panorama Inowrocławia

panorama Inowrocławia

poniedziałek, 7 września 2020

Wszystko dla rozwoju Inowrocławia......

Przez 10 lat istnienia" Kronik Inowrocławskich" poruszam w nich potrzebę rozwoju turystyki, która z kolei jest potężnym motorem wszelakiego rozwoju....
Gdyby udało się przyciągnąć do Inowrocławia i regionu dużą liczbę turystów i kuracjuszy zostawiali by oni u nas sporo grosza.....
Z kolei takiej masie odwiedzających region trzeba zapewnić odpowiednią ilość hoteli, pensjonatów, restauracji, kawiarni.....oprócz zakwaterowania i gastronomii trzeba również przygotować ciekawą ofertę kulturalną ( muzea, teatr, kino, wystawy, koncerty, widowiska), także zapewnić odpowiednią infrastrukturę : drogi, komunikację itp. już w tym momencie widać jak warto inwestować w turystykę i ile od niej zależy....
To wszystko trzeba zaprojektować, zbudować, urządzić, rozbudować sferę usług itd.
Wielu ludzi znalazło by pracę, ba założyło by swoje firmy, stworzyło by się nieomal nieograniczone pole do rozwoju i spełnienia dla młodych, kreatywnych i ambitnych ludzi, ale doświadczeni pracownicy i fachowcy  również byliby w cenie.
Aby zachęcić turystów do odwiedzania naszego miasta i regionu musimy dysponować ciekawą ofertą turystyczną, licznymi, interesującymi, oryginalnymi atrakcjami i na tym polu mamy bardzo dużo do zrobienia......
Od momentu powołania przeze mnie do życia kronik zamieściłem na tych łamach wiele pomysłów i projektów mających za zadanie zwiększenie atrakcyjności turystycznej regionu i co za tym idzie zdecydowany rozwój turystyki, najważniejsze z nich postaram się przypomnieć w dzisiejszym poście, zresztą same kroniki są wielką promocją Inowrocławia i Kujaw.....docenioną w 2016 roku nagrodą Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego " Za całokształt działań na rzecz turystyki i krajoznawstwa".

Największym magnesem dla turystów w obecnej chwili w Inowrocławiu jest Park Solankowy z tężnią, ogrodami kwiatowymi.
Mamy też wspaniałe zabytki: kościoły pw. Imienia Najświętszej Marii Panny i św. Mikołaja, choć w tym drugim przypadku trzeba jeszcze wiele pracy by przywrócić go do świetności.
Choć i tak trzeba się cieszyć, że w ostatnich latach wiele się zadziało w tej świątyni i wokół niej na korzyść : wymieniono dach, odnowiono mury wokół kościoła, zamontowano nowe bramy, drzwi w kruchcie, oczyszczono mury kościoła z wulgarnych napisów, wylano nowy beton z jednej strony kościoła, trwa renowacja wnętrz, wkrótce zostaną zamontowane główne drzwi do kościoła ze scenami przedstawiającymi wydarzenia z historii Inowrocławia.....
Do tych zmian na korzyść przyczyniłem się osobiście wielokrotnie opisując stan świątyni w kronikach i interweniując u Prymasa Wojciecha Polaka, o sprostowaniu imienia arcybiskupa Janisława na wmurowanej tablicy nie wspominając.....
Po zakończeniu renowacji wnętrz świątyni można pomyśleć o wyeksponowaniu i udostępnieniu do zwiedzania wielu zabytków przechowywanych w tym kościele przez kilka wieków m.in. naczyń i szat liturgicznych, krucyfiksów itp. 
Warto by również upamiętnić jakimś pięknym projektem fakt przechowywania w tym kościele Relikwii św. Wojciecha w czasie II wojny światowej.
Powinny pojawić się w naszym mieście kolejne historyczne murale nawiązujące do wielkich postaci i ważnych wydarzeń w dziejach miasta.
Szlak historyczny
to najważniejszy z turystycznych projektów
choć odbudowanie wieży ratuszowej
czy rewitalizacja części kopalni soli
rzuciłoby ten projekt na kolana
kryształowa komnata
górnik i hutnik na ulicach miasta
skansen osady z czasów Szlaku Bursztynowego
muzeum bursztynu
to kolejne atrakcje
przypomniane miejskie mury
historyczne murale
piękne pomniki
książę Kazimierz z Łokietkiem na kolanach
u ich stóp gród mocarny
historyczne drzwi w farze
ławeczki pamięci
izba gwary kujawskiej
miniatury zabytków
wykopaliska, muzealne sale
wszystko ku chwale Kujaw
nadciągają turyści i kuracjusze
historia woła ich do niezwykłego miasta
o niczym już marzyć nie muszę....



