piątek, 14 października 2011

Hotel Bast

Wiek XIX w dziejach Inowrocławia był okresem przełomowym, w tym czasie miasto przekształciło się w nowoczesny ośrodek miejski spełniający wielorakie funkcje wobec regionu i liczący się na mapie gospodarczej kraju. Sól przyczyniła się nie tylko do rozwoju przemysłowego ale także uzdrowiskowego miasta.Uzdrowisko zaczęło powstawać w 1876 roku, wtedy przystąpiono do urządzania parku zdrojowego i budowy pierwszych budynków kąpielowych.Rozbudowa uzdrowiska oraz bardzo dobra sytuacja gospodarcza miasta w tym okresie była przyczyną przedsiębiorstwa hotelarsko-handlowo- turystycznego usytuowanego w centrum miasta, przy ulicy wiodącej do parku zdrojowego, pod nazwą Hotel Bast. August Heinrich Bast oberżysta przybyły z Niemiec w 1864 roku przebudował oraz znacznie powiększył przejętą od ojca posiadłość położoną częściowo w miejscu obecnego hotelu Bast.Był on udziałowcem Towarzystwa Akcyjnego "Solanki Inowrocław",które zostało założone jako wielonarodowościowa spółka z inicjatywy dr. Zygmunta Wilkońskiego.Do Rady Nadzorczej należeli najszacowniejsi obywatele Inowrocławia. Spółka zakupiła tereny przeznaczone na uzdrowisko, przystąpiła do urządzania parku zdrojowego, budowy budynków kąpielowych. po śmierci w 18880 roku dr. Zygmunta Wilkońskiego sprzedała swój majątek magistratowi Inowrocławia.August Bast zmarł w 1882 roku a siedem lat później oberżę i parcelę wykupiło od jego żony Inowrocławskie Towarzystwo Budowlane. Towarzystwo to sfinansowało budowę dużego obiektu handlowo- hotelasko- kulturalnego, zachowując nazwę Bast, zakorzenioną głęboko w świadomości inowrocławian.
14 marca 1907 roku hotel Bast wszedł w posiadanie Michała i Konstancji Kranc.Budynek hotelu Bast z restauracją i salą teatralną został zaprojektowany w stylu eklektycznego neobaroku przez wybitnego architekta Tomasza Pajzderskiego, twórcy między innymi: hotelu Bazar w Poznaniu, wnętrza klasycystycznego pałacu w Lubostroniu i fary w Brześciu Kujawskim.
Gdy Inowrocław znajdował się pod zaborem pruskim tu właśnie tworzyły się i działały towarzystwa i organizacje polityczno - społeczne skupiające światłych obywateli miasta, które kierowały i jednoczyły życie narodowe polskich mieszkańców miasta i okolicy.Umożliwiały to znajdujące się w hotelu sale różnej wielkości, w których działały polskie stowarzyszenia.Bast stanowił Centrum Kultury Polskiej podobnie jak Bazar w Poznaniu.Organizowano tutaj odczyty, wykłady, rocznicowe uroczystości patriotyczne, szkolenia z prowadzenia handlu, prowadzenia warsztatów rzemieślniczych, wieczornice na których śpiewano pieśni patriotyczne, deklamowano wiersze polskich poetów, wystawiano sztuki teatralne oraz nawiązywano kontakty z polskimi organizacjami z innych zaborów.Ta aktywność  wysunęła nasze miasto na jeden z najprężniejszych ośrodków w Wielkim Księstwie Poznańskim.5 kwietnia 1907 roku odbył się w hotelu Bast wiec protestacyjny przeciwko germanizacji, któremu przewodniczył ksiądz Antoni Laubitz.3 lata później znakomity kompozytor Feliks Nowowiejski skomponował