panorama Inowrocławia

panorama Inowrocławia

niedziela, 1 października 2017

Może Inowrocław dojrzał do powrotu pomnika Marszałka Piłsudskiego....?

Przechodząc dzisiaj obok Zakładu Robót Publicznych w Inowrocławiu mieszczącym się przy ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego zobaczyłem leżący wśród płyt, krawężników i kamieni cokół po dawnym pomniku ku czci patrona tej ulicy.
 
Na zdjęciu część cokołu z pomnika cesarza Fryderyka III , który do niedawna leżał sobie spokojnie nieopodal Sądu Rejonowego i Aresztu Śledczego.
Relikt po pomniku Cesarza Prus Fryderyka III Hohenzollerna żyjącego w latach 1831-1888 zniszczony został w styczniu 1919 roku przez mieszkańców Inowrocławia podczas Powstania Wielkopolskiego.
Na pustym cokole pozbawionym sylwetki cesarza umieszczono w listopadzie 1928 roku płaskorzeźbę z popiersiem Marszałka Józefa Piłsudskiego wraz z następującym napisem " Budowniczemu zrębów Rzeczypospolitej, Odnowicielowi psychiki narodowej, uosobieniu twórczej siły i hartu polskiego Józefowi Piłsudskiemu w 10-cio letnią rocznicę zmartwychwstania Ojczyzny.Ino 11.11.1928"
8 września 1939 roku pomnik był świadkiem ostatniej walki garstki bohaterskich obrońców Inowrocławia w pobliskiej Szkole Wydziałowej przed żołnierzami z 337 pułku piechoty Wehrmachtu atakującego miasto. Ślady rykoszetów kul od niemieckiego ostrzału są widoczne na cokole do dziś.
Popiersie marszałka brutalnie usunięto, ostrzelany budynek szkoły został spalony i później wraz z pomnikiem i znajdującą się tam piękną fontanną rozebrany.
za
Na boku widać wyraźnie wnękę po tablicy z popiersiem Marszałka. Jak wyglądała tablica i napis wiemy dokładnie i skopiowanie jej nie byłoby żadnym problemem.
Zlokalizowanie pomnika przy ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego, przy wejściu do Solanek od strony Rąbina wydaje się najlepszym i trafionym pomysłem.
Odtworzenie historycznego pomnika marszałka byłoby ważnym krokiem do przypomnienia obiektów zniszczonych podczas hitlerowskiej inwazji na nasze miasto.
Podczas walk i po zajęciu miasta Niemcy brutalnie niszczyli i palili budynki, zabytki, pomniki, pałali nienawiścią do wszystkiego co polskie i żydowskie.
Tak został spalony i zburzony budynek Szkoły Wydziałowej, w której broniła się inowrocławska młodzież, zniszczono pomnik-popiersie dr Zygmunta Wilkońskiego, pomnik Powstańców Wielkopolskich, Wielką Synagogę, budynek " Loży Masońskiej, pomnik Jana Kasprowicza, wspomniany pomnik Piłsudskiego, budynek apteki "Pod Orłem", zniszczono księgozbiory biblioteki miejskiej i innych bibliotek polskich stowarzyszeń, eksponaty Muzeum Regionalnego Kujaw Zachodnich i wiele innych obiektów łącznie z murami nowo wznoszonego kościoła przy ulicy Sienkiewicza, dziś pw. Św. Józefa.
Niektóre obiekty udało się odbudować, inne można by przypomnieć poprzez miniatury. Myślę tu głównie o Szkole Wydziałowej, czy Wielkiej Synagodze, inowrocławskiej "Bożnicy" o wielkiej urodzie.Tu wypada przypomnieć mój pomysł stworzenia" Kryształowej Komnaty"- zbioru miniatur inowrocławskich zabytków, zarówno tych istniejących, jak i prawie zapomnianych wykonanych z soli i szkła kryształowego            ( dwóch surowców nierozerwalnie związanych z historią Inowrocławia ).
 
 




Na skwerze przy alei prowadzącej  do Parku Solankowego mógłby stanąć odtworzony pomnik Naczelnika Piłsudskiego.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za opinie! Zachęcam do zapoznania się z pozostałą zawartością strony oraz dyskusji na poruszane tematy. Zapraszam ponownie!