Straszy ciągle nadpalona dzwonnica obok kościoła, w której znajdowały się zabytkowe dzwony i przez kilka lat niestety nic się nie zmieniło.....

Skwer przed kościołem chyba najlepiej nadawał by się na budowę pomnika założyciela Inowrocławia księcia Kazimierza Konradowica Kujawskiego, ponadto można by nadać temu skwerowi imię księcia.....
Pomnik powinien być piękny, niezwykły, nietuzinkowy.......
Mam taki pomysł: książę na tronie, na jego kolanach mały Łokietek, a u ich stóp wspaniały średniowieczny inowrocławski gród, otoczony murami z mocarnymi bramami , zamkiem, kościołami itd.
Za pomocą takiego pomnika: oddajemy hołd księciu Kazimierzowi, przypominamy skąd pochodzi Łokietek, jeden z najważniejszych władców w historii Polski i podkreślamy znaczenie średniowiecznego inowrocławskiego grodu, lepszego pomnika chyba nie jesteśmy w stanie zbudować.
Największy inowrocławski zabytek kościół pw. Imienia NMP, bazylika-zwany niemal przez wszystkich w Inowrocławiu "Ruiną", jest naszą perłą, ale otoczenie również oczekuje na lepsze zagospodarowanie....
Do dzisiaj nie mogę zrozumieć jak Inowrocławianie mogli dopuścić przez lata do degradacji wielowiekowego cmentarza, likwidacji i unicestwienia mogił i nagrobków wielu zasłużonych Kujawian, to jest wręcz niepojęte....
Teraz otoczenie świątyni jest dość ładne: trawa, piękne hortensje przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich, ale można zrobić więcej.....
Zbudować park historyczny czy drogę Krzyżową opartą na historii miasta, przypomnieć pochowanych tam znanych ludzi z imienia i nazwiska.....









I w ten sposób przechodzę już nieomal podświadomie do prezentacji pomysłów i projektów, które mogą bardzo zwiększyć atrakcyjność turystyczną miasta i regionu.
Najważniejszy i realny do wykonania projekt, który od kilku lat chodzi mi po głowie, to budowa Szlaku Historycznego w Inowrocławiu podobnego do Traktu Królewskiego w Gnieźnie.
Pisałem już na ten temat w kronikach wielokrotnie, chodzi mi o stworzenie szlaku, który oprowadziłby po mieście i opowiedział o wszystkich ważnych miejscach, wydarzeniach i postaciach w dziejach Inowrocławia, a także zaprezentował to co obecnie jest najpiękniejsze i godne zobaczenia.
Wiele elementów, które mogą być częścią tego szlaku już jest gotowych, trzeba zbudować nowe i połączyć je jedną spójną klamrą np. stylowe tablice informacyjne, postać kronikarza wskazująca ciekawe miejsca i zabytki, info- kioski.......
pozostawiając jednocześnie i wkomponowując w ten szlak to co zrobiono do tej pory: żaczki, tablice, miniaturę kościoła i klasztoru franciszkanów, pomnik królowej Jadwigi itp.