muzykę do słów "Roty" Marii Konopnickiej, wiersza w którym autorka zawarła całą gehennę Polaków pod pruskim panowaniem. W tym też roku w wielkiej sali teatralnej hotelu Bast odbyły się nieoficjalne uroczystości obchodów 500 rocznicy bitwy pod Grunwaldem.Może warto by teraz wrócić do tych tradycji. Przypomnieć o związkach z miastem Władysława Jagiełły, o jego potajemnych spotkaniach w naszym mieście min.z księciem Witoldem, o tym gdzie naprawdę ta bitwa się zaczęła i gdzie się skończyła, o tym gdzie król oprócz miejsc związanych z jego panowaniem i obowiązkami bywał najczęściej i gdzie był jego ulubiony gród. Chyba nadszedł już czas żeby wszyscy Polacy i nie tylko się o tym dowiedzieli.Wydaje się że hotel Bast byłby na takie przypomnienie najlepszym i naturalnym miejscem.
Chyba warto do takich tradycji kulturalnych i patriotycznych wrócić.
Do 1912 roku obiektem zarządzało małżeństwo Kranzów, a po śmierci męża Konstancja Kranz.
Potem cała nieruchomość przeszła w ręce jej dzieci: Antoniny Bieganowskiej, Joanny Bieganowskiej, Jana Kranza i Heleny Szczygłowskiej z domu Kranz.Przed II Wojną Światową z gościnności hotelu korzystali min. Maria Konopnica, Maria  Kasprowiczowa, Stanisław Przybyszewski, generał Władysław Sikorski, Stefan Starzyński, Cyryl Ratajski, Janusz Kusociński, Jerzy Bandrowski, generał Józef Heller.
1939 rok, wojna i cios dla właścicielek Joanny Bieganowskiej i Heleny Szczygłowskiej wyrzuconych brutalnie z hotelu przez Niemców, którzy też ograbili obiekt z wszystkich cennych przedmiotów i wyposażeń, zburzyli też piękną wieżę i zrobili tam stanowisko artylerii przeciwlotniczej.
Po wyzwoleniu przywrócono własność poprzednim właścicielkom, ale niestety na krótko. 29 maja 1959 roku bezpodstawnie i bez odszkodowania przejęto hotel na skarb państwa.Przemianowano nazwę na " Hotel Centralny".Po wielu latach starań spadkobiercy wreszcie skutecznie upomnieli się o swoją własność.Decyzją Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa  21 września 1990 roku przywrócono własność Urszuli Streńskiej- Szczygłowskiej prawowitej spadkobierczyni.Faktyczne przejęcie nastąpiło w ostatnich dniach grudnia 1990 roku. pożyczony węgiel pozwolił przetrwać zimę, przejęty obiekt był bardzo zdewastowany, nadający się jedynie do kapitalnego remontu.Zrobiono podstawowe porządki i przywrócono dawną historyczną nazwę przedsiębiorstwa- Hotel Bast.Dnia 27 maja 1993 roku na mocy aktu notarialnego obiekt stał się własnością Alicji i Andrzeja Szczygłowskich, obecnych właścicieli.Staraniem właścicieli wpisano hotel do rejestru zabytków.W pierwszym rzędzie odbudowano piękną, zabytkową kopułę budynku, następnie przystąpiono do odbudowy i remontu wnętrz. Udało się przywrócić blask sali teatralno- balowej, którą obecnie zajmuje i utrzymuje bank.Ostatnim osiągnięcie jest budowa i urządzenie SPA oraz garaży dla gości.Dążeniem właścicieli jest uzyskanie statusu hotelu ***+ i niewątpliwie to osiągną znając ich upór i determinację.Myślę, że za wszystko czego dokonali należy im się nasza wdzięczność i szacunek.
HOTEL BAST

