piątek, 20 maja 2011

Profesor Aleksandra Cofta-Broniewska

W 1996 roku została honorowym obywatelem miasta - w uznaniu zasług dla rozwoju wiedzy archeologicznej o Inowrocławiu .Przez ponad 30 lat pod jej kierunkiem prowadzone były badania na terenie miasta i okolic.
Zlokalizowano kompleks osadniczy z okresu wpływów rzymskich Askaukalis i ostatnio także przy jej współpracy na Rąbinie obok Carrefoura kompleksu z tego samego okresu z warzelnią soli i tężniami.Odkryto również średniowieczną warzelnię w rejonie kościoła Imienia Najświętszej Marii Panny(ruina), warsztat produkcji szkła, bursztynu i obróbki poroża.    Prof. Cofta-Broniewska
Wiele tajemnic odsłaniała
Ta niepozorna kobiecina mała
Sensacyjne odkrycia jej ekspedycji świat obiegały
Niesamowite wykopaliska ludzkie oczy ujrzały
Imię naszego miasta nie raz rozsławiała
Honorowym obywatelstwem nagrodzona została
Jej praca przez długie lata efekty będzie  przynosiła
Turystów przyciągnie i zawsze będzie sercom naszym miła.

Jedno z większych odkryć w rejonie Inowrocławia- stater celtycki.
***
Niedługo na Rąbinie rozpocznie się budowa dużej galerii handlowej i jest szansa na dalsze spektakularne odkrycia archeologiczne. W pobliżu odkryto ślady warzelni i tężni z okresu wpływów Cesarstwa Rzymskiego i nie wiadomo co jeszcze rąbińska ziemia przed nami ukrywa.Czekamy na wyniki.
                                                               ***
Niedługo budowa galerii ruszy
W prastarej osadzie łopaty wbije
Okowy tajemnicy rozkruszy
Ujawni, co jeszcze ta ziemia kryje
Odkrycia w sąsiedztwie sensacją były
Czekamy na jeszcze, archeologu miły.
***
Po zakończeniu badań i opublikowaniu wyników wykorzystanie tego, budowa skansenu osadniczego z czasów rzymskich wraz z warzelnią, tężniami i cmentarzyskiem byłaby kolejnym dużym magnesem turystycznym i szansą na zaistnienia naszego miasta na mapie kraju.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za opinie! Zachęcam do zapoznania się z pozostałą zawartością strony oraz dyskusji na poruszane tematy. Zapraszam ponownie!