Kolejny projekt jest bardziej kosztowny, ale znakomicie się wpisuje w uzdrowiskowo-wypoczynkowy charakter naszego miasta, to budowa sieci basenów geotermalnych.
Posiadamy co prawda mały basenik termalny, do którego wodę musimy nawet nieco podgrzewać, ale to tylko namiastka prawdziwej termy....
Pod Inowrocławiem są wody o znacznej temperaturze, ale na sporej głębokości.
Budowa sieci basen termalnych z wieloma atrakcjami to już potężny magnes turystyczny.


Kolejny ciekawy projekt do realizacji to budowa nad Notecią, na granicach miasta parku pamięci bitwy pod Mątwami "Ku przestrodze".
Nieco dalej nad Notecią rozwinięcie istniejącego "Askaukalis"- budowa skansenu osady z czasów Szlaku Bursztynowego ze starożytnymi tężniami, takie podsumowanie odkryć archeologicznych w naszym regionie. Moje projekty nie dotyczą tylko miasta Inowrocławia, stąd piszę również o projektach dotyczących miejsc w gminie, czy powiecie, współpraca samorządów w tym zakresie jest niezbędna, a korzyści będą dla wszystkich.
W Inowrocławiu natomiast miało powstać Mini Centrum Nauki Kopernik traktujące o bursztynie, niestety nie doszło to do skutku....a szkoda wielka, być może warto wrócić do tego pomysłu i zbudować takie "żyjące" muzeum bursztynu w naszym mieście, które z tą żywiczną kopaliną ma w swoich dziejach ścisłe i bogate związki.

W Solankach ciągle muszą powstawać nowe atrakcje: na pewno dobrym pomysłem była by budowa wieży czy platformy widokowej znacznej wysokości, tak aby roztaczały się z niej cudowne widoki na cały park, a może i na miasto....
Ciekawym pomysłem wydaje się być uruchomienie zabytkowej kolejki na trasie Inowrocław- Kruszwica z przystankiem przy Parku Solankowym.
Połączenie atrakcji turystycznych Inowrocławia i Kruszwicy  to wspaniała oferta dla turystów i szansa na lepszy rozwój dla regionu.
Pomysł prezentowany swego czasu w kronikach cieszył się ogromną popularnością.
 Znakomitym pomysłem wydaje się budowa kolejnych miniatur inowrocławskich zabytków np. Wielka Synagoga, Szkoła Wydziałowa, bramy miejskie, wieża ratuszowa, średniowieczny gród.....






W rynku czeka na odbudowę piękna średniowieczna wieża ratuszowa, skoro Poznań zbudował zamek królewski Przemysła II, to dlaczego Inowrocław nie może odbudować wieży ?
Skoro już jesteśmy na rynku, to kolejny pomysł dotyczy umieszczenia na jego płycie króla Władysława Jagiełły obok jego małżonki Jadwigi.
Projekt ma na celu pokazanie średniowiecznego znaczenia Inowrocławia i jego związków z Jagiełłą.



Na kamienicy na "Złotym Rogu" znowu mogły by się pojawić płaskorzeźby królów związanych z Inowrocławiem i np. najważniejszych wydarzeń w dziejach miasta.
W przestrzeni miejskiej powinny pojawić się postacie: hutnika z piszczelem (długa rurka do wydmuchiwania i formowania przedmiotów z płynnego szkła) i górnika soli, dwóch zawodów nierozerwalnie związanych z dziejami Inowrocławia.
W nawiązaniu do tego kolejny projekt: kryształowa komnata, zabytki inowrocławskie wykonane z soli i szkła, umieszczone w specjalnej sali wystawowej , podświetlane kolorowym światłem, wspaniała moim zdaniem atrakcja turystyczna.
Czeka na odnowienie i nowy projekt otoczenie tego pomnika, także teren po byłym obozie hitlerowskim na Błoniu warto by było zaprojektować na nowo, tak by przypomnieć i uświadomić wszystkim co tam się działo w trakcie niemieckiej okupacji.
Jednym z moich pomysłów jest stworzenie w tych miejscach dywanów pamięci, z kwitnących pól niezapominajek.