Pajzderskiego eklektyczno-neobarokowy tworze
Ozdobą jesteś królowej wśród ulic
Jak książę na swoim dworze
Pośród secesyjnych kamienic
Siedziba Komitetu Obywatelskiego tu była
Historia w Twych murach się tworzyła
Ostoją polskości i kultury byłeś
Podobnie jak w Poznaniu BAZAR
Ciekawe jak to Tomaszu zrobiłeś
Że taki działał tam czar
Wiele znakomitości hotelu gościłeś
Z biskupem Laubitzem za pan brat byłeś
Także Kasprowicza ,Sikorskiego generała
On z opozycjonistami się tu spotykał
I sanacyjnych szpiegów unikał
Po nim pamiątka piękna pozostała
Z numerem sześć izba niemała
Jeżeli zechcesz towarzystwo Wodza
będzie ci zapewniała
Polska duszę zawsze hotelu miałeś
Chociaż budynkiem przecież pozostałeś
Nawet dzisiaj Twoja wieżyczka rozświetlona
Ma coś w sobie z tajemniczego pięknego demona.

Z BASTA do Rynku na spacer idę
Podziwiam kamienic secesyjne ozdoby
Teatru efektowny fronton już widzę
Tablice z brązu Królówkę  upiększające
Postaci żaczków – całkiem fajne brzdące
Muzycznej fontanny kolorowe pląsy
Do miejsc ciekawych miasto zaprasza
Nie czas teraz na dąsy
Teatr, wystawy, zabytkowa kamienica
Wejdę, to spuścizna nasza.
BAST – wszędzie blisko
Do Rynku dwa kroki
Do parku spacerek
Teatr, Instytut, sala koncertowa,
muzea, fontanna grająca
Jedna chwila nowa
Baseny, stadion, hala sportowa
Widowiska, wystawy, wydarzenia
Jeśli tu zamieszkasz
Nic nie jest do stracenia
Obsługa służy pełną informacją
O miejscowych atrakcjach
Przyjedź, przekonaj się
Używaj życia , nie tylko na wakacjach.

Basta pokoje stoją otworem
SPA tu nawet  gościom zapewniają
Dawniej śmietankę przyjmowano tu z honorem
Niestety bank salę Teatralną zajął
Hotel zdobi ulicę, historię przypomina
Prowadzi go Szczygłowskich rodzina
Po latach niemal w ruinie go dostała
Po wielu zabiegach budowla świetność odzyskała
Gospodarz ciągle coś robi, własność dopieszcza
Marzy mu się aby jak dawniej hotel pełnił rolę
niemal wieszcza.
Stąd naprawdę wszędzie blisko. Przyjedź, zamieszkaj w Baście i sprawdź to sam.

To zabytkowy hotel z polską duszą.


Zapraszamy do Inowrocławia i Basta. 

Bast to miejsce historyczne
 właściwe na zamieszkanie
W centrum miasta położone
w pobliżu był książęcy zamek
Wszędzie stąd blisko i nie brak
 mu polskiej duszy
Kto tu zamieszka, prześledzi historię
na pewno się wzruszy
Dowie się, że gród tu był stary
I działy się rzeczy niesłychane
Wojny, powstania, wielkie zjazdy, zabory
I niejedno królewskie śniadanie
Oprócz książąt i królów nawet
cesarz Napoleon tutaj przebywał
A patronką  miasta została
Święta Królowa Jadwiga
Sam hotel też historię ma ciekawą
Jak tu zamieszkasz
Możesz spotkać się z Sikorskiego
generała zjawą.
 
Dzięki za Basta uratowanie
Toż to kawał historii miasta
Ile sławnych postaci tu się przewijało
Ile tajnych spotkań, narad tu się odbywało
Ile polskich towarzystw, organizacji miało tu zalążek
Tyle ciekawych odmian nie stworzył nawet prof. Pieniążek
Pamięć i chwała wam się za to należy
I dlatego ten mały wierszyk ku wam bieży
Ukłon za zasługi w ciężkich czasach przekazuje
I naszą wdzięczność, spacerujących obok do właścicieli dozuje
Gdy goście przeszłość i trudy odrestaurowania hotelu poznają
Z chęcią tu znowu w przyszłości zamieszkają.

 

1 komentarz:

  1. Ϻу brother гecommendeԁ I ωοuld poѕѕibly like this blog.
    He used tо be entirеly right. Thiѕ ρubliѕh truly made mу day.
    You cann't imagine just how much time I had spent for this information! Thank you!
    my web page > netbooks cheapest

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za opinie! Zachęcam do zapoznania się z pozostałą zawartością strony oraz dyskusji na poruszane tematy. Zapraszam ponownie!