panorama Inowrocławia

panorama Inowrocławia

wtorek, 26 czerwca 2012

Dlaczego warto?

Zagwarantujmy przyszłość naszym dzieciom
Wielkimi, ciekawymi projektami
Dadzą wszystkim nadzieję
Błękitne, słoneczne niebo nad nami
Jak przyjadą turyści, kuracjusze
Powstaną hotele, pensjonaty, restauracje
Sanatoria, usługi, miejsca pracy
To będzie się tu łatwiej żyło
Zrozumcie to Kujawiacy
Będą szanse, pieniądze na inwestycje
I rozwiną się dziedziny życia, wszystkie
W gospodarce, kulturze
Będziemy na podium stawali
I skorzystają na tym wszyscy
Duzi i mali.
Walka o realizację ważnych promocyjnych projektów dla miasta i regionu trwa.To kolejny głos nawołujący aby coś w tym kierunku zrobić. Naprawdę warto tak działa promocja, to napędza koniunkturę i efekty mogą przyjść szybciej niż ktokolwiek przypuszcza.Jeżeli Inowrocław stanie się popularny, chętnie odwiedzany na dłużej niż jeden czy dwa dni to efekty tego będą na  pewno odczuwalne dla wszystkich.Na dzień dzisiejszy mamy wspaniały park, dość dużo ciekawych imprez kulturalnych, choć nad tym też można popracować i przedstawić o wiele bogatszą ofertę.Nie ma w mieście zbyt wielu zabytków, ze złotego okresu średniowiecza nic się prawie nie zachowało.Można jednak pokazać ten wspaniały okres w dziejach miasta poprzez stworzenie miniatury średniowiecznego grodu.Nawołuję do tego od dłuższego czasu i nie przestanę bo pomysł jest świetny i wart realizacji. Tylko taka forma przedstawienia całego grodu z murami obronnymi, basztami, potężnymi zamczystymi bramami , z wieloma okazałymi budowlami  jak: zamek książęcy, kościoły, sukiennice, kamienice mieszczańskie, wielki rynek( na początku XIII wieku największy w państwie), ważnica miejska, klasztor franciszkanów, wieża Ratuszowa, siatka utwardzonych szerokich ulic, mosty zwodzone. Dopiero to wszystko pokazane razem mówi o potędze i wielkości średniowiecznego Inowrocławia.Większość obiektów wiemy jak wyglądały, inne przy pomocy historyków możemy uprawdopodobnić tak aby oddawały charakter ówczesnego grodu.Wokół miasta w formie takiej mapy plastycznej terenu można by pokazać fosy, wały i przekopy będące częścią efektownych fortyfikacji miejskich.
Puste przestrzenie na Nowych Solankach byłyby znakomitym miejscem do zaprezentowania starego inowrocławskiego grodu, a ustawiona gdzieś w pobliżu platforma widokowa podniosła by jeszcze atrakcyjność tego miejsca.Miniatura mogłaby być wykonana jako odlew z brązu, czy też wykuta w kamieniu, w każdym razie w jakiejś formie zapewniającej efektowny wygląd i trwałość na długie lata.Byłby to wielki magnes turystyczny a jednocześnie taka lekcja historii o  wielkości i potędze naszego miasta w średniowieczu.

Mury obronne wały i fosy
Zamczyste bramy i baszt szesnaście
Gdyby załogę odpowiednią miały
W obronie sprawiały by cuda
Obrońcy doznali by chwały
Dając nadzieję że walka się uda.
Wokół miniatury grodu
Wałów, murów, rowów fosy
Nie może zabraknąć
To da pojęcie o miasta potędze
I jego znaczenie przypominać będzie
Jak nasza odezwa do narodu
Takie wielkie historyczne fotosy
Nasze bramy zatrzymywały wrogów
Granic kraju strzegły te fosy.



Plastyczna mapa średniowiecznego grodu
Pokaże nasze miejsce na ziemi
Przypomni rozmach budowniczych
Budowle i wielkie plany
Nadzieję że wszystko się zmieni
Znowu odrodzi się kraj kochany
Zabliźni się państwa rozdarcie
I mały Kujawiak stanie na jego warcie
Wielki Kazimierza gród wyśniony
U Łokietka korona na skroni
Inowrocław średniowieczny 
tu zmartwychwstanie
A ty podziwiając, obok poleżysz
i zjesz śniadanie.
***
Gdy stanie cały gród w miniaturze
Pokaże swoją wielkość i potęgę
Swoje znaczenie w historii kraju
Patrząc, przeczytasz średniowieczną księgę
Lata świetności i urodzaju
Książę Kazimierz na wielki rynek wyjedzie
Wreszcie zostanie doceniony, ja w to wierzę.


Czas docenić założyciela naszego miasta i twórcę jego potęgi Kazimierza I Kujawskiego Konradowica. Zawiązał się komitet budowy jego pomnika, ale myślę że zamiast tradycyjnego pomnika na środku rynku w stworzonej miniaturze grodu mógłby stanąć na koniu jego władca najlepiej ze swoją drużyną. Taki miniaturowy pomnik byłby o wiele tańszy i miejsce księcia w jego grodzie byłoby najlepszym, wprost stworzonym do tego by pokazać wielkość grodu i oddać hołd jego twórcy.Zresztą na tradycyjny duży pomnik nie ma raczej w mieście miejsca. Na rynku jest już Jadwiga i fontanna, na placu Klasztornym też jbyłoby to upychanie na siłę.
Wyrośnie Grodzisko na solankowym placu
Chętnie pokażemy je wszystkim przybyłym
Złoty okres Inowrocławia
Konradowica niemowlę wypieszczone
Przez jego wnuka na twierdzę ukształtowane
Stało na straży polskich granic
Ojczyznę czciło jak Święty Sakrament
Teraz domaga się przypomnienia
Musimy to w końcu zrobić
Przecież to nie jest bez znaczenia.



U dołu pałac w Kórniku, inowrocławski zamek książęcy był nieco podobny, wolno stojąca wieża, baszta mieszkalno obronna i duży dom.Natomiast podziemiami łączył się zamek z kompleksem kościoła i klasztoru Franciszkanów i tworzył z nim jedną całość.Tam często mieszkali i spali goście księcia, tam odbywały się narady, pertraktacje, tajne spotkania.Zakonnicy prowadzili kancelarię książęcą, służyli jako posłańcy, wywiadowcy, informatorzy.Książę Konradowic sprowadził ich do Inowrocławia, nadał ziemię, zbudował klasztor, kościół, obdarzył wieloma przywilejami a oni odwdzięczyli się dozgonną wiernością.
To pałac w Kórniku, inowrocławski zamek książęcy







Miniatura klasztoru i kościoła Franciszkanów na placu Klasztornym jest efektowna, przypomina średniowieczną przeszłość miasta, ale dopiero miniatura całego średniowiecznego inowrocławskiego grodu pokazałaby jego potęgę i znaczenie w tamtym okresie.
To tyle na dzisiaj o potrzebie stworzenia miniatury całego średniowiecznego grodu, przypomnienia złotego okresu w dziejach naszego miasta, mimo wojen najazdów, krzyżackiego zagrożenia to właśnie wtedy Inowrocław był ważnym grodem o dużym znaczeniu dla całego państwa.
W następnych postach uzasadnienie potrzeby realizacji innych ważnych i ciekawych pomysłów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za opinie! Zachęcam do zapoznania się z pozostałą zawartością strony oraz dyskusji na poruszane tematy. Zapraszam ponownie!