 
Czas już najwyższy by zrewitalizować i udostępnić do zwiedzania najdłuższy ocalały odcinek średniowiecznych murów obronnych Inowrocławia przy ulicy Poznańskiej, na tyłach kamienic przy Kasztelańskiej.
Jak widzicie wszystkie te miejsca i obiekty doskonale wpisują się w projekt stworzenia szlaku historycznego.


Fajnie byłoby stworzyć odrębne muzeum dziejów miasta prezentując tam zabytki, wykopaliska, znaleziska dotyczące historii Inowrocławia.
Znalazło by się miejsce, gdzie można by w końcu pokazać bogaty dorobek badań archeologicznych w naszym regionie w ostatnich latach bo to przecież tutaj w Inowrocławiu powinny być wyeksponowane i udostępnione do zwiedzania, to jest nasze bogactwo, nasza spuścizna i tutaj powinno to zostać.
W przestrzeni miejskiej i parkowej mogły by się pojawić ławeczki pamięci przypominające najważniejszych ludzi, wydarzenia, miejsca, zabytki w dziejach miasta i Kujaw.

Także rzeźby, obrazy o takiej tematyce będące plonem organizowanych plenerów, konkursów, warsztatów, czy też zamawiane w artystycznych pracowniach.

Można nawet urządzić park miniatur zabytków znajdujących się na Kujawach.
Aby przybliżyć historię miasta i Kujaw można by wydać tomiki z wierszami ( napisałem setki takich) traktujące o dziejach miasta ilustrowane fotografiami i rycinami zaprzyjaźnionej malarki Edyty Lasoty.
Gdybyśmy uzyskali jakieś wsparcie jesteśmy w stanie przygotować to w krótkim czasie.
Największą popularnością w kronikach cieszy się gwara kujawska, już kilka lat temu proponowałem by urządzić w Inowrocławiu Izbę Gwary Kujawskiej, może w końcu projekt dojrzał do realizacji.


Jest jeszcze projekt największy, na razie raczej marzenie......ale kiedyś kto wie....
Rewitalizacja i udostępnienie do zwiedzania chociaż małej części przepięknej, unikalnej w skali światowej naszej kopalni soli.


 Obecnie można wykonać np. cykl pięknych murali przypominających niezwykłą urodę kopalni.
W ubiegłym roku dość głośnym echem odbił się w Inowrocławiu, wśród miłośników kopalni pomysł uruchomienia jej wirtualnej odsłony, ale na razie sprawa ucichła.....
Przed laty opisywałem w kronikach także pomysł umieszczenia w dużych budynkach po remoncie    ( np, Zakład Przyrodoleczniczy), czy nowo-budowanych, fresków nawiązujących do historii regionu.

 Ciągle łudzę się, że moje pomysły i projekty zostaną kiedyś zrealizowane ku chwale Kujaw i Inowrocławia i przyniosą lepszą przyszłość dla mieszkańców regionu.
Dlatego publikuję je w kronikach, na innych portalach internetowych, mówię o nich w wywiadach itp.
Najważniejsze z nich pojawią się także w moim biogramie najnowszego wydania " Encyklopedii Osobistości Rzeczypospolitej Polskiej" wydawnictwa British Publishing House, być może spopularyzowanie ich wpłynie na szybszą realizację, chyba nic w życiu nie dało by mi większej satysfakcji.....








2 komentarze:

  1. Leonard Franciszek Berendt dziękuję7 września 2020 18:50

    Niech Twoje projekty i pomysły zrealizował się chociaż w połowie na chwałę naszego pieknego miasta. Będę Tobie kibicować i na ile to możliwe wspierać.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzięki piękne,wsparcie mile widziane, w jedości siła. Moze wsólnie uda się coś zdziałać.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za opinie! Zachęcam do zapoznania się z pozostałą zawartością strony oraz dyskusji na poruszane tematy. Zapraszam ponownie!