tej tablicy zgodnie z historyczną prawdą znalazł się Janisław zamiast upamiętnionego błędnie Jarosława.....

Cała historia swego czasu również pojawiła się w kronikach.....







Jest coraz lepiej, ale mamy w tym miejscu jeszcze wiele do zrobienia....

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za opinie! Zachęcam do zapoznania się z pozostałą zawartością strony oraz dyskusji na poruszane tematy. Zapraszam ponownie!